Поняття та сутність матеріальних витрат та собівартості продукції
· Відрахування на соціальне страхування;
· Інші витрати, не розподілені за елементами.
Групування витрат за економічними елементами показує матеріальні і грошові витрати підприємства без розподілу їх на окремі види продукції та інші господарські потреби. За економічними елементами не можна, як правило, визначити собівартість одиниці продукції. Тому поряд з групуванням витрат за економічними елементами витрати на виробництво плануються і враховуються за статтями витрат (статтями калькуляції).
Групування витрат за статтями витрат дає можливість бачити витрати за їх місцем і призначенням, знати, у що обходиться підприємству виробництво і реалізація окремих видів продукції. Планування і облік собівартості за статтями витрат необхідні для того, щоб визначити, під впливом яких чинників сформувався даний рівень собівартості, в яких напрямках потрібно вести боротьбу за її зниження.
У промисловості застосовується наступна номенклатура основних калькуляційних статей:
· сировину та матеріали;
· паливо і енергія на технологічні потреби;
· основна заробітна плата виробничих робітників;
· витрати на утримання та експлуатацію обладнання;
· цехові витрати;
· загальнозаводські витрати;
· втрати від браку;
· невиробничі витрати.
У процесі виробництва й реалізації продукції виникає необхідність у витратах для забезпечення безлічі пов'язаних з цим процесом функцій. Витрати можуть бути розділені за їхньою економічною однорідністю на 5 елементів, згідно П(с)БО «16 Витрати»:
· матеріальні витрати (за винятком вартості відходів);
· витрати на оплату праці;
· відрахування на соціальні потреби;
· амортизацію основних засобів;
· інші витрати.
Класифікація єдина для всіх галузей промисловості [4, ст.277].
Витрати підприємств, що включаються в собівартість продукції, діляться на прямі і непрямі. До прямих витрат належать витрати, безпосередньо пов'язані з виготовленням продукції і враховуються прямим шляхом за її окремими видами: вартість основних матеріалів, палива і енергії на технологічні потреби, заробітна плата основних виробничих витрат і ін. До непрямих витрат належать витрати, які неможливо або недоцільно прямо відносити на собівартість конкретних видів продукції: витрати цехові, загальнозаводські, з утримання та експлуатації обладнання.
Собівартість окремих видів продукції визначається шляхом складання калькуляцій, в яких показується величина витрат на виробництво і реалізацію одиниці продукції. Калькуляції складаються за статтями витрат, прийнятими у даній галузі промисловості. Розрізняють три види калькуляцій: планову, нормативну і звітну. У плановій калькуляції собівартість визначається шляхом розрахунку витрат за окремими статтями, а в нормативній - за діючими на даному підприємстві нормам, і тому вона на відміну від планової калькуляції у зв'язку зі зниженням нормативів у результаті проведення організаційно-технічних заходів переглядається, як правило, щомісяця. Звітна калькуляція складається на основі даних бухгалтерського обліку і показує фактичну собівартість виробу, завдяки чому стають можливими перевірка виконання плану щодо собівартості виробів і виявлення відхилень від плану на окремих ділянках виробництва.
Нормативний метод обліку і калькулювання є найбільш прогресивним, бо дозволяє вести повсякденний контроль за ходом виробничого процесу, за виконанням завдань зі зниження собівартості продукції. У цьому випадку витрати на виробництво підрозділяються на дві частини: витрати в межах норм і відхилення від норм витрачання. Усі витрати в межах норм враховуються без групування, за окремими замовленнями. Фактична собівартість виробів при нормативному методі обліку визначається шляхом підсумовування витрат по нормам і витрат в результаті відхилень і змін поточних нормативів.
Відпуск продукції або надання послуг припускає відповідне ресурсне забезпечення, величина якого впливає на рівень розвитку економіки підприємства, тому кожне підприємство або виробнича ланка повинні знати, у що обходиться виробництво продукції (робіт, послуг). Даний фактор особливо важливий в умовах ринкових відносин, тому що рівень витрат на виробництво продукції впливає на конкурентоздатність підприємства, його економіку.
Вартість матеріальних ресурсів, яка відображується за елементом «Матеріальні витрати», формується, виходячи з цін їхнього придбання (без обліку податку на додану вартість); націнок; комісійних винагород, що сплачують постачальникам і зовнішньоекономічним організаціям; вартості послуг товарних бірж, включаючи брокерські послуги; мита; плати за транспортування, зберігання й доставку, здійснювані сторонніми організаціями.
Подібні статті по економіці
Економічний аналіз
В
нових умовах формування ринкових відносин, функціонування підприємств різних
форм власності, необхідно знаходити нові шляхи підвищення ефективності
суспільного виробництва, а також ум ...
Тіньова складова національної економіки та напрямки протидії
Світовий історичний досвід господарювання показує, по-перше, що
"тіньова" економіка у різних масштабах існувала практично у всіх
економічних системах, по-друге, - багатогранні ...
Аналіз та характеристика діяльності ВАТ Львівхім
Метою
виробничої практики з фаху є розвиток навичок та вмінь
інформаційно-аналітичної, проектно-дослідницької, діагностичної, інноваційної
та консалтингової діяльності для вирішення при ...