Меню сайту

Банківська система в зарубіжних країнах

Третя група - це країни, у яких контрольні функції здійснюються центральним банком спільно з іншими органами: Швейцарія - Центральний банк. Федеральна Банківська комісія та Швейцарська банківська асоціація; Франція - Банк де Франс спільно з Банківською, комісією; Німеччина - Німецький Федеральний банк спільно з Федеральним відомством нагляду за кредитною справою; США - Федеральна Резервна система спільно з Міністерством фінансів - Казначейством через Контролера грошового обігу із незалежним агентством - Федеральною корпорацією страхування депозитів.

Здебільшого центральні банки є державними, капітал яких належить державі (Велика Британія, Франція, Німеччина, Канада, Росія тощо); акціонерними (США, Італія); деякі центральні банки мають змішану форму власності (Австрія, Бельгія, Японія), коли частина капіталу належить державі, а частина перебуває в руках юридичних і фізичних осіб. Так, 50% статутного капіталу Австрійського національного банку належить державі, а решта - комерційним банкам, страховим компаніям та іншим організаціям.

Отже, незважаючи на різноманітність і специфічність банківських систем зарубіжних країн, вони не функціонують ізольовано одна від одної, а навпаки перебувають у постійній взаємозалежності і взаємозв'язку.

Розглянемо докладніше структуру і функції банківських систем провідних зарубіжних країн:

Банківська система Великої Британії

є однією з розвинених у світі. Вона характеризується високим ступенем концентрації та спеціалізації капіталу, добре розвиненою банківською інфраструктурою, тісним зв’язком з міжнародним ринком позикових капіталів.

Банківська система Великої Британії є дворівневою і включає:

Банк Англії - центральний банк країни, який виступає головною ланкою банківської системи;

депозитні, кредитні та торгові банки, кожний з яких має визначену спеціалізацію та специфічні ознаки;

— фінансово-кредитні установи небанківського типу, до складу яких входять: страхові компанії, інвестиційні фонди, фінансові компанії, кредитні, будівельні кооперативи і товариства, пенсійні фонди, довірчі пайові фонди, ощадні інститути тощо.

Рис. 3.1. Організаційна структура банку Англії*

*Джерело: Лисенков Ю.М., Коротка Т.А. Грошово-кредитні системи зарубіжних країн. - К: Зовнішня торгівля, 2005.

Банківську систему Великої Британії очолює Банк Англії, який було засновано як акціонерну компанію в 1694 р. У 1946 р. його було націоналізовано.

На сьогодні Банк Англії виконує всі функції центрального банку і відіграє важливу роль у регулюванні грошово-кредитної та валютної сфери, в управлінні державним боргом [14]. Кредитно-банківська система Німеччини

має дворівневу будову, верхній рівень - Німецький Федеральний банк; нижній рівень - система комерційних банків та спеціалізованих кредитних установ, кількість яких становить 4,5 тис., а кількість їх відділень у країні - майже 49 тис. Німецький Федеральний банк (Дойче Бундесбанк) має центральне правління у Франкфурті-на-Майні, дев’ять земельних центральних банків як головних управлінь і майже 200 головних відділень і філій. Центральний банк виступає безпосередньо як федеральна юридична особа публічного права і на 100% належить федерації. Компетенція і завдання центрального банку країни визначаються Законом про Німецький Федеральний банк у редакції від 16 липня 1994 р. Відповідно до зазначеного Закону завданням Німецького Федерального банкуй є регулювання за допомогою валютно-грошових інструментів грошового обігу і кредитного забезпечення господарства з метою збереження стабільності валюти, а також турбота про банківське виконання системи розрахунків у країні та з іншими державами.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5

Подібні статті по економіці

Ефективність технічного переозброєння підприємств та методи оцінки ефективності інвестиційних проектів
Формування національної економіки на засадах самостійного розвитку зумовило комплекс проблем, серед яких особливе місце належить інвестиціям в основний капітал, що відтворюють і оновлюют ...

Ціноутворення в умовах перехідної ринкової економіки
Ціноутворення є найважливішим критерієм успіху підприємства і його товару на будь-якому ринку. У своїй роботі я опишу нормативно-параметричні методи розрахунку ціни на товар, приведу приклад комплексн ...

Шляхи покращення стану ефективності використання активів ПАТ Полтавакондитер
Серед основних проблем, з якими на даному етапі розвитку економіки зіштовхуються українські підприємства, особливе місце належить ефективному управлінню активами , підприємства їх складом та ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.