Меню сайту

Аналіз динаміки цін на електроенергію, та її вплив на прибуток

Проблема розриву між тарифами на електричну енергію для населення та для промисловості існує більше десяти років, однак в останні роки обсяги перехресного субсидування набули загрозливого характеру, а його сума вже в 2010 році перевищила 24 млрд. грн. Така економіка - шлях в нікуди, шлях до загибелі галузі. Тому НКРЕ перед керівництвом країни поставило питання про перегляд тарифів для населення у бік збільшення.

Таблиця 1.5 - Тарифи на електроенергію, що відпускається населенню

Категорії споживачів

Коп. за 1 кВт·год. з 01.02.2011 року, з ПДВ

Коп. за 1 кВт·год. з 01.04.2011 року, з ПДВ

Населенню за обсяг, спожитий до 150 кВт∙год електроенергії на місяць

24,36

28,02

Населенню за обсяг, спожитий понад 150 кВт∙год електроенергії на місяць

31,68

36,48

Указ Президента України № 504 відкрив можливості для виправлення цієї ситуації і поступового приведення тарифів на електричну енергію для населення до економічно обґрунтованого рівня. У поточному році НКРЕ зроблені певні кроки в цьому напрямку. Так, з лютого 2011 року запроваджено так звані «блочні» тарифи, що дозволило довести рівень тарифів до 24,7% від економічно обґрунтованого. З 1 квітня 2011 року тарифи підвищено для всіх категорій споживачів ще на 15%, що дало можливість підняти цей рівень до 30% від економічно обґрунтованого.

Після останнього підвищення тарифів зроблено розрахунок, в середньому, на 200 кіловат. Виходячи з даного обсягу, людина має заплатити за місяць в середньому на 9,6 ((36,48-31,68))*200) гривень більше, ніж раніше. При цьому різницю між фактичним і розрахунковим тарифом покривають знову-таки промислові підприємства, які викладають за кіловати набагато більше коштів.

Підвищуючи тарифи для населення, НКРЕ хоче поступово ліквідувати практику перехресного субсидування і паралельно впровадити механізм адресної допомоги малозабезпеченим громадянам. Крім того, за рахунок підвищення тарифів сформуються матеріальні джерела для поліпшення електричних мереж і якості обслуговування споживачів.

Протяжність мереж в Україні - 922 тисячі кілометрів, середня зношеність яких становить 70 відсотків. За оцінками НКРЕ та Міністерства енергетики та вугільної промисловості, для їх відновлення необхідно 130 мільярдів гривень. Темпи відновлення зношених мереж усіма енергопостачальними підприємствами не встигають за збільшенням споживання енергії - зростанням навантажень. Для всіх «обленерго» існує одна й та сама проблема: неможливість швидко вкласти в ремонт багато грошей. При цьому має місце постійне зростання споживання електроенергії саме населенням і «дрібномоторним» бізнесом, що розташувався в житлових будинках.

Наприклад, на перших поверхах житлових будинків (у викуплених та орендованих приміщеннях) магазини, перукарні, кафе, бари і т. д. встановлюють кондиціонери, прилади опалення та офісну техніку. Таким чином, споживання електроенергії населенням в Херсонській області з кожним роком зростає, при цьому споживання електроенергії промисловістю знижується.

Тому збільшення тарифів для населення та «дрібномоторного» бізнесу принесе прибуток підприємству, що не несе в собі перенавантаження платежів за електроенергію, як сказано вище. А зниження ціни для промислових споживачів дасть змогу для розвитку галузі та знизить ризик знищення їх з ринку, що також позитивно відобразиться на прибутку підприємства «Херсонобленерго».

Перейти на страницу: 1 2 

Подібні статті по економіці

Управлінський облік, аналіз і бюджетування витрат на матеріалах СГПП Рать
В сучасних умовах господарювання операційна діяльність підприємств досить широко розгалужена. Це виробництво і реалізація продукції, товарів, запасів, послуг, виконання робіт, реалізаці ...

Антимонопольне регулювання в корпоративному секторі
Темою, обраною для розгляду в даній роботі є антимонопольне регулювання в корпоративному секторі. На сьогодні для економіки України висвітлення даного аспекту являється надзвичайно ак ...

Заходи по удосконаленню організації підготовки виробництва на підприємстві
Прибуток є спонукальним мотивом і джерелом діяльності підприємства. Підприємство приводить у рух усі виробничі фактори - капітал, працю, природні ресурси - для створення продукту, його н ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.