Алгоритм формування стратегії розвитку вітчизняних підприємств харчової промисловості
На основі оцінки стадії розвитку аналізованої галузі фахівець із питань стратегічного планування може скористатися базою стандартних характеристик і отримати кваліфіковані «підказки». При аналізі зовнішнього середовища велике значення приділяється прогнозуванню змін кон'юнктури попиту та пропозиції на внутрішніх і зовнішніх ринках і оцінці тенденцій розвитку галузі на середньо- і довгострокову перспективу.
Оцінка конкурентної позиції компанії
в галузі необхідна для отримання попередньої всебічної оцінки стратегічного положення підприємства, а також для розробки переліку довгострокових дій. З цією метою застосовується SWOT-аналіз. Його особливість полягає в тому, що увага акцентується на розгляді підприємства, а конкурентне оточення і галузь у цілому служать фоном дослідження.
Вибір загальної стратегії розвитку і відповідних функціональних стратегій неможливий без точного співвіднесення факторів зовнішнього середовища і перспективного потенціалу підприємства з наявними ресурсами та системою управління. При цьому проводиться класифікація й оцінка наступних сполучень агрегованих факторів зовнішнього і внутрішнього середовища:
§ «можливості - сильні сторони» (визначення орієнтирів стратегічного розвитку);
§ «можливості - слабкі сторони» (визначення орієнтирів внутрішніх перетворень);
§ «загрози - слабкі сторони» (виділення істотних обмежень стратегічного розвитку);
§ «загрози - сильні сторони» (виділення потенційних стратегічних переваг).
Необхідно пам'ятати, що складений у такий спосіб «стратегічний баланс» має яскраво виражену прихильність до моменту проведення аналізу. І зовнішні і внутрішні фактори піддаються змінам (перші змінюються більш динамічно). Ця обставина свідчить на користь регулярного проведення SWOT-аналізу і оновлення отриманих висновків.
Результатом проведення SWOT-аналізу є система можливих дій, спрямованих на посилення конкурентних позицій підприємства і його розвиток.
SWOT-аналіз вдало доповнює аналіз галузі. Їх спільне застосування дає можливість оцінити як ситуацію в галузі в цілому, так і позицію в ній досліджуваного підприємства. Крім того, сполучення цих методичних інструментів дозволяє аналізувати питання в динамічному ракурсі, тобто не тільки оцінити поточний стан, але і досить чітко передбачати якісну картину в перспективі з урахуванням активної позиції підприємства щодо зміни (збереження) своєї стратегічної позиції.
Крім SWOT-аналізу для оцінки конкурентної позиції компанії в галузі все частіше використовується методичний інструментарій бенчмаркінг - порівняльний аналіз ключових факторів успіху (параметрів бізнесу) підприємства і його основних конкурентів. Як правило, при його проведенні досліджуються наступні параметри:
· ринкова частка;
· якість продукції;
· ціна продукції;
· технологія виробництва;
· собівартість продукції, що випускається;
· рентабельність продукції, що випускається;
· рівень продуктивності праці;
· обсяг продажів;
· канали збуту продукції;
· близькість до джерел сировини;
· рівень та кваліфікація команди менеджерів;
· нові продукти;
· співвідношення внутрішніх і світових цін;
· репутація фірми.
Результати SWOT-аналізу і бенчмаркінгу дозволяють провести повномасштабну і, що дуже важливо, досить об'єктивну оцінку конкурентної позиції компанії в галузі й одержати наступну ключову точку на стратегічній карті.
Фінансова оцінка стратегічних альтернатив.
Надзвичайно важливо, перебуваючи ще «на березі», хоча б узагальнено оцінити наслідки (зокрема фінансові) найбільш ймовірних напрямків свого «руху». Звичайно фінансова оцінка стратегічних альтернатив здійснюється на основі спеціально розробленої комп'ютерної моделі, побудованої з урахуванням специфіки бізнесу компанії, наявних тенденцій розвитку галузі, існуючих загроз, можливостей і обмежень. Така модель дозволяє проводити різноманітні розрахунки сценаріїв корпоративного розвитку і реалізації окремих проектів, оцінювати їх ефективність, економічну доцільність, потребу в додаткових інвестиційних ресурсах, а також аналізувати вплив різних параметрів зовнішнього і внутрішнього середовища на фінансову стійкість компанії і результати її діяльності.
Подібні статті по економіці
Аналiз iнвестицiйної дiяльностi в умовах ринкової економiки
Успішне
проведення ринкових реформ в Україні неможливо без ефективної
структурно-інвестиційної політики перетворення економіки з метою створення
сприятливого інвестиційного клім ...
Аналіз фінансового стану підприємства Укррічтранспроект
Відхід
суспільства від системи планової економіки і вступ у ринкові відносини дуже
сильно змінили умови функціонування підприємств. Підприємства, для того щоб
вижити, повинні проявити і ...
Франчайзинг як засіб мінімізації підприємницьких ризиків
Актуальність теми. Для української
економіки питання розвитку підприємництва вирішується протягом двох десятиліть,
проте ще і досі не втратило своєї актуальності. Постійні спроби зблизит ...