Місце України у світовому вугільному господарстві
За оцінками експертів, частка вугілля в структурі світового паливно енергетичного балансу складає близько 27%.
Основними її галузями-споживачами є металургія та електроенергетика. З використанням вугілля виробляється приблизно 44% всієї світової електроенергії.
Більше 80% вугільних запасів зосереджено в Північній Америці, Азіатсько-Тихоокеанському регіоні і країнах СНД. При цьому дев'ята частина світових запасів вугілля зосереджена в Китаї, шоста частина - у Росії. Запаси вугілля в Казахстані складають 35,8 млрд. т. або 3,6% світових запасів.
Основними імпортерами виступають країни Західної Європи (близько 160 млн.т) і АТР (більше 200 млн.т, у т.ч. Японія - 130 млн.т, Південна Корея близько 50 млн.т і Тайвань - близько 20 млн.т ).
Ведучими експортерами є Австралія, США, ПАР, Колумбія, Венесуела, Індонезія, Канада, Китай, Польща і Росія. Поставками з цих держав забезпечується понад 90% світових імпортних потреб.
Рис.2.1.1 Доля України у світовому добутку вугілля
Особливості інвестування у вугільну промисловість.
Інвестор, розглядаючи питання про здійснення інвестиційного проекту в гірничодобувній галузі, повинен враховувати її специфічні особливості.
Основним фактором, що впливає на умови інвестування, є тривалий термін окупності проекту. Досвід здійснення інвестиційних проектів в гірничодобувній промисловості розвинених країн показує, що інвестиційний проект починає окупатися приблизно через 5-10 років.
Ці фактори накладають особливі вимоги інвестора до гарантій його діяльності з боку держави.
Насамперед, це гарантії:
надання інвестору всіх необхідних дозволів (ліцензій), необхідних для здійснення інвестиційного проекту на повний термін його дії.
незмінності (стабільності) умов, виданих дозволів.
стабільності умов інвестиційної діяльності в цілому
стабільності законодавства.
Право використання інвестором корисної копалини в межах гірничого відводу повинно бути винятковим, тобто не може одночасно надаватися й іншим особам. Тільки так інвестор може нести повну відповідальність за наслідки своєї інвестиційної діяльності. Права інвестора на видобуток і реалізацію корисних копалин не повинно обмежуватися зовсім, або обмежуватися розумно квотами, ціновими обмеженнями, або іншими засобами державного регулювання.
З точки зору експлуатації вже розвіданих і діючих родовищ корисних копалин, інвестору повинні передаватися виключно перспективні об'єкти. Перспективні - це ті гірничі відводи, де поклади корисних копалин забезпечать його видобуток на термін дії інвестиційного проекту.
Окремої уваги заслуговують об'єкти, що вимагають рекультивації і відновлення (наприклад породні відвали). Такі об'єкти вимагають додаткових капіталовкладень і тому вони повинні передаватися інвестору на особливих умовах, можливо, при їх передачі, повинні зменшувати розміри оплати за акції на суму необхідних капіталовкладень.
Важливим аспектом є географічне положення об'єкта інвестицій. Гірничодобувна галузь існує в тісному взаємозв'язку з переробними, збагачувальними комплексами, а також споживачами (металургія, енергетика). Їх географічна близькість, розвиненість транспортної інфраструктури впливають на рішення про інвестування.
Окремо інвестор оцінює комплекс економічних питань. Значний знос обладнання, а також необхідність його заміни на нове, більш сучасне, визначає вимоги інвестора до його вільного і безмитного ввезення на територію України та вивезення.
Найбільш істотну проблему становить проблема неплатежів і як наслідок, бартеризація економіки. Вугільна промисловість існує в дуже тісному взаємозв'язку з енергетичним комплексом. Проблема розрахунків за електроенергію тягне за собою несплату палива електростанціями. що, в кінцевому рахунку, зводить до нуля саму ідею інвестиційної діяльності. Таким чином інвестор зацікавлений у наявності державних гарантій оплати кінцевої продукції.
Подібні статті по економіці
Державне регулювання зайнятості
Терно́пільська о́бласть - адміністративно-територіальна одиниця України з центром у
місті Тернопіль. В історичному відношенні охоплює східну частину Галичини,
частину Західного ...
Аналіз рівня собівартості і його вплив на обсяги виробництва
Економічний
аналіз це глибоке дослідження економічних явищ на підприємстві, тобто виявлення
причин відхилення від плану і недоліків у роботі, розкриття резервів, їх
вивчення, сприяння к ...
Економічні хвилі
Упродовж останніх двох століть реальний ВВП у більшості країн
з ринкової економікою зростав, що забезпечило істотне підвищення рівня життя
населення. Проте економічне зростання не було б ...