Сутність та структура банківської системи
Банківська система як єдине ціле завжди знаходиться в русі, доповнюючись новими компонентами і вдосконалюючись. В ній постійно виникають нові зв'язки. Взаємодія утворюється як між центральним банком і комерційними банками, так і між різними комерційними банками.
Банківська система виступає як керована система. Центральний банк, проводячи належну грошово-кредитну політику, в різних формах підзвітний лише парламенту чи виконавчій владі. Ділові банки, які є юридичними особами, функціонують на основі загального і спеціального банківського законодавства, їх діяльність регулюється економічними нормативами, які встановлюються центральним банком, що здійснює контроль за діяльністю кредитних інститутів.
Отже, банківська система - це не єдиний банк, що керується з одного офісу (центрального банку), а специфічна економічна та організаційно-правова структура, що забезпечує функціонування грошового ринку та економіки в цілому. Вона покликана виконувати такі функції:
трансформаційну;
- створення платіжних засобів та регулювання грошової маси;
забезпечення сталості банківської діяльності і грошового ринку.
Трансформаційна функція зумовлена посередницькою місією банків. Мобілізуючи вільні грошові кошти одних суб'єктів ринку і передаючи їх різними способами іншим суб'єктам, банки мають можливість змінювати (трансформувати)
строки грошових капіталів, їх розміри, фінансові ризики.
Трансформаційні функції на грошовому ринку виконує кожний вид банків, що входить у банківську систему. А банківська система надає цим функціям нові якості - робить їх більш масштабними і ефективними: збільшує рівень трансформації в часі, в обсягах та просторі, знижує рівень фінансових ризиків. Тому є підстави стверджувати, що банківська система виконує особливу трансформаційну функцію на грошовому ринку [20, с.451].
Функція створення грошей і регулювання грошової маси полягає в тому, що банківська система оперативно змінює масу грошей в обігу, збільшуючи чи зменшуючи її відповідно до зміни попиту на гроші. Іншими словами банківська система управляє пропозицією грошей. Це ключова функція банківської системи. В її виконанні беруть участь усі ланки системи - центральний банк, всі банки другого рівня. Вона стосується усіх напрямків банківської діяльності, насамперед кредитної.
Функція забезпечення сталості банків та грошового ринку (стабілізаційна) пов'язана з надзвичайно високою ризиковістю банківської діяльності
Виконання банківською системою стабілізаційної функції проявляється двояко:
у прийнятті ряду законів та інших нормативних актів, що регламентують діяльність всіх її ланок - від центрального банку до вузькоспеціалізованих комерційних банків;
у створенні дійового механізму державного контролю і нагляду за дотриманням цих законів та за діяльністю банків взагалі.
На практиці відомо декілька типів банківських систем:
розподільча (централізована) банківська система ;
- ринкова банківська система;
система перехідного типу.
На противагу розподільчій системі банківська система ринкового типу характеризується відсутністю монополії держави на банки. Кожний суб'єкт виробництва будь-якої форми власності (не тільки державної) може утворити банк. В ринковій економіці функціонує багато банків із децентралізованою системою управління. Емісійні і кредитні функції розподілені ними між собою. Емісія сконцентрована в центральному банку, а кредитування підприємств і населення здійснюється різними діловими банками - комерційними, інвестиційними, інноваційними, іпотечними, ощадними і іншими. Ділові банки не відповідають за зобов'язаннями держави, також як держава не відповідає за зобов'язаннями ділових банків; ділові банки підпорядковуються Раді свого банку, а не адміністративному органу управління держави.
Щодо елементів банківської системи, то ними являються банки, деякі спеціальні фінансові інститути, що виконують банківські операції, але не мають статус банка, а також деякі додаткові установи, що утворюють банківську інфраструктуру і забезпечують життєдіяльність кредитних інститутів. Елементи банківської системи утворюють єдність, виражаючи при цьому специфіку цілого і виступають носіями його властивостей.
Банки - це особливі кредитно-фінансові підприємства, що виконують комплекс базових операцій.
Подібні статті по економіці
Економічна діяльність
Економічна діяльність, як центральний і визначальний елемент економічної
культури
Економічній культурі характерна кожному з елементів
економічної системи, усім видам, способам і ф ...
Формування та використання виробничої потужності підприємства
В
умовах формування та розвитку ринкових відносин центр господарської діяльності
зміщується до первинної ланки економічної системи - підприємства. Підприємство
є головним структуроутвор ...
Вплив змін у вартості життя на розмір доходів
купівельний споживчий економічний населення
Сучасна економіка є нестабільною і невизначеною. І це усім відомий факт,
що був доведений багатьма вченими численну кількість разів. Влада з ...