Основні фонди енергетичних підприємств
Найбільш характерним параметром є розмір підприємства. Так, зокрема, збільшення розміру енергетичного підприємства, обумовлене збільшенням потужності установок, підвищує питому вагу устаткування, вимірювальних приладів і регулюючих пристроїв. Якщо на тепловій електростанції потужністю 300 МВт, до складу якої входять три блоки по 100 МВт, питома вага устаткування, що представляє активну частину основних фондів, складає близько 45%, то при потужності 1200 МВт (6 блоків по 200 МВт) ледве більш 50%, а при потужності 2400 МВт (8 блоків по 300 МВт) близько 65%.
Підприємства ведуть первинний облік наявності і руху основних фондів. Для контролю і перевірки вірогідності даних бухгалтерського обліку періодично (як правило, один раз на рік) проводиться інвентаризація основних фондів.
Облік і планування основних фондів здійснюється відповідно до їх класифікації в натуральних і вартісних показниках.
Облік і планування в натуральних показниках здійснюється по окремим групам основних фондів. Грошове вираження вартості основних фондів представляє їх оцінку. Облік і планування основних фондів у вартісних показниках необхідні для характеристики обсягу, динаміки і структури основних фондів, їх розширеного відтворення, рівня використання, а також для нарахування амортизації, визначення собівартості продукції і рентабельності виробництва та ін.
Оцінка основних фондів виробляється декількома методами, якими враховуються зміни умов відтворення і знос основних фондів протягом тривалих періодів їх функціонування. У залежності від часу оцінки розрізняється оцінка по первісній і відновлювальній вартості, а від ступеня зносу - по повній і залишковій вартості.
Первісна вартість основних фондів представляє їх фактичну вартість в момент придбання або запровадження в дію. Вона включає вартість придбаного устаткування, витрати на його доставку і монтаж, вартість будівельних робіт по цінам, тарифам і розцінкам, що діяли в період створення основних фондів. По первісній вартості основні фонди зараховуються на баланс підприємства.
Перевагою даного виду оцінки є його простота, оскільки основні фонди враховуються по первісній вартості без яких-небудь її перерахунків. Недоліком методу є те, що з часом змінюються вартість будівельних матеріалів, металу, енергії, продуктивність праці й умови виробництва, у зв'язку з чим змінюються ціни на устаткування і розцінки на будівельно-монтажні роботи. У результаті об'єкти основних фондів, аналогічні введеним раніше, здобувають іншу первісну оцінку.
Спільний облік основних фондів, введених у різний час, приводить до змішаної їх оцінки, непорівнянності вартості аналогічних агрегатів, перекручуванню показників обсягу, динаміки, структури, використання основних фондів, непорівнянності виробничої потужності і вартості об'єктів, розходженням амортизаційних відрахувань. З метою усунення зазначених недоліків і приведення вартості основних фондів до сучасних умов відтворення періодично виробляється переоцінка основних фондів по відновній вартості. Переоцінка звичайно вироблялася 1 раз у 10 - 12 років.
Відновна вартість основних фондів представляє вартість їх відтворення в сучасних умовах. Вона характеризує вартість раніше створених основних фондів за умови введення їх в експлуатацію в період, коли виробляється переоцінка. Відновлювальна вартість охоплює ті ж обсяги і види засобів праці, що і первісна вартість, але оцінені за сучасними цінами, тарифами, розцінками.
Подібні статті по економіці
Інститути та засоби управління зовнішньою торгівлею на національному рівні
Система державних
органів управління зовнішньоекономічною діяльністю. Принципова структура
інститутів, що управляють зовнішньоекономічною сферою, і в промислове
розвинутих країнах, і в краї ...
Аналіз особливостей формування державного регулювання будівельної індустрії України
Україна
має значний промисловий потенціал. Сучасна економіка України характеризується
нецілісністю внаслідок переходу від однієї економічної системи із властивими їй
економічними формам ...
Іноземний капітал в економіці України стан, проблеми і перспективи
Актуальність теми. Україна як молода незалежна,
суверенна держава не має достатнього досвіду налагодження економічних зв'язків
з іншими країнами світу. Світові економічні зв'язки нам пот ...