Чинники економічного зростання в Україні
Зараз в Україні існують певні проблеми в аграрному секторі. В багатьох випадках виробництво сільськогосподарської продукції є збитковим, спостерігається низька продуктивність. Для створення ефективного аграрного сектора оптимального розміру потрібні час і активні дії уряду. Нестабільними є частки сировинної, добувної й обробної промисловості. Це пов'язано зі структурною перебудовою, яка продовжується. Так, унаслідок економічної кризи 90-х років XX ст. значно підвищилася частка паливно-сировинних галузей і скоротилася частка переробних галузей. Оптимальний розмір кожної з них має формуватися поступово, виходячи з науково обгрунтованих розрахунків та практичного досвіду. При цьому добувна й сировинна промисловості скоріш за все будуть зменшені або залишаться без змін. Частка ж виробництва кінцевої продукції має збільшитися.
Майбутнє суспільство має базуватися на інформаційно-інноваційних засадах. На жаль, в Україні, не приділяється належна увага цьому питанню. Реальний стан речей є таким, що частка реалізованих на практиці інновацій все ще залишається незначною. Технологічні новації відбуваються переважно за рахунок власних коштів підприємств або іноземних інвесторів. Державні кошти на інноваційний розвиток майже не спрямовуються. В цілому ж наукоємність економіки країни залишається дуже низькою. Крім того, незадовільним є стан галузей, пов'язаних із відтворенням людського капіталу. За таких умов про перехід України найближчим часом до інформаційного суспільства мова не йде. Спершу потрібно створити всі необхідні умови для такого переходу.
Якщо розглядати розвиток економіки як еволюційний процес, стає зрозумілим, що різкий перехід від індустріального до постіндустріального суспільства є недоцільним і практично неможливий в сучасних умовах. Необхідний певний час для підготовки до такого переходу. У зв'язку з цим головною задачею стає не стільки сам перехід до постіндустріального суспільства, скільки прискорення розвитку в межах індустріального суспільства, що підготує ґрунт для органічного, природного переходу. До того ж елементи постіндустріального етапу розвитку вже зараз спостерігаються в економіці України і їх буде все більше з урахуванням поглиблення глобалізаційних та інтеграційних процесів у світі.
Інформаційні технології можуть стати каталізатором для подальшого економічного зростання України. Наявність спадщини у вигляді інтелектуального потенціалу, високий рівень загальної освіти - все це є гарантом того, що Україна має можливість істотно змінити ситуацію, яка склалася сьогодні. Саме ці елементи будуть домінуючими у новому суспільстві знань. Вони відкриють нові перспективи для зростання економіки на нових засадах серед яких головне місце посідає екологоорієнтованість, створення умов для самореалізації кожної людини як особистості.
В останні роки в Україні спостерігаються доволі високі темпи економічного зростання. На жаль, шляхи його досягнення не завжди є виправданими. Графічно зміни в економічному розвитку України зображено на рис. 1.
Рис. 2.1.
Динаміка
ВВП
України
З рис. 1 зрозуміло, що на сьогодні економіка України ще не досягла стадії підйому. Вона знаходиться на стадії пожвавлення, яка почалася з 2000 року. Щорічне реальне зростання ВВП в цей період коливалось у межах 2,4-12%, тобто в середньому приблизно на 7% кожного року. Хоча в останні роки ці темпи дещо знизилися.
Враховуючи вищесказане, можна зробити висновки, що при дотриманні середніх темпів зростання ВНП докризового рівня можна досягти у 2010-2011 роках. Це найбільш реальний сценарій розвитку української економіки. При більш оптимістичному сценарії, якщо зростання буде відбуватися максимальними наданий час темпами, тобто 12%, стадії пожвавлення можна досягти вже у 2009 році. Але такий розвиток подій є менш імовірним і потребує активізації всіх суб'єктів економічної діяльності. Можливий інший розвиток подій. При дотриманні найнижчих на сьогодні темпів зростання ВНП - 2,4%, докризовий рівень буде досягнуто приблизно у 2020-2022 роках. Але в будь-якому випадку важливим у майбутньому буде шлях досягнення економічного зростання. Домінуючими при цьому стають наукоємні, інформаційні галузі, завдяки яким у майбутньому має формуватися значна частина приросту ВВП.
Подібні статті по економіці
Дефекти ринку та механізми їх усунення
З давніх часів існування людства ринок визначався як місце торгівлі
товарами. Він і зараз існує у вигляді колгоспних ринків, де реалізуються,
головним чином, продукти харчування. Є й реч ...
Діагностика відновлення основних фондів підприємства
Одне
з чинних місць в управлінні матеріальними ресурсами займає процес відтворення
та вдосконалення основних фондів. Мета даної роботи розглянути форми
відтворення та вдосконалення осно ...
Аналіз економічного потенціалу підприємства та напрями підвищення ефективності його використання
Проблема
підвищення рівня конкурентоспроможності вітчизняного виробництва, наявність
конкретних переваг, що виступають гарантом тривалого та ефективного
функціонування підприємства в ри ...