Нормативно-правове забезпечення обліку фінансових результатів
План рахунків бухгалтерського обліку є переліком рахунків і схем реєстрації та групування на них фактів фінансово- господарської діяльності у бухгалтерському обліку. Рахунки є важливим джерелом потрібної інформації для оперативного керівництва і контролю за станом і рухом засобів господарства, наявністю і змінами джерел фінансування та їх результатами.
Для обліку доходів, витрат і фінансових результатів від звичайної і надзвичайної діяльності використовують рахунки класса 7 «Доходи і результати діяльності» і 9 «Витрати діяльності». За призначенням і структурою рахунки классу 7 та 9 відносять до розподільних, закриваються щомісячно або в кінці року.
Усі національні положення пояснюють економічне визначення фінансових результатів (прибуток чи збиток), наводять розрахунок при визначенні читого прибутку або збитку та правильнвсть їх відображення у фінансових звітах. Це показує наскільки рентабельним чи збитковим є підприємство.
В П(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», визначаються мета, склад, принципи підготовки фінансової звітності в Україні, а також вимоги до визнання елементів фінансових результатів підприємств, організацій та інших юридичних осіб всіх форм власності (крім банків і бюджетних установ) [31].
П(С)БО 2 «Баланс» регламентує зміст і форму балансу, загальні вимоги до розкриття його статей, а також регламентує у яких статях повинні відображуватися фінансові результати підприємства усіх форм власності[35].
П(С)БО 3 «Звіт про фінансові результати» пояснює побудову класів рахунків доходів і аитрат плану рахунків, дає економічне визначення доходам і витратам та наводить розрахунок, які підприємства повинні робити при визначенні фінансових результатів [34].
П(С)БО 4 «Звіт про рух грошових коштів» визначає зміст і форму звіту про рух грошових коштів та загальні вимоги до розкриття його статей, що дозволяє детально прослідкувати інформацію про історичні зміни грошових коштів та їх еквівалентів. Це приводить до визначення фінансових результатів, які були отримані в результаті здійсненням підприємством операційної діяльності, інвестиційної та фінансової діяльності [36].
П(С)БО 5 «Звіт про власний капітал» регламентує правильність складання звіту про власний капітал та розкриває зміст його статей, тобто показує, що повинно записуватися у графі «Чистий прибуток» або «Чистий збиток», який був отриманий в результаті звітного періоду.
П(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах» пояснює порядок виправлення помилок, які могли бути отримані в результаті розрахунку фінансових результатів.
Як відомо деякі українські підприємства, які займаються виробництвом різних видів продукції, мають свої дочірні підприємства, які в свою чергу, теж повинні розрахувати свої фінансові результати та відобразити їх в консолідованій фінансовій звітності, яка регламентується П(С)БО 20 «Консолідована фінансова звітність».
Відповідно до П(С)БО 30 « Біологічні активи», фінансовий результат сільськогосподарської діяльності складається з трьох частин:
фінансового результату від первісного визнання сільськогосподарської продукції та додаткових біологічних активів;
фінансового результату від реалізації запасів сільськогосподарської продукції та біологічних активів, оцінка яких здійснюється за справедливою вартістю за вирахуванням очікуваних витрат на місці продажу;
фінансового результату від зміни справедливої вартості біологічних активів на дату балансу, оцінка яких здійснюється за справедливою вартістю за вирахуванням витрат на місці продажу[38].
Одним із основних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, який визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про доходи підприємства є П(С)БО 15 «Дохід». Цим стандартом наводиться класифікація доходів, які можуть бути отримані від різних видів діяльності (інвестиційної діяльності, операційної діяльності та фінансової діяльності), та правильність відображення їх у фінансових звітах підприємств [32].
Протягом своєї діяльності кожне підприємство зазнає витрат, пов`язаних з виробництвом продукції, які впливають на визначення собівартості виготовленої продукції. Собівартість як відомо значною мірою впливає на визначення фінансових результатів. Для правильного віднесення витрат до собівартості виготовленої продукції використовують П(С)БО 16 «Витрати», яке визначає методолгічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про витрати підприємства, їх класифікацію та витрати, які не відносяться до собівартості виготовленої продукції [33].
Облік витрат на виробництво продукції (робіт і послуг) здійснюється на підставі Методичних рекомендацій з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств. Метою обліку витрат та визначення собівартості продукції (робіт, послуг) є документоване, своєчасне, повне і достовірне відображення фактичних витрат на виробництво продукції для забезпечення контролю за використанням матеріальних, трудових і фінансових ресурсів[27].
Подібні статті по економіці
Господарська діяльність ВАТ Київський завод безалкогольних напоїв Росинка
Метою
виробничої практики є ознайомитися із господарською діяльністю ВАТ «Київський
завод безалкогольних напоїв «Росинка», дослідити її стан та економічні
показники, що її відображають. ...
Вольногорске скло
Скло – штучний матеріал який має такі властивості, як прозорість. Твердість хімічна стійкість, термостійкість. Крім того скло має властивості, які залежать від його прозорості. Завдяки цьому скл ...
Шляхи підвищення рентабельності підприємства
Прибуток є однією з основних категорій товарного виробництва. Це
передусім категорія, що характеризує відносини, які складаються в процесі
суспільного виробництва.
Суть фінансової дія ...