Методи організації виробництва
Кількість робочих місць обчислюється для кожної операції за формулою:
де Мрі - розрахункова кількість робочих місці на і-й операції;
tшт - норма часу на кожній операції, хв.
Мр заокруглюється до більшого цілого числа М, після чого обчислюється коефіцієнт завантаження робочих місць ( Кз) для кожної операції:
Швидкість руху конвеєра залежить від його такту й відстані між виробами:
де V - швидкість руху конвеєра, м/хв.;
l - відстань між центрами двох суміжних виробів на конвеєрі (шаг), м.
Швидкість конвеєра, що рахується безперервно, обмежується раціональним режимом праці. На пульсуючому конвеєрі, який включається періодично, вона встановлюється максимальною з урахуванням правил безпеки праці.
На робочому конвеєрі з безперервним рухом за виконання операції робітник пересувається за ходом конвеєра в межах відведеної йому робочої зони. Після закінчення операції робітник повертається до початку зони і виконує операцію над наступним виробом, який на цей момент має підійти до неї. Довжина робочої зони обчислюється за формулою:
де aі - довжина робочої зони на і-й операції, м.
Довжина поточної зони, L, м
L= l * åМ
Тривалість технологічного циклу, Тц, хв.:
Тц = r * åМ
Чисельність робітників, Чосн, розраховується за формулою, осіб:
Чосн = åМ * Кзм * (1 + Кнев)
де Кзм - кількість змін праці;
Кнев - коефіцієнт невиходів працівників.
За обробки або складання невеликих виробів і малої швидкості руху конвеєра робітник може перебувати (сидіти) на одному місці.
Просторове розміщення потокових ліній може бути різним залежно від кількості робочих місць, типу транспортних засобів, площі дільниці (цеху). Найпростішим і найпоширенішим є прямолінійне розміщення робочих місць за ходом технологічного процесу. Але це не завжди можливо, тому буває дворядне, кільцеве, зігзагоподібне їхнє розміщення. Суміжні потокові лінії треба розміщувати так, щоб було зручно транспортувати предмети праці між ними. За організації потокової обробки і складання виробів допоміжної лінії, що забезпечують складальний конвеєр, розміщують перпендикулярно до нього.
Ефективність роботи потокових ліній значною мірою залежить від рівня організації роботи: висока технологічна та трудова дисципліна, чітка організація обслуговування і забезпечення робочих місць. Ефективність виявляється також у скороченні виробничого циклу, зростанні продуктивності праці.
Недоліки: робітники виконують елементарні механічні операції, ускладнено перехід на виробництво нової продукції за рахунок вузької спеціалізації робочих місць. Істотні переваги - зниження трудомісткості операцій, відсутність простоїв, зниження собівартості.
Потокове виробництво внаслідок високої спеціалізації, механізації та чіткої організації виробничого процесу є високоефективним. Водночас воно має й помітні недоліки.
Найбільшим недоліком потокового виробництва є примітивізація праці робітників, обмеження її виконанням елементарних механічних операцій, що є наслідком високої диференціації технологічного процесу. Це робить працю на потоковій лінії малозмістовною, суперечить загальній тенденції підвищення освітнього і кваліфікаційного рівня працівників. Крім того, є непривабливим для людини жорсткий ритм роботи на потокових лініях, брак будь-яких творчих елементів в праці.
Цей недолік потокового виробництва усувається його автоматизацією і створенням потокових ліній, коли всі технологічні операції і транспортування предметів праці здійснюється автоматично. Автоматичні лінії широко застосовуються в масовому виробництві.
Автоматизація виробництва - процес, за якого всі або переважна частина операцій, що потребують фізичних зусиль робітника, передаються машинам і відбуваються без безпосередньої його участі. Вона досягається шляхом використання машин-автоматів.
Автоматизовані системи швидко і без великих витрат часу й коштів переналагоджуються на випуск іншої продукції (у межах технічних можливостей). Для цього потрібно змінити програму виробничого процесу, записану на машинному носії. Гнучкі автоматизовані системи - це стратегічний напрямок розвитку техніки та організації виробництва.
Подібні статті по економіці
Господарська діяльність ВАТ Київський завод безалкогольних напоїв Росинка
Метою
виробничої практики є ознайомитися із господарською діяльністю ВАТ «Київський
завод безалкогольних напоїв «Росинка», дослідити її стан та економічні
показники, що її відображають. ...
Экономическая сущность лизинга
Перехід до ринкової системи
господарських відносин звалив на наших, необізнаних щодо безлічі форм
підприємництва людей масу нових термінів, понять, підходів до ведення справ,
давно вже ...
Аналіз основних фінансових аспектів діяльності молокопереробного підприємства ПП Молокозавод–Олком
Базою проходження практики є ПП «Молокозавод - Олком»
Метою проходження практики є вивчення основних
фінансових аспектів діяльності молокопереробного підприємства.
Основні завдання ...