Економічна цінність інтелектуальної власності
Насправді, в умовах сучасної економіки взаємозв’язок між інноваціями та правами інтелектуальної власності є чітко встановленим. Однак доля інновацій не завжди залежала від зазначених прав. Наприклад, під час нещодавніх досліджень, які базувалися на даних з каталогів винаходів трьох міжнародних ярмарків ХІХ століття, було встановлено, що винахідники доволі активно діяли і у Данії, і у Швейцарії протягом всього ХІХ століття, однак саме в цей час у цих країнах існували проблеми із захистом прав інтелектуальної власності [7]. Дослідники встановили також, що винаходи здійснені у місцях, де не було патентного захисту, в основному мали певні складові, які винахідник міг тримати у таємниці і без патенту (ноу-хау). Фактично ж, всі винаходи, які в кінцевому результаті прискорили економічний розвиток та підвищили стандарти життя - особливо нові технології та виробничі процеси - були розроблені у суспільствах із сильним захистом прав інтелектуальної власності, серед яких найбільш помітними є США та Німеччина.
Часткове пояснення цих тенденцій можна знайти у тому, як люди зазвичай реагують на економічні стимули. У той час, коли декілька людей є справжніми альтруїстами, більшість не прагне розробити щось, що забезпечить іншим економічні переваги, і здійснює таки спроби лише за умови власних бенефіцій. До того ж, коли розвитком інновацій стали опікуватися переважно корпорації, перспективи майбутніх досягнень як основний стимул стали вирішальними. Розробка більшості сучасних економічних інновацій, особливо у технологічній сфері, зазвичай вимагає високопрофесійних фахівців складного обладнання та вмілої організації бізнесу. Використання такої праці та капіталу є дорогою справою. Єдиною причиною того, що бізнес витрачає такі кошти та утримується від отримання швидших та точніше окреслених прибутків від використання своєї праці та капіталу в інший спосіб, є перспектива більших прибутків у майбутньому.
Решту пояснень можна знайти в економічній природі ідей, які роблять перспективи отримання майбутніх прибутків залежними від цих правових аспектів: прав власності та їх захисту. Ідеї, що прискорюють економічні інновації, є тим, що економісти називають «неконкурентні товари». Це означає, що на противагу «конкурентним товарам» (такі, як ціна обладнання або нерухомість), ідея може бути використаною більше ніж однією людиною за один раз, а також легко дублюється. Через те, що ідея не може бути фізично використаною (як, наприклад, земля або обладнання), її використання тими, хто її розробляє не виключає можливості того, що інші особи використовують їх у той же час [8]. Як наслідок, прибутки від інновацій не можуть бути у безпеці без правового захисту нових ідей, що рухають їх уперед. Ця динаміка стає очевидною з нещодавніх результатів опитування проведеного працівниками Американської агенції досліджень і розробок, які повідомили про те, що без патентного захисту 60% проектів, які мали у своєму підсумку винаходи у фармацевтиці, не відбулися б.
Важливість інтелектуальної власності та іншої нематеріальної продукції є унікальними питаннями та викликами, що їх мають вирішувати країни у період швидкої глобалізації. Оскільки обсяг знань швидко зростає, а відкриття у багатьох сферах можна здійснити значно легше ніж раніше, то життєвий цикл певного фірмового відкриття або інновації (навіть враховуючи невелику пряму конкуренцію з боку товару-субституда) скорочується. Враховуючи це, американські фірми, наприклад, спробували окупити кошти, що були витрачені на розробку, шляхом більш швидкого розширення свого світового ринку. З того часу, як 72 % від світового ВВП та попиту знаходяться за межами США, потенційне зростання у продажах спричинене глобалізацією в початковий інноваційний період високих прибутків є величезним. Звичайно, це відбувається за умови того, що і за межами США права інтелектуальної власності виробника поважаються і забезпечуються.
Подібні статті по економіці
Господарська діяльність ВАТ Київський завод безалкогольних напоїв Росинка
Метою
виробничої практики є ознайомитися із господарською діяльністю ВАТ «Київський
завод безалкогольних напоїв «Росинка», дослідити її стан та економічні
показники, що її відображають. ...
Аналіз економічного потенціалу підприємства та напрями підвищення ефективності його використання
Проблема
підвищення рівня конкурентоспроможності вітчизняного виробництва, наявність
конкретних переваг, що виступають гарантом тривалого та ефективного
функціонування підприємства в ри ...
Аналіз випуску готової продукції та її реалізації
За умов ринкової економіки господарчим суб’єктом
(підприємством) надані широкі права і можливості у реалізації своїх економічних
інтересів, вибору способів організації виробництва, збуту ...