Меню сайту

Суть і види конкуренції

Конкуренція - це суперництво, змагання між виступаючими на ринку підприємствами, що має на меті забезпечити кращі можливості збуту своєї продукції, задовольняючи різноманітні потреби покупців.

Конкурентна стратегія повинна ґрунтуватися на всесторонньому розумінні структури галузі і процесу її зміни. У будь-якій галузі економіки, - неважливо, діє вона тільки на внутрішньому ринку або на зовнішньому теж, - суть конкуренції виражається п'ятьма силами:

Загрозою появи нових конкурентів.

Загрозою появи товарів замінників.

Здатністю постачальників комплектуючих виробів торгуватися.

Здатністю покупців торгуватися

Суперництвом вже наявних конкурентів між собою.

Виходячи із загальноприйнятих уявлень, що склалися, в даний час виділяють, як правило, чотири основних типу конкурентних ринкових структур: довершену конкуренцію, монополію і монопсонію, монополістичну конкуренцію, олігополію. Дані типи підрозділяються залежно від співвідношення між кількістю виробників і кількістю споживачів.

Поліполія (довершена конкуренція). Для даної ринкової структури характерний велике число продавців і покупців одного і того ж товару. Зміни в ціні якого-небудь продавця викликають відповідну реакцію тільки серед покупців, але не серед інших продавців.

Ринок відкритий для кожного. Рекламні компанії не так важливі і обов'язкові, оскільки на продаж пропонуються тільки однорідні товари, ринок прозорий і відсутні які-небудь переваги. На ринку з подібною структурою ціна - це задана величина. Слід зазначити, що хоча ціна і формується в процесі конкуренції серед всіх учасників ринку, окремо взятий продавець не робить ніякого прямого впливу на ціну. Якщо продавець запрошує вищу ціну, всі покупці відразу ж переходять до його конкурентів, оскільки в умовах довершеної конкуренції кожен продавець і покупець володіють повною і правильною інформацією про ціну, кількості продукту, витрати і попит на ринку.

Якщо ж продавець запрошує нижчу ціну, то він опиниться не в змозі задовольнити весь попит, який буде орієнтований на нього, через його незначну частку на ринку, при цьому прямого впливу на ціну з боку цього конкретного продавця не відбувається.

Якщо покупці і продавці поступають однаковим чином, то вони роблять вплив на ціну.

Також, якщо продавець вимушений погодитися з переважаючими на ринку цінами, то він може пристосуватися до ринку шляхом регулювання об'єму своїх продажів. В цьому випадку він визначає кількість, яка він

має намір продати за заданою ціною. Покупцеві також залишається лише

вибрати, скільки він захоче одержати за заданою ціною.

Таким чином, виходячи з вищесказаного, умови довершеної конкуренції можна визначити таким чином:

велика кількість продавців і покупців, жоден з яких не має помітного впливу на ринкову ціну і кількість товару;

кожен продавець проводить однорідний продукт, який ні в якому відношенні не відмітний від продукту інших продавців;

бар'єри для входу на ринок в довгостроковому аспекті або мінімальні, або взагалі відсутній;

ніяких штучних обмежень попиту, пропозиції або ціни існує і ресурси - змінні чинники виробництва - мобільні;

кожен продавець і покупець володіє повною і правильною інформацією про ціну, кількості продукту, витрати і попит на ринку.

Неважко побачити, що жоден реальний ринок не задовольняє всім перерахованим умовам. Тому схема довершеної конкуренції має в основному теоретичне значення. Проте вона є ключем до розуміння реальніших ринкових структур. І в цьому її цінність.

Монополія. Для цього типу ринкової структури характерний наступне положення. Один продавець протистоїть багатьом покупцям, причому цей продавець є єдиним виробником продукту, що не має, до того ж, близьких товарів-замінників. Така модель має свої характерні риси:

продавець є єдиним виробником даного товару (продукту);

продукт, що реалізовується, унікальний в тому сенсі, що немає його замінників;

монополіст володіє ринковою владою, контролює ціни, постачання на ринок;

на шляху входу в ринок монополістом встановлюються непереборні бар'єри для конкурентів - як природного, так і штучного походження.

Монополістична конкуренція. У даній структурі діє відносно велике число виробників, що пропонують схожу, але не ідентичну продукцію. В умовах довершеної конкуренції фірми проводять стандартизовану (однорідну) продукцію, в умовах монополістичної конкуренції проводиться диференційована продукція. Диференціація зачіпає перш за все якість продукту або послуг, завдяки чому у споживача складаються цінові переваги. Продукція може бути диференційована також за умовами післяпродажного обслуговування (для товарів тривалого використання), по близькості до покупців, по інтенсивності реклами і т.п. Таким чином, фірми на ринку монополістичної конкуренції вступають в суперництво не тільки (і навіть не стільки) через ціни, але і шляхом усесвітньої диференціації продукції і послуг. Монопольність в такій моделі полягає в тому, що кожна фірма в умовах диференціації продукції володіє, в деякій мірі, монопольною владою над своїм товаром; вона може підвищувати і знижувати ціну на нього незалежно від дій конкурентів, хоча ця влада і обмежується наявністю виробників аналогічних товарів. Крім того, на монополістичних ринках разом з дрібними і середніми присутні і достатньо крупні фірми.

Перейти на страницу: 1 2

Подібні статті по економіці

Економічний аналіз діяльності ЗАТ Одесавинпром
Економічний аналіз на відміну від інших видів аналізу відноситься до абстрактно-логічних методів дослідження економічних явищ. Економічний аналіз означає виділення окремих показників ...

Формування стратегії розвитку та її реалізація на підприємстві харчової промисловості
Сучасний етап розвитку економіки України характеризується докорінною зміною умов функціонування організації, що обумовлюється підвищенням рівня мобільності зовнішніх чинників та посилен ...

Дослідження конкурентного середовища підприємства
Актуальність теми обумовлена тим, що сучасне зовнішнє середовище підприємств характеризується надзвичайно високим ступенем складності, динамізму і невизначеності. Здатність пристосовува ...

Copyright © 2025. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.