Меню сайту

Сутність та структура банківської системи

До елементів банківської системи також відносять і банківську інфраструктуру. До неї належать різного роду підприємства, агентства і служби, які забезпечують життєдіяльність банків. Банківська система включає інформаційне, методичне, наукове, кадрове забезпечення, а також засоби зв'язку, комунікації і ін.

Інформаційне забезпечення передбачає функціонування різноманітних спеціалізованих організацій, які визначають рейтинги банків, проводять аудит їхньої діяльності, здійснюють аналіз та надають повідомлення про стан банківської системи у засобах масової інформації, а також випускають власні інформаційні видання (бюлетені, звіти, довідники), що створює можливість для бізнесу і широкого загалу отримувати належну інформацію про діяльність банків країни, їхню надійність, прибутковість, ефективність управління.

Науково-методичне забезпечення передбачає розробку для банків методики здійснення окремих видів операцій, управління активами й пасивами, формування оптимальних портфелів вкладень, мінімізації ризиків. Нині основна маса подібної роботи виконується Національним банком.

Кадрове забезпечення діяльності банківської системи в інституційному плані являє собою мережу різноманітних навчальних закладів, центрів підготовки та перепідготовки фахівців для роботи у банківських установах.

Законодавчо-правове забезпечення банківської діяльності відіграє важливу роль у процесі й державного контролю й регулювання. Саме наявність належного правового поля є вихідним і необхідним моментом у забезпеченні стабільного функціонування усіх банків. При цьому сукупність чинних законодавчих актів має регулювати не лише загальні моменти діяльності кредитних установ (закон «Про банки і банківську діяльність»), а й окремі аспекти банківської справи в країні та основ діяльності різних елементів банківської системи.

Залежно від впорядкованості банків, відповідно до діючого банківського законодавства розрізняють два основних типи побудови банківської системи:

• однорівнева банківська система;

• дворівнева банківська система

Однорівнева банківська система передбачає горизонтальні зв'язки між банками, універсалізацію їх операцій та функцій. Усі банки, що діють у країні (включаючи й центральні банки), перебувають на одній ієрархічній сходинці, виконують аналогічні функції з кредитно-розрахункового обслуговування клієнтури.

Такий принцип побудови банківської системи характерний для економічно слаборозвинених країн, а також для країн з тоталітарним, адміністративно-командним режимом управління.

За дворівневим принципом може бути організована банківська система в умовах цивілізованої ринкової економіки, що об'єктивно випливає із потреб реальної координації й регулювання діяльності банків при наявності широкого розмаїття банківських установ. В результаті організація банківської системи має вигляд чіткої ієрархічної підпорядкованості: перший (вищий) рівень - центральний банк із функціями організації грошового обігу, підтримання стабільності національної валюти, контролю й нагляду за діяльністю інших банківських установ: другий (нижчий) рівень - комерційні банки з функціями безпосереднього кредитно-розрахункового обслуговування суб'єктів економічних відносин та надання їм усього можливого спектра інших фінансових послуг.

Банківська система - законодавчо визначена, чітко структурована сукупність фінансових посередників грошового ринку, які займаються банківською діяльністю. Банківська система має своє особливе призначення, свої специфічні функції в економіці, які не просто повторюють призначення і функції окремих банків, а будується по заздалегідь виробленій концепції. Отже, банківська система - це специфічна економічна та організаційно - правова структура, що забезпечує функціонування грошового ринку та економіки в цілому.

Перейти на страницу: 1 2 3 

Подібні статті по економіці

Аналіз рівня собівартості і його вплив на обсяги виробництва
Економічний аналіз це глибоке дослідження економічних явищ на підприємстві, тобто виявлення причин відхилення від плану і недоліків у роботі, розкриття резервів, їх вивчення, сприяння к ...

Ефективність використання та механізм відтворення основних фондів
В процесі будь-якого виробництва здійснюється поєднання робочої сили та засобів виробництва. Засоби виробництва складаються із засобів праці та предметів праці у вартісному виражені вони ...

Шляхи удосконалення управління інвестиційною діяльністю підприємства (на прикладі ТОВ Бердичівський пивоварний завод)
інвестиційний менеджмент управління На сьогоднішній день в країні продовжує панувати кризова ситуація, яка негативно впливає на діяльність промислових підприємств - призводить до зменшенн ...

Copyright © 2025. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.