Заробітна плата
Суттєвою причиною, що зумовила низьку дієвість цього механізму, була практика застосування МЗП як еталона для визначення різного роді соціальних виплат, допоміг, компенсацій і навіть штрафів. Це гальмувало підвищення розміру МЗП, бо вимагало додатково чималих коштів на зростання обсягів цих виплат.
Як вирішити проблему диференціації розмірів МЗП в Україні? Передусім треба встановити зміст МЗП як об’єкта регулювання, а вже отім визначити, якою має бути її кількісна величина. На перший погляд запитання може здатися риторичним, адже в Трудовому законодавстві України зазначено, що величина МЗП не може бути нижчою за величину прожиткового мінімуму на одну особу працездатного віку.
Насамперед варто зауважити, що йдеться про прожитковий мінімум, тобто про вартість споживчого кошика, розрахованого за усередненими українськими цінами.
Хотілося б запропонувати деякі підходи до визначення розмірів МЗП, що відповідають нинішнім реаліям нашої економіки.
Перший варіант полягає в тому, щоб визначити величину МЗП працівників простої праці, виходячи із середньої ЗП працівників і її середнього кваліфікаційного значення.
Другий варіант передбачає визначення величини МЗП некваліфікованого працівника, виходячи із середньої ЗП представника цієї професії. Величину МЗП, установлену таким чином варто щороку коригувати на запланований індекс зростання споживчих цін.
Навряд чи викличе сумнів такий підхід, як поступове наближення МЗП до прожиткового мінімум при одночасному визначенні завдань щодо поліпшення диференціації в оплаті праці за умови, що з МЗП не стягуватимуться податки.
Слід враховувати, що прожиткові мінімуми в усіх регіонах різні, тому замість єдиної МЗП можна було б запровадити регіональні і місцеві МЗП.
Варто звернути увагу і на те, що нині величина прожиткового мінімуму не відповідає реальній вартості життя і не забезпечує елементарних умов для відтворення робочої сили.
За оцінками деяких експертів, розрахункова величина прожиткового мінімуму в лютому 2008 року становила 1800грн, що в три рази перевищувала затверджений показник.
Ось чому потрібно провести копітку роботу з уточнення і коригування чинних норм споживання продуктів харчування, товарів і послуг, урахувати наслідки комерціалізації освіти й охорони здоров’я тощо.
Важливо знайти критерії для диференціації МЗП, одним із шляхів до чого може бути розроблення коригуючих коефіцієнтів. Крім коефіцієнта співвідношення МЗП і тарифної ставки І розряду, який нині дорівнює 1.2, доцільно встановлювати залежно від особливостей тієї чи іншої галузі й інші коефіцієнти.
З метою поліпшення організаційних засад стимулювання праці запропоновано нові методичні підходи до визначення диференційованих розмірів МЗП. При цьому основою для розрахунку є прожитковий мінімум.
Розроблена методика визначення цих розмірів, на нашу думку, дасть змогу науково обґрунтувати місячну тарифну ставку першого розряду з урахуванням величини МЗП, розробити тарифну сітку на рівні галузі або виду економічної діяльності, підприємства, прогнозувати фонд оплати праці тощо.
мінімальний заробітний плата праця
Підсумовуючи викладене, можна зробити такі висновки
1. МЗП ще не стала дієвим інструментом регулювання ЗП, щ негативно впливає на формування конкурентоспроможності у сфері праці;
2. Запровадження в державі єдиної для всіх МЗП не має економічного підґрунтя, тому подальше регулювання оплати праці потребує відмови від установленої єдиної для всієї країни МЗП і переходу до визначення і встановлення на єдиній методичній базі МЗП, для кожного регіону України та виду економічної діяльності, професій чи груп професій;
3. Оскільки проблема встановлення обґрунтованої МЗП є досить актуальною, це вимагає розроблення і звалення відповідного закону про МЗП, у якому слід встановити критерії і порядок її установлення та перегляду, а також нормативну базу. Такий закон потрібний тому, що введення соціально гарантованого мінімуму ЗП встановлює найнижчу межу ефективності праці і примушує роботодавців усіх форм власності підвищувати кваліфікацію усіх працівників, їхній освітній та кваліфікаційний рівень з метою зростання продуктивності і поліпшення якості праці;
Подібні статті по економіці
Витрати підприємства
Виробнича
практика господарювання на ринкових засадах підтверджує ту незаперечну істину,
що результативність (ефективність) будь-якої виробничо-господарської та
комерційної діяльності з ...
Аналіз системи економічних відносин між господарюючими суб'єктами
Людині
для існування необхідно виробляти життєві блага: продукти харчування, одяг,
взуття, житло, транспортні засоби, меблі, засоби зв'язку, ліки та ін. Для
виробництва благ потрібні ек ...
Витрати основної діяльності залізничного транспорту
Економічний аналіз є конкретною методологічною дисципліною. Ґрунтуючись
на матеріалах інших економічних дисциплін і значною мірою узагальнюючи набуті
студентами знання, він допоможе майб ...