Ефективний внутрішній ринок як пріоритет соціально-економічного розвитку України
Зростання і вдосконалення внутрішнього ринку значною мірою залежить від динамічного та ефективного розвитку внутрішньої торгівлі. Торгівля виконує роль економічного двигуна для інших галузей, сприяє безперервності відтворювальних процесів, здійснює ринкове узгодження споживчого попиту і пропозиції, забезпечує ефективні народногосподарські та міжрегіональні зв’язки.
Безумовно, зростання обсягів внутрішньої торгівлі є прогресивним явищем, якщо воно відповідає обсягу розширення національного товарного виробництва і насичення внутрішнього ринку вітчизняними товарами. На жаль, у кризових умовах розвиток внутрішньої торгівлі став перекрученою формою вираження загальної деформації макроекономічної структури національного господарства.
Можна стверджувати, що в сучасних умовах в Україні у сфері економіки в цілому і внутрішнього ринку зокрема почала формуватися принципово нова ситуація. Йдеться про завершення в основному первісного періоду перетворень і створення передумов для переходу до нового етапу трансформації - більш зрілого, повного та ефективного.
У цьому зв’язку стає необхідним пошук найбільш ефективних інститутів та інструментів, за допомогою яких можна забезпечити дієвий розвиток національного виробництва і внутрішнього ринку. З іншого боку, небезпечним є формування в Україні так званої споживацької моделі економічного розвитку. І.В. Крючкова зазначає: «Надмірна концентрація наявних доходів у секторі домогосподарств у країнах з низьким рівнем добробуту населення стає чинником переходу до споживацької моделі розвитку, оскільки темп зростання споживчого попиту починає випереджати темп підвищення інвестиційного попиту» [19]. Думається, що абсолютне протиставлення споживчої та інвестиційної моделі економічного розвитку в цілому є безпідставним. Без споживання неможливий розвиток національного виробництва.
У перспективі внутрішній ринок буде ефективно функціонувати тоді, коли сформується самостійний розвинений фінансовий ринок (насамперед, фондовий ринок, ринок корпоративних цінних паперів). Тим самим для внутрішнього ринку будуть створені принципово нові умови розвитку на основі оптимального збалансування цілісного кругообороту продуктивного, торговельного і фінансового капіталів, поліпшення фінансового механізму функціонування торговельної галузі. Ринок і торгівля пов’язані з виробництвом, а, отже, і з грошовою, фінансовою та кредитно-банківською системами [20].
Піднесення національного виробництва й пожвавлення економічної кон’юнктури в Україні призвело до позитивних змін на внутрішньому ринку: має місце збільшення обсягів роздрібного та оптового товарообороту, реалізації товарів споживчого призначення через мережу роздрібної торгівлі та ресторанного господарства. У 2010 р. оборот роздрібної торгівлі (разом з розрахунковими обсягами продажу товарів на ринках та фізичними особами - підприємцями) в Україні склав 237,8 млрд грн (у 2009 р. - 174,4 млрд грн), роздрібний товарооборот підприємств у 2011 р. - 178,2 млрд грн (у 2009 р. - 94,3 млрд грн, у 2010 р. - 130,0 млрд грн) і оборот ресторанного господарства - 9,1 млрд грн (у 2009 р. - 7,5 млрд грн). Оборот роздрібної торгівлі на одну особу населення склав у 2010 р. лише близько 5100 грн, а роздрібний товарооборот підприємств на одну особу - 3832 грн у 2011 р. [21].
Подібні статті по економіці
Використання трудових ресурсів Західної України
Перехід до ринкової
економіки на сучасному етапі характеризується поступовим зрушенням в структурі
зайнятості населення за галузями, сферами та секторами економіки України. Розглядаючи
проб ...
Удосконалення управління ефективністю виробництва в умовах ПП Каравай м. Житомир
Актуальність теми дипломної роботи обумовлена тим, що в сучасних умовах
господарювання управління ефективністю виробництвом набуває великого
суспільного, морально-емоційного та стимулююч ...
Аналіз виробництва та реалізації продукції
В
сучасних умовах ринку і конкуренції значно зростає актуальність та необхідність
проведення аналізу виробництва та реалізації продукції. Це пояснюється тим, що
зі зміною кон'юктури рин ...