Основні тенденції формування та задоволення попиту на спожиткові товари в Україні
Зростанню доходів сприяло підвищення:
мінімальної заробітної плати та пенсії;
- розмірів державної соціальної допомоги родинам з дітьми, малозабезпеченим родинам, дітям-інвалідам та інвалідам з дитинства;
мінімальних виплат по загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню;
посадових окладів працівників бюджетної сфери, органів державної влади, місцевого самоврядування, прокуратури, судів та інших органів.
Також позитивний вплив на підвищення доходів населення мали підвищені норми оплати праці, встановлені Генеральною угодою між Кабінетом Міністрів України, всеукраїнськими об’єднаннями організацій роботодавців і підприємців та всеукраїнськими профспілками і профоб’єднаннями, галузевими та регіональними угодами як мінімальні гарантії з оплати праці, та відповідні норми, передбачені у колективних договорах, зокрема, щорічне зростання не менш як на 25 відсотків середньої заробітної плати, рівень тарифної ставки робітника І розряду не менш як 120 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.
Основними проблемами є:
Ø збільшення заборгованості з виплати заробітної плати. Протягом січня-липня 2012 року загальна сума заборгованості з виплати заробітної плати збільшилася на 13,4 відсотка і на 1 серпня становила 1089,1 млн. грн., що дорівнює 8,6 відсотка фонду оплати праці, нарахованого за липень 2012 р. усім працівникам (порівняно з аналогічним періодом 2011 р. заборгованість зменшилась на 15,4 відсотка). Борги працівникам економічно активних підприємств становили 51 відсоток загальної суми боргу, протягом січня - липня зазначена заборгованість збільшилась на 20,1 відсотка. При цьому, 68 відсотків її загальної суми становлять борги, утворені протягом 2012 року.
Ø низький рівень оплати праці в ряді галузей, її значна міжгалузева диференціація. Коефіцієнт співвідношення між найвищим та найнижчим рівнями заробітної плати за видами економічної діяльності у січні - липні 2012 р. дорівнював майже 4;
Ø високий рівень бідності. Виходячи з установленого відносного критерію, за даними обстеження умов життя домогосподарств за 2011 рік, рівень бідності становив 44,6 відсотка (проти 52,7 відсотка у 2010 році), рівень крайньої бідності - 20,1 відсотка (проти 36,1 у 2010 році).
У 2011 р. порівняно з 2010 р.:
· номінальні доходи населення
зросли на 38,4 %, наявні доходи, які можуть бути використані населенням на придбання товарів та послуг, - на 36,4 %, а реальні, визначені з урахуванням цінового фактору, - на 20,1 %;
· витрати населення збільшились на 33,8 %;
· приріст заощаджень становив майже 33 млрд. гривень.
Середньомісячна заробітна плата
штатних працівників за видами економічної діяльності у 2011 р. зросла на 36,7 % і становила 806,18 грн., реальна заробітна плата порівняно з попереднім роком збільшилась на 20,3% (рисунок 3.1).
Рис.3.1 Динаміка реальних доходів і заробітної плати у 2011 році
Наявний дохід, у розрахунку на одну особу, починаючи з квітня 2011 р., перевищував законодавчо встановлений прожитковий мінімум у розрахунку на одну особу на 2011 р. (423 грн.), зокрема, у листопаді - на 32,1 %.
Підвищення доходів населення було забезпечено за рахунок зростання рівня основних державних соціальних гарантій:
мінімальна заробітна плата підвищилася з 57,8 % (262 грн.) до 73,3 % (332 грн.) від прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
- мінімальний розмір пенсії з січня 2011 р. підвищено до 100 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Подібні статті по економіці
Витрати підприємства
Виробнича
практика господарювання на ринкових засадах підтверджує ту незаперечну істину,
що результативність (ефективність) будь-якої виробничо-господарської та
комерційної діяльності з ...
Фірма в умовах монополістичної конкуренції
Термін «фірма» досить часто повторюється і в
економічній літературі, і в побуті. Між тим у законодавстві України такої
категорії немає взагалі. Замість неї використовується поняття «підприє ...
Інноваційна діяльність підприємства
У
цей складний для України період відродження ринкових відносин, коли вкрай
важливими завданнями є збереження промислового комплексу, його структурна
перебудова і забезпечення подальшог ...