Меню сайту

Інструменти грошово-кредитної політики

Важливим показником забезпеченості обороту ВВП грошовою масою є коефіцієнт (рівень) монетизацїі. Він визначається як відношення величини грошового агрегату (високоліквідних грошей) до грошової оцінки ВВП, тобто:

де - коефіцієнт монетизації ВВП у період t;

М2t - високоліквідні гроші в періоді t;

- обсяг ВВП за період t;

Як стверджують деякі вітчизняні вчені, критерієм економічної безпеки для України як країни з трансформаційною економікою є рівень монетизації, що дорівнює 40 % ВВП, тоді як у розвинених країнах світу цей показник коливається в межах 60-90 %, в Японії перевищує 100 %.

Наслідки низького рівня монетизації економіки:

— загострення кризи неплатежів;

— зростання частки бартерних операцій;

— недотримання термінів сплати податків;

— зростання частки тіньового сектору;

— посилення доларизації економіки;

Останнє явище називають ще явищем мультивалютності, зміст якого полягає у тому, що громадяни значну частку своїх активів зберігають в іноземній валюті (переважно у доларах США або євро), а не у національних грошових одиницях.

Негативні наслідки доларизацїі:

· обмеження можливості привласнення державою національного емісійного доходу;

· знецінення національної валюти;

· посилення залежності національної економічної політики держави від фінансових міжнародних організацій, зокрема від МВФ;

· доларизація збільшує ризиковість середовища, в якому здійснюється грошово-кредитна політика;

· розширення та зміцнення тіньового сектору економіки.

Ми розглянули тільки один із засобів прямого впливу на економіку монетарної політики.

Пряме регулювання процентної ставки та пряме лімітування кредитів застосовують тільки у короткостроковому періоді. Ці заходи дають змогу швидко відреагувати на порушення рівноваги на грошовому ринку, але якщо пряме втручання триває довго, воно згубно впливає на економіку, спотворюючи конкурентні відносини та структуру кредитного ринку. Тому об’єктом подальшої уваги мають стати засоби непрямого (опосередкованого) впливу центрального банку на економіку, які за своєю природою властиві ринковій економіці.

До інструментів опосередкованого впливу відносять:

— операції на відкритому ринку;

— регулювання облікової процентної ставки на позики;

— регулювання банківських резервів.

Операції на відкритому ринку є гнучким інструментом, який виявляється в продажу чи купівлі центральним банком цінних паперів на “відкритому ринку” у комерційних банків, фірм або населення. Він застосовується для проведення експансійної (купівля) чи рестрикційної (продаж) грошової політики.

Метою кредитної експансії є збільшення зайнятості і піднесення виробництва шляхом збільшення пропозиції грошей. Кредитна рестрикція застосовується з метою запобігти економічній кризі та знизити темпи інфляції шляхом обмеження пропозиції грошей.

Отже, купуючи чи продаючи державні цінні папери, центральний банк може здійснювати вплив на обсяг грошової маси. Так, продаючи комерційним банкам, фірмам або населенню цінні державні папери, центральний банк вилучає з обігу гроші, зменшуючи надлишкові резерви комерційних банків та депозити фірм і домогосподарств, що, в свою чергу, мультиплікативно впливає на зменшення пропозиції грошей. Викуповуючи державні цінні папери у названих вище суб’єктів, центральний банк збільшує надлишкові резерви комерційних банків та депозити фірм і домогосподарств, які, в свою чергу, мультиплікативно впливають на збільшення пропозиції грошей.

Причиною продажу цінних паперів центральним банком є потреба в обслуговуванні державного боргу, пов’язаного з тривалим дефіцитом державного бюджету; розрив у часі між надходженнями до бюджету та витратами з нього; у разі необхідності вилучення частини надлишкової грошової маси з обігу.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Формування та використання виробничої потужності підприємства
В умовах формування та розвитку ринкових відносин центр господарської діяльності зміщується до первинної ланки економічної системи - підприємства. Підприємство є головним структуроутвор ...

Аналіз використання робочої сили та робочого часу на сільськогосподарському виробництві та розробка заходів щодо підвищення ефективності
Трудові ресурси - сукупність здатних до праці людей, становлять основний елемент продуктивних сил суспільства, характеризуються потенційною масою живої праці, що в даний період є в наяв ...

Форми та системи оплати праці
Наймана праця є одним із важливих елементів ринкової системи господарювання. Робоча сила найманих працівників на ринку праці виступає як товар, який має вартість. Найбільш актуальним в ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.