Меню сайту

Сутність та структура тіньової економіки

Неформальна економіка - сегмент тіньової економіки, що виявляється в дозволеній, але формально не зареєстрованій, а отже і не залученій до офіційної статистичної звітності економічної діяльності. Її види - між сімейний обмін на неринкових засадах, домашня, надання послуг на непостійній основі, здавання нерухомості в оренду, невеликі підробітки.

Прихована економіка - сегмент тіньової економіки, що частково або повністю не фіксується у статистичній звітності, а отже шляхом приховування доходів ухиляється від сплати податків. Її види - нелегальне виробництво офіційно дозволених товарів, ухилення від сплати податків та інших обов’язкових платежів у межах офіційної економіки, валютно-фінансові та фондові порушення в межах офіційної економіки.

Незаконна (підпільна, кримінальна) економіка - сегмент тіньової економіки, що здійснює заборонену чинним законодавством економічну діяльність. Її види - виробництво і збут психотропних і наркотичних товарів, торгівля людьми, розкрадання, шахрайство, виготовлення й збут зброї та інші згідно Кримінального кодексу України.

Тіньова економіка, - наголошує З.С. Варналій, - це складне соціально-економічне явище, що представлене сукупністю неконтрольованих і нерегульованих як протиправних, так і законних, але аморальних, економічних відносин між суб’єктами економічної діяльності щодо отримання надприбутку за рахунок приховування доходів і ухилення від сплати податків [7,430].

На наш погляд, для обґрунтування й використання поняття "аморальності" економічних відносин у науковому лексиконі стосовно визначенні тіньової економіки слід взяти за основу роботу Ю.М. Осипова "Час філософії господарства", який розглядає філософію господарства як більш об’ємне явище, ніж сама економіка, і зазначає, що економіка не може вимірюватися лише ефективністю та корисністю поза мораллю, оскільки людина не буває без моралі, в тому числі й в економіці. Сама економіка не може обійтися без моралі, без певних етичних принципів, еталонного способу поведінки тощо. Інша справа, що мораль в економіці дуальна - тобто вона має поєднувати непоєднуване (роби все, що не заборонено законом, роби ще більше, якщо зможеш обійти закон) [8].

Нова філософія бізнесу німецького вченого і підприємця Клауса Штайльманна науково обгрунтовує те положення, що в сучасних умовах бізнес не може бути успішним, якщо він не грунтується на міцній моральній основі. Не випадково на Заході успішно розвивається особливий науковий напрям - етична економіка.

Перейти на страницу: 1 2 3 

Подібні статті по економіці

Змістово-типологічна характеристика економічної безпеки підприємства (організації)
Незважаючи на позитивні зрушення в економіці, що відбулися в останні роки, практично кожне друге підприємство ще залишається збитковим. Проблема збитковості підприємств та організацій - ...

Іноземний капітал в економіці України стан, проблеми і перспективи
Актуальність теми. Україна як молода незалежна, суверенна держава не має достатнього досвіду налагодження економічних зв'язків з іншими країнами світу. Світові економічні зв'язки нам пот ...

Вплив міжнародної торгівлі на розвиток національної економіки
Міжнародна торгівля є формою зв'язку між товаровиробниками різних країн, що виникає на основі міжнародного поділу праці, і виражає їхню взаємну економічну залежність. У літературі часто ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.