Основні тенденції формування та задоволення попиту на спожиткові товари в Україні
Як видно з табл. 2.7 наявною є тенденція зростання реальних доходів населення (співвідношення фактичного середньодушового доходу та індексу споживчих цін) протягом 2008-2011 років.
Зростання інфляції у 2010 році суттєво "поглинуло" підвищення купівельної спроможності населення (на 20 в. п.) порівняно з 2009 роком. У 2011 році купівельна спроможність знову зросла майже вдвічі. Потенціал зростання зберігається і в 2012 році.
Індикаторами задоволення попиту населення на спожиткові товари та послуги є перш за все обсяг, динаміка та структура їх продажу - роздрібного товарообороту.
За 1 півріччя 2012р. обсяг товарообороту підприємств роздрібної торгівлі та ресторанного господарства в порівняльних цінах становив 30% від обсягу за аналогічний період 2011 року.
Як засвідчують наведені дані за досліджуваний період 2008-2011 роки - обсяг товарообороту у фактичних цінах в середньому зростав майже на 27%, в тому числі продовольчих товарів - на 18,2%, непродовольчих - на 26% (рис. 3.3, 3.4), що є позитивною тенденцією.
Динаміка індексу фізичного обсягу роздрібного товарообороту за 2006-2010 рік засвідчує, що темп приросту в середньому склав 20,5%, в тому числі продовольчих товарів - 17,6%, непродовольчих - 23,9% (табл. 3.3). Позитивним явищем є і зростання індексу фізичного обсягу роздрібного товарообороту на душу населення (табл. 3.4).
Збільшення частки продажу непродовольчих товарів з 51,5% у 2006 р. до 53,1% у 2010р. і до 56% в загальному обсязі товарообороту у 2011 році є свідченням покращення товарної структури ринку. Так, якщо співвідношення між продовольчими і непродовольчими товарами становило у 2008 р.0,48: 0,52, то у 2011 році вже 0,42: 0,58, тобто прослідковується чітка прогресивна тенденція до збільшення питомої ваги непродовольчих товарів у структурі роздрібного товарообороту.
Незважаючи на загальні темпи зростання індексів фізичного обсягу товарообороту в цілому, по найбільш важливих для харчування людини продуктах таких, як наприклад, м’ясо та м’ясопродукти індекс фізичного обсягу становив 17%, молоко та молочні продукти - 13%, сир і бринза - 24%, яйця - 24%, овочі - 22%. За цей же період надзвичайно високими були темпи зростання фізичного обсягу продажу алкогольних напоїв - 182%, особливо найбільш міцних з них. У 2,4 рази зріс продаж шкідливих для здоров’я нації тютюнових виробів. Це свідчить про стійку негативну тенденцію розвитку ринку, коли на споживання цих товарів спрямовується значна частина доходів населення.
Збільшення індексу фізичного обсягу товарообороту в цілому та по непродовольчих товарах зокрема відбулося за рахунок суттєвого зростання темпів продажу по телерадіотоварах - 113%, посуду, та миючих засобів, що є позитивним, але на дуже низькому рівні знаходиться індекс фізичного обсягу продажу одягу та білизни - 16%, трикотажних виробів - 13%, взуття - 20%, тканин - з 4 до 13% (за їх видами).
Важливими індикаторами стану споживчого ринку є індекси роздрібних цін на спожиткові товари і послуги. Їхню динаміку за 2009-2011 роки характеризують табл. 3.5, 3.6, 3.7 Як засвідчують наведені дані, намітилося деяке незначне зниження рівня цін у 2011 р. порівняно з попередніми роками по продовольчих товарах в цілому, однак по ряду товарних позицій (овочі, фрукти, цукор, кондитерські вироби, борошно пшеничне), ціни зростали.
Подібні статті по економіці
Економічний аналіз фінансових результатів та оцінка фінансового стану ПАТ Полтавський турбомеханічний завод
Рівень ефективності господарської діяльності будь-якого
підприємства визначають фінансові результати, отримані внаслідок цієї
діяльності. Це можуть бути як прибуток, так і збитки.
Ан ...
Економічне обґрунтування проекту цеху по виробництву вітамінізованої сметани
У даній курсовій роботі обґрунтована економічна ефективність технічних
рішень і виконано всі необхідні економічні розрахунки. Розрахунок проведено для
продукту під назвою "Вітамініз ...
Тіньова складова національної економіки та напрямки протидії
Світовий історичний досвід господарювання показує, по-перше, що
"тіньова" економіка у різних масштабах існувала практично у всіх
економічних системах, по-друге, - багатогранні ...