Порівняльна характеристика ВАТ «Нафтохімік Прикарпаття»
Сьогодні проявом НТП у нафтопереробній промисловості вважають перехід НПЗ з простої технологічної схеми, де глибина переробки нафти становить тільки 30%, на класичну (80% і вище) та на глибину (90% і вище). При цьому питомі капітальні вкладення зростають від 116 млн. дол. США на 1 млн. т/рік потужностей НПЗ до 184 млн. дол. США і до 307 млн. дол. США, а активна частина основного капіталу - від 39,5% до 49,8% і 58,4% відповідно. За оптимального завантаження та збалансованості виробничих потужностей з одночасним ефективним використанням зростання фондоозброєння праці на інноваційних НПЗ можливе значне підвищення маржі нафтопереробки.
Енергозбереження в сучасних умовах розглядається як одна з головних умов прискореного розвитку економіки. У той же час в Україні спостерігаються кризові явища на ринку нафтопродуктів. Для їхнього подолання необхідно модернізувати нафтопереробну промисловість. Проявом кризи можна вважати значне скорочення постачання нафти в Україну, яке за 2008 рік становило 6,8млн.т., або 28,5%; у тому числі на Одеському НПЗ - 2,2 млн. т., або 61,5%; Херсонському НПЗ - 2 млн. т., або 67,8%; Дрогобицькому НПЗ - 1,2 млн. т., або 53,6%; Лисичанському НПЗ - 0,81 млн. т., або 12,1% і КременчуцькомуНПЗ - 0,8 млн. т., або 12,6%. Також зменшився показник використання середньорічної потужності первинної переробки нафти - від 41,5% у 2007 р., до 34,1% у 2008 р., або на 7,4% і на Одеському НПЗ становив 38,71%, Дрогобицькому НПЗ - 37,6%, Лисичанському НПЗ - 37,6% і Кременчуцькому НПЗ - 32,2% і лише на Надвірнянському НПЗ - 79,5%, завдяки сучасному обладнанню (імпортні насоси, теплообмінники), грамотного його використання, своєчаснихи біжучих і планових капітальних ремонтів, високої кваліфікації обслуговуєчого персоналу, використання високоефективних імпортних каталізаторів.
Ситуація, яка склалася на НПЗ України в умовах зростання світової ціни на нафту до 500 дол. США/т., зробила нафтопереробку збитковою, особливо на підприємствах з низькою глибиною переробки.
Висновки щодо оптимальної структури НПЗ України обгрунтовані даними про структуру розподілу виробничих потужностей первинної та вторинної переробки нафти на 12 НПЗ Франції, які підпорядковані провідним нафтовим компаніям країн Заходу (Total, Snell, Esso, SAF, BP i CRR), а також прогнозу технологічної структури НПЗ представницьких країн Євросоюзу.
За допомогою методів математичного аналізу (лінійної алгебри та векторного аналізу) було визначено структуру відповідності потужностей первинної переробки (установки АТ, АВТ) і вторинних глибоких (установки каталітичного крекінгу, вісбрекінгу, коксування) та облагороджувальних процесів (установки каталітичного риформінгу, гідроочистки, алкілування, ізомеризації, добавки ЕТБЕ, які збагачені киснем) для НПЗ з класичною і глибокою схемою переробки нафти.
Важливим і визначальним показником структури виробничих потужностей НПЗ вважається їхнє співвідношення по вторинних і первинних процесах, яке дає можливість визначити фактичну глибину переробки нафти у цілому і на окремих підприємствах. У процесі технологічного прогнозування галузі, окремо розглядаються потужності глибокої переробки та облагороджувальних процесів.
З метою визначення значень виробничих потужностей первинної переробки та загальної кількості потужностей глибоких та облагороджувальних процесів (всього 6) використовувались усереднені значення відповідних установок на 12 французьких НПЗ. Для цього була побудована матриця розмірностей 12×6, стрічки якої відповідали кількості заводів, а стовпчики - глибоким та облагороджувальним процесам виробництва. Відношення між потужностями вторинних процесів і процесами первинної переробки нафти розраховувались за такою формулою:
Подібні статті по економіці
Грошова оцінка земель в Україні
Земля являється одним з основних елементів виробництва, за допомогою
якого країна створює матеріальні цінності. Поряд з тим земля є природним
об’єктом, який вже існує і не створюється лю ...
Житлове будівництво в Україні
Проблема
забезпечення населення житлом, як на початку 90-х років XX ст. так і нині,
належить до найгостріших соціально-економічних проблем в Україні. Наша країна
має потребу у функціону ...
Аналіз та характеристика діяльності ВАТ Львівхім
Метою
виробничої практики з фаху є розвиток навичок та вмінь
інформаційно-аналітичної, проектно-дослідницької, діагностичної, інноваційної
та консалтингової діяльності для вирішення при ...