Ефективний внутрішній ринок як пріоритет соціально-економічного розвитку України
Найбільші загрози для українських товаровиробників пов’язані зі зростанням світових цін на енергоносії. Кризова ситуація на зовнішньому ринку загрожує, насамперед, українському металургійному сектору і машинобудуванню. Мінімізація впливу на національну економіку несприятливої ситуації на зовнішніх товарних і фінансових ринках вимагає прийняття ряду протекціоністських державних заходів. У цьому плані можна ставити питання про виникнення й загострення суперечності між необхідністю захисту вітчизняної економіки та вимогами дотримання правил СОТ і виконання зобов’язань, які Україна взяла на себе при вступі до цієї міжнародної організації.
Необхідною умовою соціально-економічного розвитку є ефективний захист внутрішнього ринку від так званого неофіційного імпорту. З точки розу держаних інтересів найбільш гострою у цьому плані є ситуація на ринку підакцизних товарів [8]. Такий підхід слід погоджувати зі стратегією вступу України до СОТ, адже основною вимогою цієї організації є лібералізація зовнішньої торгівлі. На внутрішньому ринку України дуже багато контрабандної та фальсифікованої продукції, що створює нерівні умови конкуренції для тих вітчизняних товаровиробників, які працюють відкрито і прозоро.
Довготривалим ризиком для України стала нестійкість платіжного балансу. У 2008-2011 рр. уперше за багато років в Україні мало місце від’ємне сальдо поточного рахунку платіжного балансу. В умовах недостатності припливу іноземних інвестицій експортна виручка за своїми обсягами не дає змоги, без капіталізації заощаджень інших країн, фінансувати потреби вітчизняного імпорту. Поєднання споживчого буму з надмірними потребами імпорту створює надто небезпечні умови щодо гарантування подальшого зростання ВВП.
Причини дефіциту зовнішньоторговельного балансу України у 2008-2011 рр. пов’язані з високою імпортозалежністю багатьох галузей вітчизняної економіки. Особливо турбує не стільки саме зростання імпорту, скільки його високі темпи приросту відносно експорту (рис. 2). Тенденція випереджаючого зростання товарного імпорту багато в чому пов’язана з підвищенням реального обмінного курсу гривні. Важливе значення у цих умовах набуває зростання інвестицій у розширення експорту та імпортозаміщення. У цьому зв’язку значний потенціал закладений у випереджаючому зростанні конкурентоспроможних наукоємних галузей української промисловості (ракетно-космічна, авіаційна, електротехнічна), обсягу послуг інноваційного сектору, а також в імпортозаміщенні як інвестиційних, так і споживчих товарів (частка імпорту нині складає значну частку внутрішнього споживання).
Важливе значення тут має рівень і динаміка курсу національної валюти, що істотно впливає на кон’юнктуру внутрішнього ринку через зростання (чи зниження) цін на імпортні товари. В економічній науці давно виявлений тісний зв’язок між темпами зміцнення національної валюти та динамікою імпортної експансії на внутрішній ринок. В Україні ситуацію ускладнює наявний розрив між паритетом купівельної спроможності і номінальним валютним курсом гривні [9].
Подібні статті по економіці
Економіка соціальної орієнтації та проблеми її формування в постсоціалістичних країнах
У
світовій системі економіки чималу роль грають колишні соціалістичні країни. До
цієї групи відносяться країни, у яких довгий час існував соціалістичний режим.
Розглянемо основні тенд ...
Аналіз товарних запасів в магазині
Становлення ринкових відносин в Україні характеризується
динамічною зміною економічної ситуації, зростаючою невизначеністю розвитку
складових господарської системи. Сьогодні мало не всі ...
Договірні взаємовідносини і партнерські зв'язки у підприємницькій діяльності
Договір
є одним з основних видів зобов’язань по передачі товару, продукції чи наданні
послуг в власність та розпорядження. Історія правового регулювання договору
нараховує майже 4 тисяч ...