Меню сайту

Економічна сутність, види та джерела формування доходів населення

Через це виникає потреба визначити її базові аспекти, які в умовах сучасного соціально-економічного і політичного розвитку України дійсно можна використовувати без загрози викривлення аналітичних результатів дослідження життєвого рівня за розгорнутою моделлю трактування. Відповідно до цього доцільно проводити дослідження окремих аспектів життєвого рівня, об'єднаних категорією соціально-економічного становища населення.

Аналіз соціально-економічного становища населення як основної складової категорії життєвого рівня може проводиться за індикаторами з показників наступних аспектів:

· демографічної ситуації;

· економічного становища населення;

· стану здоров'я;

· освіти;

· зайнятості;

· соціальної напруги;

· житлових (побутових) умов;

· умов праці;

· екологічної ситуації.

Фактично категорія соціально-економічного становища населення охоплює соціальний, економічний та демографічний аспекти життєвого рівня. Представлена структура її індикаторів відображає підвищення значущості соціальних аспектів у механізмі реалізації державної політики України в умовах соціально орієнтованої ринкової економіки. Наступним кроком побудови загального механізму дослідження соціально-економічного становища населення має стати обґрунтування системи відповідних статистичних індикаторів, виходячи з критерію існуючої інформаційної бази та практичного застосування саме до регіональних порівнянь життєвого рівня населення України.

В світі питання нормативної регламентації рівня життя населення є досить проблемний, оскільки не існує чітко визначеної розробленої універсальної правової бази. Єдиним джерелом регулювання дотримання прав та свобод людини є міжнародні угоди, договори та конвенції і хартії. На сьогодні найбільш суттєвим нормативним документом в даному відношенні є «Конвенція ООН з прав людини». Всі інші аспекти захисту прав і свобод регламентуються на основі двосторонніх та багатосторонніх домовленостей між країнами.

В Україні основними нормативними джерелами регулювання рівня життя та соціального захисту населення є ряд законодавчих актів, кодексів та інших нормативних документів [23, с. 133]

.

Першим важливим джерелом правового забезпечення рівня життя населення є Конституція України. В ній викладено основні принципи законодавчого регулювання рівня життя населення. Вона доктринально окреслює основні пріоритети формування соціальної політики України.

Іншими важливими нормативними документами є кодекси та закони. Кодекси містять систематизовані збірки нормативних актів, що регламентують той чи інший аспект функціонування соціальної сфери в Україні. Важливими у цьому значенні є Цивільний кодекс, Кодекс законів про працю. Серед законодавчих актів на особливу увагу заслуговує такий важливий нормативний акт як Закон України «Про державний бюджет України». В цьому законі міститься фінансово-економічне підтвердження основних напрямків проведення соціально-економічної політики на відповідний рік.

Слід за законами йдуть укази Президента України (наприклад, «Про основні напрями соціальної політики» на відповідний рік, тощо), постанови Кабінету міністрів, рішення відповідних міністерств та відомств, листи, накази, інструкції.

Однак, незважаючи на величезну кількість нормативно-правових актів, що регулюють рівень життя населення, на сьогодні більшість з них носить лише умовний характер, оскільки на практиці основні вимоги та напрямки державної політики часто не виконуються. Більшість нормативних актів часто мають суперечливу основу, що створює серйозні проблеми процесі прийняття їх до виконання.

Перейти на страницу: 1 2 3 

Подібні статті по економіці

Аграрні відносини та їх розвиток за сучасних умов
Сьогодні сільськогосподарське виробництво і в цілому агропромисловий комплекс України перебувають у центрі суспільної уваги, оскільки і без того небагатий наш стіл останнім часом особливо з ...

Державний бюджет. Дефіцит бюджету
ХХ століття визначилось значним розвитком суспільства і, як результат цього, розвитком держави взагалі. Однією з найважливіших передумов розвитку та існування сучасної демократичної де ...

Інфляція в Україні
Найефективнішим індикатором «здоров’я» економіки країни є її фінансовий стан. Адже фінансова система не лише забезпечує необхідні взаємозв’язки в економіці, вона є одним з найвпливовіши ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.