Меню сайту

Суть і види конкуренції

Конкуренція - це суперництво, змагання між виступаючими на ринку підприємствами, що має на меті забезпечити кращі можливості збуту своєї продукції, задовольняючи різноманітні потреби покупців.

Конкурентна стратегія повинна ґрунтуватися на всесторонньому розумінні структури галузі і процесу її зміни. У будь-якій галузі економіки, - неважливо, діє вона тільки на внутрішньому ринку або на зовнішньому теж, - суть конкуренції виражається п'ятьма силами:

Загрозою появи нових конкурентів.

Загрозою появи товарів замінників.

Здатністю постачальників комплектуючих виробів торгуватися.

Здатністю покупців торгуватися

Суперництвом вже наявних конкурентів між собою.

Виходячи із загальноприйнятих уявлень, що склалися, в даний час виділяють, як правило, чотири основних типу конкурентних ринкових структур: довершену конкуренцію, монополію і монопсонію, монополістичну конкуренцію, олігополію. Дані типи підрозділяються залежно від співвідношення між кількістю виробників і кількістю споживачів.

Поліполія (довершена конкуренція). Для даної ринкової структури характерний велике число продавців і покупців одного і того ж товару. Зміни в ціні якого-небудь продавця викликають відповідну реакцію тільки серед покупців, але не серед інших продавців.

Ринок відкритий для кожного. Рекламні компанії не так важливі і обов'язкові, оскільки на продаж пропонуються тільки однорідні товари, ринок прозорий і відсутні які-небудь переваги. На ринку з подібною структурою ціна - це задана величина. Слід зазначити, що хоча ціна і формується в процесі конкуренції серед всіх учасників ринку, окремо взятий продавець не робить ніякого прямого впливу на ціну. Якщо продавець запрошує вищу ціну, всі покупці відразу ж переходять до його конкурентів, оскільки в умовах довершеної конкуренції кожен продавець і покупець володіють повною і правильною інформацією про ціну, кількості продукту, витрати і попит на ринку.

Якщо ж продавець запрошує нижчу ціну, то він опиниться не в змозі задовольнити весь попит, який буде орієнтований на нього, через його незначну частку на ринку, при цьому прямого впливу на ціну з боку цього конкретного продавця не відбувається.

Якщо покупці і продавці поступають однаковим чином, то вони роблять вплив на ціну.

Також, якщо продавець вимушений погодитися з переважаючими на ринку цінами, то він може пристосуватися до ринку шляхом регулювання об'єму своїх продажів. В цьому випадку він визначає кількість, яка він

має намір продати за заданою ціною. Покупцеві також залишається лише

вибрати, скільки він захоче одержати за заданою ціною.

Таким чином, виходячи з вищесказаного, умови довершеної конкуренції можна визначити таким чином:

велика кількість продавців і покупців, жоден з яких не має помітного впливу на ринкову ціну і кількість товару;

кожен продавець проводить однорідний продукт, який ні в якому відношенні не відмітний від продукту інших продавців;

бар'єри для входу на ринок в довгостроковому аспекті або мінімальні, або взагалі відсутній;

ніяких штучних обмежень попиту, пропозиції або ціни існує і ресурси - змінні чинники виробництва - мобільні;

кожен продавець і покупець володіє повною і правильною інформацією про ціну, кількості продукту, витрати і попит на ринку.

Неважко побачити, що жоден реальний ринок не задовольняє всім перерахованим умовам. Тому схема довершеної конкуренції має в основному теоретичне значення. Проте вона є ключем до розуміння реальніших ринкових структур. І в цьому її цінність.

Монополія. Для цього типу ринкової структури характерний наступне положення. Один продавець протистоїть багатьом покупцям, причому цей продавець є єдиним виробником продукту, що не має, до того ж, близьких товарів-замінників. Така модель має свої характерні риси:

продавець є єдиним виробником даного товару (продукту);

продукт, що реалізовується, унікальний в тому сенсі, що немає його замінників;

монополіст володіє ринковою владою, контролює ціни, постачання на ринок;

на шляху входу в ринок монополістом встановлюються непереборні бар'єри для конкурентів - як природного, так і штучного походження.

Монополістична конкуренція. У даній структурі діє відносно велике число виробників, що пропонують схожу, але не ідентичну продукцію. В умовах довершеної конкуренції фірми проводять стандартизовану (однорідну) продукцію, в умовах монополістичної конкуренції проводиться диференційована продукція. Диференціація зачіпає перш за все якість продукту або послуг, завдяки чому у споживача складаються цінові переваги. Продукція може бути диференційована також за умовами післяпродажного обслуговування (для товарів тривалого використання), по близькості до покупців, по інтенсивності реклами і т.п. Таким чином, фірми на ринку монополістичної конкуренції вступають в суперництво не тільки (і навіть не стільки) через ціни, але і шляхом усесвітньої диференціації продукції і послуг. Монопольність в такій моделі полягає в тому, що кожна фірма в умовах диференціації продукції володіє, в деякій мірі, монопольною владою над своїм товаром; вона може підвищувати і знижувати ціну на нього незалежно від дій конкурентів, хоча ця влада і обмежується наявністю виробників аналогічних товарів. Крім того, на монополістичних ринках разом з дрібними і середніми присутні і достатньо крупні фірми.

Перейти на страницу: 1 2

Подібні статті по економіці

Види ринку
Сучасна ринкова економіка являє собою складний організм , що складається з величезної кількості різноманітних виробничих, комерційних, фінансових і інформаційних структур , що взаєм ...

Державний бюджет. Дефіцит бюджету
ХХ століття визначилось значним розвитком суспільства і, як результат цього, розвитком держави взагалі. Однією з найважливіших передумов розвитку та існування сучасної демократичної де ...

Шляхи покращення стану ефективності використання активів ПАТ Полтавакондитер
Серед основних проблем, з якими на даному етапі розвитку економіки зіштовхуються українські підприємства, особливе місце належить ефективному управлінню активами , підприємства їх складом та ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.