Еволюція поглядів на економічне зростання та сталий розвиток
Проблеми досягнення стабільних темпів економічного зростання є актуальними в усіх країнах світу. Але в останній час дещо змінилися погляди щодо мети й шляхів досягнення зростання економіки. Першочерговими стають екологічні й соціальні складові розвитку. У зв'язку з цим певною мірою змінюються й пріоритети у використанні тих або інших чинників виробництва. Збільшується роль НТП, людського капіталу, інформації. Для України ці тенденції теж є актуальними, бо саме використання перелічених чинників зростання у подальшому дозволить Україні більш гармонійно ввійти у постіндустріальне суспільство.
Дослідженням економічної природи та причин зростання багатства, його нагромадження, ефективного розподілу та перерозподілу займалися такі видатні науковці як У. Петті, А. Сміт, Д. Рікардо, К. Маркс, Ж. Б. Сей, Л. Вальрас, А. Маршалл, Дж. М. Кейнс, Й. Шумпетер та інші. У другій половині XX століття було розроблено спеціалізовану теорію економічного зростання. До цього доклали зусиль Солоу Р. М., Пкс Дж. Р., Кузнец С, Левіс В. А. та деякі інші дослідники. Одночасно Д. Беллом, А. Турено, З. Бжезинським, А. Тоффлером у руслі теорії цивілізацій розробляється ідея розвитку на засадах формування постіндустріального, інформаційного суспільства.
Події останніх десятиліть, що характеризувалися руйнацією соціалістичної системи та розпадом СРСР, посиленням процесів глобалізації та розшарування світу на лідерів та аутсайдерів, успішних та маргіналів, дуже багатих та дуже бідних, внесено серйозні корективи до визначення джерел та факторів економічного зростання та розвитку. У цей складний період проблемам економічного зростання приділяють увагу такі вчені-економісти: В. Геєць, Б. Кваснюк, Р. Нуреєв, Л. Петкова, І. Лукінов, А. Чухно, А. Гальчинський, В. Дорогунцов, С. Кірєєв, А. Гриценко та інші. При цьому багато уваги приділяється інноваційній моделі економічного зростання та ролі людського капіталу. Разом з тим, не зважаючи на велику увагу, приділену цій темі, все ще не створена модель, яка б включала як чинники попиту, так і чинники пропозиції та мала б при цьому високу точність прогнозування. Також мало уваги приділено такому важливому чиннику розвитку економіки як інформація, шляхам її розповсюдження й використання.
Мета даного дослідження полягає у розкритті змісту понять "економічне зростання" та "економічний розвиток" та їх застосуванні за умов формування в Україні нової цивілізаційної моделі. Розгляд особливостей економічного зростання в Україні; виявлення чинників, які мають найбільший вплив на зростання економіки України.
- Еволюція поглядів на економічне зростання та сталий розвиток
- Суть і застосування категорій «економічний розвиток» та «економічне зростання»
- Чинники економічного зростання в Україні
- Перспективи формування нової якості економічного зростання в Україні
Подібні статті по економіці
Фондовая биржа, как элемент рыночной инфраструктуры
Ринок цінних
паперів. Фіктивний капітал. Випущені акціонерними товариствами акції
й облігації поступають в обіг, створюючи ринок цінних паперів. Про масштаби
цього ринку свідчить то ...
Визначення та аналіз доходів аеропорту (на базі матеріалів міжнародний аеропорт Харків)
Актуальність теми. Реалізація економічної стратегії розвитку підприємства
здебільшого визначається обсягом доходу, який отримується. Так, від його
розміру залежать можливості підприємств ...
Асоціація як форма організації об’єднань підприємств
асоціація господарський об’єднання
Як
правило, одним із перших питань, що постає під час створення об’єднань
підприємців (далі - асоціацій), є вибір їхньої організаційно-правової форми і
...