Меню сайту

Сутність та структура тіньової економіки

Так, С.В. Мочерний визначає тіньову економіку як сферу вияву економічної активності, спрямованої на отримання доходів від здійснення заборонених видів діяльності або на ухилення від суспільного (державного) контролю та сплати податків при здійсненні легальних видів економічної діяльності [5,637].

В.О. Мандибура розглядає тіньову економіку з двох позицій у вузькому і широкому розумінні, а саме:

1) у вузькому розумінні тіньова економіка обмежується лише тими видами економічної діяльності та відповідними відносинами, які за змістом є або протиправними, або суспільно небезпечними;

2) у широкому розумінні до тіньової економіки належить - сектор домашніх господарств (сектор натурального самозабезпечення); "неформальний сектор" (нерегламентована діяльність - дрібне виробництво, послуги, торгівля, "світло-сірий" сектор); "темно-сірий" сектор (законспірований сектор легітимних видів економічної діяльності); "чорний" (кримінальний, "криваво-чорний"); диверсифіковані частки "чорної" економіки [6,12-14].

З.С. Варналій у роботі "Економічна безпека" виділяє три блоки тіньової економіки:

1) неформальна економічна діяльність - легальне (нерегламентоване державою) виробництво товарів і надання послуг;

2) прихована економіка - порушення в межах дозволеної економічної діяльності;

) незаконна (кримінальна) економіка - здійснення заборонених видів діяльності [7.442].

Структурно-логічна схема тіньової економіки наглядно відображена на рис.1.

Рис. 1. Структурно-логічна схема тіньової економіки за 3-а блоками З. Варналія.

Структурно-логічна схема тіньової економіки яскраво відображає формування комунікаційної тіні суб’єктами неформальної, прихованої та підпільної економіки.

Комунікаційна тінь у структурно-логічній схемі тіньової економіки розглядається як економічна діяльність, що зумовлена новітніми технологічними досягненнями інформаційного суспільства, що не підпадає під дію чинного законодавства та обліку офіційною статистикою, оскільки є віртуальною, але й подібно до факторів виробництва третьої, а то й четвертої хвилі технічного прогресу і не може бути оцінена за вже відомим механізмом ціноутворення.

Сферою тіньової економічної діяльності може бути вся легальна економічна діяльність. Доцільно виокремити найбільш типові сфери економічної діяльності, де найбільш активно процвітає тіньова економічна діяльність: виробнича і розподільна, зокрема продуктивний капітал; інвестиційну; банківську; біржову; страхову; ресурсо- видобувну і розподільчу; надання послуг у медичній сфері; будь-яка посередницька діяльність та ін.

Класифікація тіньової економіки за характером діяльності її суб’єктів подана в табл. 1.1.

Таблиця 1.

Класифікація тіньової економіки за характером діяльності суб’єктів.

Класифікаційні ознаки

Складові тіньової економічної діяльності

Характер діяльності

Неформальна економічна діяльність

Прихована економічна діяльність

Незаконна (підпільна, кримінальна) економічна діяльність

Мета

Іноді пов’язана з виживанням

Пов’язана з виживанням і розвитком власного бізнесу

Спрямована на збагачення

Мотив

За бажанням

Вимушена

Навмисна

Наслідок

Безпечна для суспільства

Нелегальна, аморальна, але не є значною загрозою для суспільства

Антисоціальна має злочинний характер, є небезпечною для суспільства

Перейти на страницу: 1 2 3

Подібні статті по економіці

Визначення економічної ефективності використання нового екскаватора
Науково-технічний прогрес (НТП) - це процес розвитку і удосконалення засобів і предметів праці, технологій і форм організації виробництва на основі досягнень науки і техніки. Здійснен ...

Економічний аналіз фінансових результатів та оцінка фінансового стану ПАТ Полтавський турбомеханічний завод
Рівень ефективності господарської діяльності будь-якого підприємства визначають фінансові результати, отримані внаслідок цієї діяльності. Це можуть бути як прибуток, так і збитки. Ан ...

Формування соціально-економічного механізму управління підприємства (за матеріалами Сільськогосподарського ТОВ Агрофірма Ольгопіль)
Актуальність теми. В результаті проведення ринкових реформ сформувалися нові, специфічні умови функціонування аграрних підприємств. Жорсткість конкурентної боротьби, насичення ринків тов ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.