Методичні підходи до експертної грошової оцінки земельних ділянок несільськогосподарського призначення
Вартість будь-якої земельної ділянки визначається її унікальністю, довговічністю, незмінністю місцеположення, відносною обмеженістю пропозиції на ринку нерухомості, а також специфічною корисністю конкретної ділянки: доступністю, рівнем облаштованості та характером її використання. Все це забезпечує землевласнику чи землекористувачу економію коштів та одержання додаткового доходу - земельної ренти. Саме можливість отримання цього доходу і визначає споживчу цінність земельної ділянки, робить її об'єктом ринкових відносин і об'єктом оцінки [37].
Згідно Закону України "Про оцінку земель" грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути
нормативною
і експертною.
Нормативна грошова оцінка, як правило, застосовується при вирішенні законодавчо обумовлених задач. Тобто, встановлення розмірів земельного податку, державного мита при міні, ставок орендної плати та справляння державного мита при укладанні угод спадкування та дарування, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель. Нормативна грошова оцінка проводиться в ході так званої масової оцінки земель населених пунктів, затверджується відповідними рішеннями органів місцевого самоврядування і до визначення ціни продажу земельної ділянки у власність на приватизаційному, а тим більш, на вторинному земельному ринку, прямого відношення немає.
Експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об'єкта оцінки. Проводиться по кожній окремо делімітованій земельній ділянці виходячи з її індивідуальних рентоутво- рюючих властивостей на підставі загальновизнаних у світовій практиці методів. Експертна оцінка здійснюється фахівцями, які мають спеціальну професійну підготовку та відповідний кваліфікаційний сертифікат Держкомзему України.
Об'єктами експертної грошової оцінки є земельні ділянки або їх частини з певним місцем розташування та визначеними щодо них правами. При цьому земельна ділянка (її частина) розглядається як вільна від поліпшень та придатна для найбільш ефективного використання [40].
Експертна грошова оцінка передбачає визначення ринкової (імовірної ціни продажу на ринку) або іншого виду вартості об'єкта оцінки (заставна, страхова, для бухгалтерського обліку тощо), за яку він може бути проданий (придбаний) або іншим чином відчужений на дату оцінки відповідно до умов угоди.
Основні нормативно-методичні документи, на підставі яких здійснюється експертна оцінка, - це "Методика експертної грошової оцінки земельних ділянок", затверджена постановою КМУ від 11.10.03 р. № 1531, та "Порядок проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок", затверджений наказом Держкомзему України від 09.01.03 р. №2, Закон України "Про оцінку земель", затверджений указом президента України 11.12.03 р. №1378-IV. Згідно цим документам, експертна грошова оцінка земельних ділянок проводиться за наступними методичними підходами:
Подібні статті по економіці
Інфляційні процеси в економіці України
Інфляція є одним із найтяжчих проявів макроекономічної
нестабільності. У світі немає країни, яка б у другій половині XX ст. тією чи
іншою мірою не зазнала б втрат від інфляції. Особливо ...
Аналіз діяльності компанії Фенікс
При
переході української економіки на ринкові відносини основні завдання
функціонування підприємств вирішувалися в рамках централізованого управління.
Виробничо-фінансовий план підприєм ...
Дослідження напрямків підвищення ефективності управління системами оплати праці робітників підприємства
Залізничний транспорт є найрозвинутішим в Україні. Перевагами цього виду
транспорту є велика розгалуженість та низькі тарифи. Пропускна спроможність залізничної
мережі значно перевищує п ...