Основні фонди енергетичних підприємств
Найбільш характерним параметром є розмір підприємства. Так, зокрема, збільшення розміру енергетичного підприємства, обумовлене збільшенням потужності установок, підвищує питому вагу устаткування, вимірювальних приладів і регулюючих пристроїв. Якщо на тепловій електростанції потужністю 300 МВт, до складу якої входять три блоки по 100 МВт, питома вага устаткування, що представляє активну частину основних фондів, складає близько 45%, то при потужності 1200 МВт (6 блоків по 200 МВт) ледве більш 50%, а при потужності 2400 МВт (8 блоків по 300 МВт) близько 65%.
Підприємства ведуть первинний облік наявності і руху основних фондів. Для контролю і перевірки вірогідності даних бухгалтерського обліку періодично (як правило, один раз на рік) проводиться інвентаризація основних фондів.
Облік і планування основних фондів здійснюється відповідно до їх класифікації в натуральних і вартісних показниках.
Облік і планування в натуральних показниках здійснюється по окремим групам основних фондів. Грошове вираження вартості основних фондів представляє їх оцінку. Облік і планування основних фондів у вартісних показниках необхідні для характеристики обсягу, динаміки і структури основних фондів, їх розширеного відтворення, рівня використання, а також для нарахування амортизації, визначення собівартості продукції і рентабельності виробництва та ін.
Оцінка основних фондів виробляється декількома методами, якими враховуються зміни умов відтворення і знос основних фондів протягом тривалих періодів їх функціонування. У залежності від часу оцінки розрізняється оцінка по первісній і відновлювальній вартості, а від ступеня зносу - по повній і залишковій вартості.
Первісна вартість основних фондів представляє їх фактичну вартість в момент придбання або запровадження в дію. Вона включає вартість придбаного устаткування, витрати на його доставку і монтаж, вартість будівельних робіт по цінам, тарифам і розцінкам, що діяли в період створення основних фондів. По первісній вартості основні фонди зараховуються на баланс підприємства.
Перевагою даного виду оцінки є його простота, оскільки основні фонди враховуються по первісній вартості без яких-небудь її перерахунків. Недоліком методу є те, що з часом змінюються вартість будівельних матеріалів, металу, енергії, продуктивність праці й умови виробництва, у зв'язку з чим змінюються ціни на устаткування і розцінки на будівельно-монтажні роботи. У результаті об'єкти основних фондів, аналогічні введеним раніше, здобувають іншу первісну оцінку.
Спільний облік основних фондів, введених у різний час, приводить до змішаної їх оцінки, непорівнянності вартості аналогічних агрегатів, перекручуванню показників обсягу, динаміки, структури, використання основних фондів, непорівнянності виробничої потужності і вартості об'єктів, розходженням амортизаційних відрахувань. З метою усунення зазначених недоліків і приведення вартості основних фондів до сучасних умов відтворення періодично виробляється переоцінка основних фондів по відновній вартості. Переоцінка звичайно вироблялася 1 раз у 10 - 12 років.
Відновна вартість основних фондів представляє вартість їх відтворення в сучасних умовах. Вона характеризує вартість раніше створених основних фондів за умови введення їх в експлуатацію в період, коли виробляється переоцінка. Відновлювальна вартість охоплює ті ж обсяги і види засобів праці, що і первісна вартість, але оцінені за сучасними цінами, тарифами, розцінками.
Подібні статті по економіці
Удосконалення форм праці та впровадження науково–технічного прогресу
Вирішальним
засобом підвищення ефективності діяльності підприємства ресторанного
господарства є вдосконалення форм праці та впровадження науково-технічного
прогресу.
Саме
про вд ...
Аналіз фінансового стану підприємства Укррічтранспроект
Відхід
суспільства від системи планової економіки і вступ у ринкові відносини дуже
сильно змінили умови функціонування підприємств. Підприємства, для того щоб
вижити, повинні проявити і ...
Аналіз діяльності ВАТ Стахановский завод феросплавов
В
ході проходження практики були пройдені такі основні етапи як:
- отримання
перепусток, інструктаж з техніки безпеки, отримання інд і виділеного завдання;
- ознайомлення
...