Методи удосконалення регулювання зайнятості населення та ринку праці на державному та регіональному рівнях
Система функціонування ринку праці передбачає існування загальноекономічних законів, які можуть здійснити суттєвий вплив на рівень зайнятості, а також зумовити рішення, що приймаються на державному рівні, спрямовані на стабілізацію відносин між робітниками та роботодавцями. Ситуація, що складається в сфері зайнятості, вимагає ретельного аналізу, що передбачає комплексний підхід.
Сьогодні проблема зайнятості тісно пов’язана зі світовою економічною кризою, в умовах якої технічне переоснащення виробництва стає важко досяжним. Зусилля підприємств зосереджуються на підтримці існуючих потужностей, використовуються недостатньо гнучкі технології. Спад виробництва супроводжується формуванням відносного надлишку робочої сили, оскільки для виробництва меншої кількості продукції та послуг потрібна й менша чисельність працівників і, відповідно, робочих місць. Це сприяє накопиченню надлишкової робочої сили, що являє собою різницю між чисельністю економічно активного населення та економічно заданим попитом. При цьому об’єм надлишкової робочої сили, як правило, відповідає об’єму відкритого безробіття. У залежності від подальшого перебігу економічної кризи можливі різні підходи до проведення політики зайнятості. Можна підтримувати найменш розвинуті регіони та соціально незахищені верстви населення шляхом активізації соціальної та фінансової системи. А можна за найменшої можливості інвестувати виробництво, відновити динамічний внутрішньодержавний споживчий ринок, і за рахунок цього зберегти наявні та, можливо, створити нові робочі місця [43].
Очікуване після економічної кризи збільшення виробництва, як правило, не супроводжується одночасним і адекватним розширенням найму нових робітників. Роботодавці спочатку намагаються збільшити фонд робочого часу наявних робітників, тобто усунути на виробництві «недозайнятість», а потім уже наймають нових. Тому зростання зайнятості звичайно відбувається з певним часовим лагом. Більш того, рівень безробіття може підвищуватись до тих пір, поки режим економічного пожвавлення не встановиться остаточно. При цьому, чим ви ще відхилення чисельності працюючих від величини ефективного попиту, тим більш обмеженими будуть можливості розширення зайнятості за рахунок найму нової робочої сили.
Швидкість, з якою розширення зайнятості слідує за економічним пожвавленням, залежить не тільки від макроекономічної кон’юнктури, але й від інших факторів інституціонального, структурного та іншого характеру. У свою чергу, параметри пропозиції робочої сили визначаються, в першу чергу, демографічною динамікою, міграційною рухливістю населення та соціально-економічними факторами. Є й багато інших причин здатних перешкоджати можливим позитивним змінам. Може бути створено більше робочих місць з режимом неповного робочого часу, ніж звичайних повноцінних робочих місць. Робочі місця, що генеруються економікою, можуть бути з низькою заробітною платнею. Такі робочі місця здатні задовольнити наявний попит з боку малокваліфікованих робітників. Але з іншого боку, така ситуація здатна ввійти у протиріччя з кваліфікаційною структурою попиту на робочі місця, знизити можливість кар’єрного росту на них і, в кінцевому підсумку, підвищити ймовірність рецидиву безробіття [57].
Ще одна причина безробіття - розрив між новими економічними вимогами до робочої сили та здатністю працівників адаптуватися до умов, які змінюються. Така невідповідність може стати суттєвим фактором збереження та зростання безробіття, особливо тривалого, навіть при наявності вакантних робочих місць, як під час економічної кризи, так і на фазі підйому [56].
Система регулювання в сфері трудових відносин повинна бути відкритою, що, в свою чергу, визначається об’єктами, суб’єктами та характером взаємозв’язків між ними, вона повинна не відтворювати вихідне явище, а породжувати нову серію явищ. У даному контексті як суб’єкти виступають три сторони: роботодавець, наймані робочі та держава, що в процесі трудових відносин мають можливість свідомо приймати рішення. Система регулювання зайнятості містить весь спектр соціально-економічних відносин даних суб’єктів, а також юридичних, організаційних і психологічних прийомів, методів і інструментів, які забезпечують їх функціонування в системі трудових відносин [58].
У відповідності до рівнів регулювання зайнятості можна виділити державну та регіональну політику.
Подібні статті по економіці
Ефективність використання матеріальних ресурсів на підприємстві ТОВ Гіпрон
В сучасних умовах господарювання економіка України потребує
глибоких і структурних зрушень.
В цих умовах центр економічної діяльності переміщується до
основної ланки всієї економіки п ...
Грошово-кредитна політика та її роль в державному регулюванні економіки
Стабільність
та розвиток національної економіки забезпечується використанням державою
різноманітних інструментів макроекономічного регулювання. Одним з найдієвиших
засобів макроекономіч ...
Трудові ресурси Київської області та регіональні особливості їх розміщення й використання
Комплексний
розвиток продуктивних сил економічних районів - один з пріоритетних напрямків
наукових досліджень та практичної діяльності держави і місцевих органів влади з
питань регіонал ...