Основні фонди енергетичних підприємств
Видова класифікація основних фондів є єдиною для всіх галузей народного господарства і передбачає їх розподіл на наступні групи:
1. Будинки - будівельні об'єкти, призначені для створення умов протікання виробничого процесу, збереження матеріальних цінностей, службові приміщення, що забезпечують необхідні умови для здійснення виробничого процесу. До них відносяться будинки основних і допоміжних цехів, лабораторій, складів, заводоуправлінь, офісів.
2. Споруди - інженерно-будівельні об'єкти для створення умов протікання виробничого процесу і виконання технічних функцій, не зв'язаних зі зміною предметів праці. Сюди включаються: шахти, рудні двори металургійних підприємств, естакади, залізничні колії, автодороги, резервуари, димарі, мости, тунелі, очисні споруди, забори, шляхопроводи.
3. Передатні пристрої - пристрої для передачі електричної, теплової, механічної енергії; рідких, газоподібних і сипучих речовин.
4. Машини й устаткування, у тому числі:
а) силові машини й устаткування;
б) робочі машини й устаткування;
в) вимірювальні і регулюючі прилади і пристрої, лабораторне устаткування;
г) обчислювальна техніка;
д) інші машини й устаткування.
До силових машин і устаткування (у тому числі автоматичним), що служать для запуску робочих машин і устаткування, відносять генератори, турбіни, двигуни усіх видів, перетворювачі, котельні установки та ін.
До робочих машин і агрегатів відносяться всі види машин, агрегатів і устаткування, призначених для механічного, хімічного і термохімічного впливу на предмети праці і їх переміщення в процесі виробництва. Сюди включають основні технологічні агрегати (наприклад, доменні, мартенівські печі, прокатні стани, агломераційні машини, пилки, ножиці та ін.).
До вимірювальних і регулюючих приладів і пристроїв, лабораторному устаткуванню відносяться прилади і пристрої для вимірів, контролю, регулювання розмірів, маси, тиску, температури, часу, напруги, швидкості й інших параметрів, засобу диспетчеризації і сигналізації, прилади й апаратура лабораторій.
До обчислювальної техніки відносяться цифрові, аналогові, персональні обчислювальні машини і пристрої, а також периферійне устаткування, призначене для збору і передачі інформації.
До інших машин і устаткування відносяться телефонні станції, а також інші види устаткування, що не ввійшли в попередні групи.
5. Транспортні засоби - різні засоби для пересування людей і вантажів: автомобілі, тепловози, електровози, транспортери та ін.
6. Інструмент - всі види ручних і механізованих знарядь і пристосувань для технологічної обробки, що мають термін служби більш одного року.
7. Виробничий інвентар і приналежності - різні предмети для виконання виробничих операцій, збереження матеріалів, створення умов безпеки.
8. Господарський інвентар - канцелярські столи, шафи, множні і копіювальні пристрої, сейфи і т.п.
Крім перерахованих вище також виділяються групи «Робітник і продуктивна худоба», «Багаторічні насадження», «Капітальні витрати по поліпшенню земель», «Інші виробничі фонди».
Основні фонди мають активну і пасивну частини. Активну частину основних фондів складають ті групи, що призначені для безпосереднього впливу на предмети праці, здійснення технологічного процесу і переміщення предметів і продуктів праці в процесі виробництва (машини й устаткування, транспортні засоби, інструмент, виробничий інвентар і приналежності). Пасивна частина включає інші групи основних фондів (будинки, споруди, передатні пристрої та ін.).
Подібні статті по економіці
Державний бюджет. Дефіцит бюджету
ХХ
століття визначилось значним розвитком суспільства і, як результат цього,
розвитком держави взагалі. Однією з найважливіших передумов розвитку та
існування сучасної демократичної де ...
Деpжавне pегулювання мігpаційних пpоцесів
Мігpаційні
пpоцеси, які відбуваються в світі значно впливають на життя громадян країн, а
також на pозміщення, чисельність і стан населення pізних кpаїн. Саме мігpація
багато в чом ...
Аналiз iнвестицiйної дiяльностi в умовах ринкової економiки
Успішне
проведення ринкових реформ в Україні неможливо без ефективної
структурно-інвестиційної політики перетворення економіки з метою створення
сприятливого інвестиційного клім ...