Методи удосконалення регулювання зайнятості населення та ринку праці на державному та регіональному рівнях
Одним з найбільш потужних інституційних факторів, який впливає на ефективність активної та пасивної політики, повинен бути ступінь інтеграції трьох ключових функцій:
підбір робочого місця та працівника;
адміністрування виплат допомоги з безробіття;
спрямування безробітних на активні програми.
Слід відмітити, що основним напрямом у політиці зайнятості стало розширення активних заходів втручання в ринок праці. Однак, на наш погляд, у регіонах з високим рівнем безробіття пріоритетом у діяльності служб зайнятості повинна бути пасивна політика, але це не означає, що потрібно згортати програми перепідготовки та навчання безробітних. Особи, що пройшли перепідготовку, як правило, знаходять роботу чи підвищують свою конкурентоспроможність на ринку праці [38].
У регіонах з низьким рівнем безробіття пріоритет слід віддавати активній політиці. При цьому одним з факторів реалізації активної політики зайнятості повинна бути модель гнучкої зайнятості, механізмом реалізації котрої може бути гнучкий робочий час і робоче місце, а також об’єднання політики ринку праці та робочого часу, чим можна досягти наступних цілей:
попередження виникнення безробіття;
якісне подолання структурного перелому;
установлення нових відносин зайнятості.
Пріоритетом у період економічної кризи повинна бути не високо затратна при малій віддачі активна політика, а ефективна пасивна політика на ринку праці, яка проводиться в усіх ринково орієнтованих країнах. Це означає необхідність розробки принципово іншої системи страхування від безробіття.
Аналіз ситуації, що складається на ринку праці в Україні, свідчить про необхідність формування нової господарської системи регулювання зайнятості населення: систему, котра враховувала б всі зміни, що відбуваються [36].
Як свідчить досвід інших країн, позитивні результати приносить децентралізація політики зайнятості, що дає можливість пристосовувати її до регіональних умов. Регіональне регулювання підвищує значення місцевих ініціатив, місцевих органів влади в розвитку виробництва та підприємництва, у підвищенні зайнятості своїх регіонів.
Для пом’якшення ситуації в районах концентрації депресивних галузей необхідна завчасна розробка та здійснення за сприяння з боку уряду програм підйому та переорієнтації виробництва. Політика зайнятості повинна носити гнучкий і динамічний характер.
Політика працевлаштування та соціальної підтримки незайнятого населення в регіонах у цілому має ті ж задачі, що й на державному рівні. Оскільки задачі даного блоку в значній мірі виконуються регіональними службами зайнятості, то роль регіонів тут ширша, ніж центральних органів влади [32].
Отже, до політики зайнятості доцільно булоб висунути наступні основні вимоги:
. Регулюючий вплив держави не повинен перешкоджати реалізації вимог економічної ефективності, котрі передбачають мобільність робочої сили, вивільнення лишніх працівників;
. Високий ступінь зайнятості населення повинен забезпечуватись не збереженням надлишкової чисельності працівників, а створенням нових робочих місць, зниженням потреби населення в нових робочих місцях, забезпеченням інноваційних форм зайнятості;
. Повинні створюватись умови для наближення оплати праці до необхідних витрат на відновлення робочої сили;
. У рамках державної та з урахуванням регіональної політики зайнятості необхідно розробляти адресні програми, спрямовані на забезпечення зайнятості кожного конкретного сегменту ринку праці.
Таким чином, видається необхідним відслідковувати загальні тенденції на ринку праці з метою прогнозування рівня зайнятості в майбутньому та прийняття превентивних заходів з запобігання високого рівня безробіття та з захисту населення від її наслідків.
Найважливішою умовою реалізації нової політики зайнятості є фінансова стабілізація, відновлення економічного зростання, збільшення ресурсів для інвестиційної активності та вирішення соціальних проблем [58].
Подібні статті по економіці
Формування недержавного сектору економіки на прикл приватизації
На сучасному етапі стан економіки України
характеризується спадом виробництва, збільшенням бюджетного дефіциту,
поглибленням кризи неплатежів та соціального розшарування населення. Еконо ...
Дослідження напрямків підвищення ефективності управління системами оплати праці робітників підприємства
Залізничний транспорт є найрозвинутішим в Україні. Перевагами цього виду
транспорту є велика розгалуженість та низькі тарифи. Пропускна спроможність залізничної
мережі значно перевищує п ...
Українсько-німецьке спільне підприємство Електронтранс
Спільне
українсько-німецьке підприємство «Електронтранс» створене у 2011 році ПАТ
«Концерн-Електрон», компанією «Транс-Тек» (Німеччина) і ТзОВ «Автотехнопроект»
(м. Львів) з метою вироб ...