Методи організації виробництва
Залежно від особливостей виробничого процесу і типу виробництва застосовується певний метод організації виробництва.
Метод організації виробництва - це певний спосіб виконання виробничого процесу, що передбачає сукупність відповідних заходів та прийомів. Важливим є взаємозв’язок послідовності виконання операцій технологічного процесу з порядком розміщення обладнання і ступінь неперервності виробничого процесу.
Три методи організації виробництва: непотоковий, потоковий, автоматизований.
Непотокове виробництво - застосовується в одиничному та експериментальному виробництві. На кожному робочому місці виготовляються різні вироби в невеликій кількості, усі робочі місця розташовані групами, без певного зв’язку з послідовністю виконання виробничих операцій; обладнання універсальне; існують перерви у виробничому циклі.
Потокове виробництво - найбільш досконалий метод організації виробництва. Предмети праці обробляються за встановленим найкоротшим маршрутом з фіксованим часом. Властиві ознаки: поділ виробничого процесу на окремі операції і закріплення їх за певним робочим місцем на тривалий термін; за групою робочих місць закріплюється оброблення одного виду продукції; робочі місця розташовуються послідовно; узгодження та ритмічне виконання всіх операцій на основі єдиного розрахункового ритму потокової лінії; технологічний процес диференційований - на кожному робочому місці виконується лише одна або кілька однорідних операцій; передання оброблюваних деталей з операції на операцію відбувається з мінімальною перервою і за допомогою спеціальних транспортних засобів (конвеєр); предмети праці передаються з однієї операції на іншу поштучно або партіями. Основна ланка - потокова лінія: технологічно або організаційно відокремлена група робітників, яка спеціалізується на виготовленні одного або подібних виробів згідно з наведеними вище ознаками потокового виробництва. Види потокових ліній:
) за номенклатурою виробів: однопредметні постійно-потокові лінії - оброблення або складання одного найменування протягом тривалого часу, для переходу на іншу продукцію - переналагоджування обладнання; багатопредметні постійно-потокові лінії - одночасно або послідовно оброблюються деталі кількох видів, але технологічно подібні, не потребує переналагодження;
) за методом оброблення виробів: змінно-потокові - при обробленні кількох найменувань деталей по черзі з переналагодженням; групові потокові лінії - без переналагодження обладнання оброблюється значна частина предметів праці;
) за ступенем безперервності: безперервні та перервні ( між операціями предмети праці чекають своєї черги на оброблення)
) за способом підтримання ритму: лінії з регламентованим ритмом - предмети праці передаються з операції на операцію через точно фіксований термін; з вільним ритмом - деталі передаються з відхиленням від ритму;
) за охопленням виробництва: потокові, цехові, міжцехові, наскрізні.
Для потокового виробництва необхідні умови: великий та тривалий випуск продукції, можливість раціонального розташування робочих місць, автоматизація виробничих процесів та застосування найпрогресивнішої технології.
Запровадження потокового виробництва потребує певних умов. Основні з них такі: достатній за обсягом і тривалістю випуск продукції; висока стабільність і технологічність конструкції виробу; можливість раціонального розміщення робочих місць і чітка організація їхнього обслуговування; застосування прогресивної технології, механізація та автоматизація процесів.
На підставі аналізу продукції, її обсягу, стану технологічного процесу, можливостей його вдосконалення, маси і габаритів виробу вибирається певний різновид потокової лінії та обчислюються основні її параметри: такт, ритм, кількість робочих місць, довжина робочої зони, швидкість руху конвеєра.
Такт потокової лінії - це інтервал часу, за який сходять з лінії вироби, що пересуваються один за одним:
де r - такт потокової лінії, хв., год.;
Fеф - ефективний фонд часу роботи обладнання, год.;
N - обсяг виробництва продукції за той самий період у натуральному вимірнику.
Подібні статті по економіці
Аналіз випуску готової продукції та її реалізації
За умов ринкової економіки господарчим суб’єктом
(підприємством) надані широкі права і можливості у реалізації своїх економічних
інтересів, вибору способів організації виробництва, збуту ...
Загальна характеристика господарської діяльності ДП Тростянецьводоканал
Актуальність
дипломної роботи полягає у орієнтації на підготовку кваліфікованих фахівців для
фінансової системи держави, які повинні об'єктивно оцінювати економічні
процеси, що відбуваю ...
Інститути та засоби управління зовнішньою торгівлею на національному рівні
Система державних
органів управління зовнішньоекономічною діяльністю. Принципова структура
інститутів, що управляють зовнішньоекономічною сферою, і в промислове
розвинутих країнах, і в краї ...