Сучасні соціальні, економічні та екологічні проблеми зайнятості населення та перспективи ефективного використання трудових ресурсів Київської області
Більшість населення області працює у виробничій сфері. В період економічної стабільності у ній було зайнято понад 70% працівників народного господарства, переважно у промисловості й сільському господарстві. Проте, внаслідок зупинки багатьох промислових підприємств, чисельність працюючих значно скоротилася, значно вивільнилися місця у сільському господарстві. Останнім часом зросла чисельність працівників управлінського аппарату, а внаслідок розвитку ринкової інфраструктури, збільшується кількість працівників у її установах. Намітився відтік працівників з галузей матеріального виробництва у невиробничу сферу.
Для раціонального розміщення виробництва і пропорційного розвитку продуктивних сил у регіонах і областях важливе значення має баланс трудових ресурсів.
Зайнятість населення являє собою діяльність частини населення щодо створення суспільного продукту (національного доходу). Вона відбиває досягнутий рівень економічного розвитку, внесок живої праці в досягнення виробництва. Зайнятість об'єднує виробництво і споживання, а її структура визначає характер їхніх взаємозв'язків. Розрізняють такі форми зайнятості: повну, неповну, часткову, первинну та вторинну. Окрім цих видів зайнятості, існують ще так звані нетрадиційні, до яких належать: сезонна, поденна, тимчасова зайнятість, зайнятість на неповний робочий день. У Київській області ці види зайнятості охоплюють велику частку населення.
В Київській області спостерігається скорочення працюючих та зростання обсягів прихованого і відкритого безробіття. Висока мобільність кадрів спостерігається переважно у виробничих галузях.
В умовах переходу до ринкової економіки урізноманітнюються форми зайнятості населення. Разом з залученням робочої сили для праці на підприємствах державного та суспільного сектору виробництва, зростає кількість зайнятих у кооперативах, малих і приватних підприємствах, зайнятих власною трудовою діяльністю. Дуже негативним явищем сучасного етапу розвитку України, слід вважати наявність тіньового сектору економіки, який охоплює 55-60% всього виробництва у державі і в сфері, де задіяно велику (не контрольовану) кількість трудових ресурсів, особливо молоді.
Особливості демографічного розвитку Київської області вплинули на чисельність та динаміку трудових ресурсів в усіх сферах економічної діяльності. Крім того, скоротилась питома вага працездатного населення в загальній чисельності трудових ресурсів.
Падіння виробництва, конверсійні процеси, зміна форм власності і перепрофілювання підприємств створили умови для перерозподілу трудових ресурсів між галузями народного господарства, в зв’язку з чим постає загроза масового безробіття.
Тому поруч зі скороченням зайнятості, перш за все в промисловості та на будівництві, потрібно створювати робочі місця в сфері обслуговування населення, в виробництві товарів народного споживання, на приватних підприємствах.
Треба реорганізувати існуючі бюро по працевлаштуванню і надати їм функції по переорієнтації і перепрофілюванню кадрів, матеріальної підтримки безробітних. Кошти на це повинні надходити із фонду зайнятості.
Більшість малих і середніх міст Київської області мають сприятливі умови для соціально-економічного та культурного розвитку - вигідного розміщення промислових підприємств, наукових, освітніх і медичних установ, підприємств сфери послуг, інфраструктури і т. п.
Основне завдання соціально-економічного і культурного відродження - зупинити процес вилюднення та зменшення кількості поселень в невеликих містах та селах. Основою реалізації цього завдання є приватизація, тобто організація селянських і фермерських господарств, створення для них міцної матеріально-технічної бази, відновлення виробничої кооперації та народних промислів, створення різноманітних промислових виробництв, ремесел, туризму, рекреації, розширення сфери послуг, будівництва, торгівлі і т. п.
Подібні статті по економіці
Заходи по удосконаленню організації підготовки виробництва на підприємстві
Прибуток є спонукальним мотивом і джерелом діяльності підприємства.
Підприємство приводить у рух усі виробничі фактори - капітал, працю, природні
ресурси - для створення продукту, його н ...
Аналіз рівня собівартості і його вплив на обсяги виробництва
Економічний
аналіз це глибоке дослідження економічних явищ на підприємстві, тобто виявлення
причин відхилення від плану і недоліків у роботі, розкриття резервів, їх
вивчення, сприяння к ...
Ефективне використання оборотних активів підприємства на прикладі ПАТ Баштанський сирзавод
Управління виробничим процесом і оборотними активами на
підприємстві належить до завдань, які вирішують менеджери-економісти. Оскільки
процеси виробництва та реалізації продукції супрово ...