Структурно-динамічний аналіз собівартості
Отже як бачимо з таблиці, у 2010 році спостерігається збільшення собівартості реалізованої продукції на 364767 тис. грн. порівняно з 2008 роком та збільшення на 267622 тис. грн. у порівнянні з 2009 роком. Адміністративні витрати також зростають на 6125 тис. грн. у порівнянні з 2008 роком, та на 1983 тис. грн. у порівнянні 2009 р. У 2010 році збільшуються витрати на збут порівняно з 2008 роком на 25532 тис. грн. та на 10115 тис. грн. порівняно з 2009 роком. Також зростають інші операційні витрати на 244965 тис. грн. та на 78541 тис. грн. порівняно з 2008 та 2009 роками відповідно.
Фінансові витрати збільшилися на 15852 тис. грн. у порівнянні з 2008 роком та на 16067 тис. грн. у порівнянні з 2009 роком. У 2010 році зростають інші витрати на 343395 тис. грн. та на 340495 тис. грн. порівняно з 2008 р. та 2009 р. відповідно. Це пояснюється економічною та політичною ситуацією в Україні в цей період, а саме інфляційними процесами, що супроводжуються ростом цін, ростом заробітної плати, залежністю економічної діяльності підприємства від курсу іноземних валют, що в період 2008-2010 р.р. був нестабільним.
Розглянемо зміни в собівартості продукції підприємства на прикладі одного з видів продукції. Як зазаначалося вище на ВАТ «Рівнеазот» пріоритетним є випуск азотних добрив, та продукції аміачної групи. Одним з основних видів продукції підприємства є аміачна селітра, яка за результатами діяльності ВАТ «Рівнеазот» на 2010 р. становила 52,7% від всієї реалізованої продукції (Рис. 1).
Рис. 1. Структура реалізації продукції ВАТ «Рівнеазот» за 2010 р.
Як бачимо з діаграми, що від ефективності виробництва і реалізації аміачної селітри залежить фінансовий результат усього підприємства.
А так як одним із основних факторів, що впливають на розрахунок ціни при реалізації продукції на внутрішньому та зовнішньому ринках є собівартість (витрати на виготовлення продукції), то проведемо аналіз її формування.
Собівартість продукцї формується в бухгалтерії основної виробничої діяльності підприємства, де всі затрати на випуск кожного окремого виду продукції акумулюються на відповідних рахунках структурних підрозділів, що випускають цю продукцію. По закінченню звітного періоду (календарний місяць) в технологічному цеху складається технічний звіт та знімаються залишки. Приклад технічного звіту наведено в Додатках. В технічному звіті вказується об’єм виробленої продукції, підсумовуються всі затрати сировини та матеріалів, енергетичні витрати, які пішли на її випуск. На прикладі технічного звіту цеху Неконцентрованої азотної кислоти та аміачної селітри ми можемо розглянути як проводиться облік та списання ресурсів згідно норм на виготовлену продукцію. Даний звіт цехом здається у виробничий відділ підприємства, де першого числа слідуючого за звітним місяця проводиться балансова комісія, на якій затверджуються об’єми виробленої продукції та витрачених ресурсів. Після цього документи передаються в бухгалтерію виробничої діяльності, де саме і формується повна собівартість виробництва того чи іншого продукту. З різних секторів обліку бухгалтерії підприємства в бухгалтерію виробничої діяльності подаються дані про витрати на виробництво, амортизаційні нарахування, дані про заробітну плату та відрахування з неї, вартість послуг допоміжних цехів та сторонніх організацій, тощо. Все це знаходить своє відображення в собівартості продукції. В системі 1С Бухгалтерія, що діє на підприємстві, формуються калькуляції собівартості продукції.
Подібні статті по економіці
Удосконалення методики оцінки інвестиційної привабливості аграрних підприємств
Комерційні організації активно залучають позикові кошти,
зокрема використовують кредити банків, товарні кредити, акціонерний капітал.
Використання кредитів характерне для підприємств, що ...
Аналіз динаміки матеріальних витрат та структура собівартості продукції в ПП Вебр
Формування ринкової економіки обумовлює розвиток аналізу на рівні окремих
підприємств і їх внутрішніх структурних підрозділів, оскільки ці ланки (при
будь-якій формі власності) складають ...
Автоматизована система обліку кадрів на підприємстві
Функціонування будь-якої
системи управління пов’язано з циркуля-цією в ній інформації. Будь-який процес
управління - перш за все, інфор-маційний процес, який передбачає виконання ...