Меню сайту

Оборотні кошти енергетичного підприємства

Перебування оборотних коштів у сфері обігу - необхідна умова безперервності процесу відтворення, але ці засоби не беруть участь безпосередньо в створенні додаткового продукту. Тому оборотні кошти використовуються ефективніше, коли більша їх частина зайнята в виробничій сфері, де створюється нова вартість.

Безперервність процесу виробництва вимагає постійного відшкодування засобів, що забезпечують відтворення робочої сили, а також споживання засобів виробництва.

У сфері виробництва і споживання кошти підприємств роблять оборот, виступаючи в трьох формах: грошовій, виробничій і товарній. Постійне повторення і поновлення процесу виробництва відбивають у кругообігу засобів підприємства - постійно повторюваному процесі руху вартості зі сфери виробництва в сферу обігу і назад.

Рух виробничих оборотних фондів обігу виступає як єдиний процес, що забезпечує безперервність виробництва. Вартість виробничих оборотних фондів у процесі виробництва цілком переноситься в кожнім циклі на створювану продукцію, переходить зі сфери виробництва в сферу обігу. Фонди обігу, залишаючи сферу обігу, також цілком переходять у сферу виробництва і стають виробничими оборотними фондами.

Оборотні кошти в процесі кругообігу послідовно проходять кілька стадій, змінюючи при цьому натуральну форму.

На першій стадії грошові кошти використовуються для придбання предметів праці. Оборотні кошти з грошової форми переходять у форму предметів праці і знаходяться на підприємствах у виді виробничих запасів, перетворюючись при цьому з фондів обігу в виробничі фонди.

На другій стадії оборотні виробничі фонди з виробничих запасів безпосередньо вступають в процес виробництва, де піддаються відповідній обробці, змінюють свою натуральну форму і виступають на різних ступенях виробничого циклу.

На третій стадії оборотні кошти, перетворюючи в готову продукцію, переходять зі сфери виробництва в сферу обігу, де готова продукція реалізується й оборотні кошти перетворюються з натуральної в грошову форму. На ці гроші знову здобуваються виробничі запаси, необхідні для здійснення виробництва. Реалізація є завершальним актом у кругообігу оборотних фондів. Грошовий виторг відшкодовує засоби, авансовані в реалізовану продукцію, і дозволяє безперебійно робити чергові вкладення ресурсів при наступних циклах кругообігу.

Визначені частини оборотних коштів одночасно знаходяться на різних стадіях кругообігу. Одна частина вступає у виробництво у виді запасів, інша знаходиться безпосередньо у виробництві, третя в цей же час виходить з виробництва у виді готової продукції, четверта реалізується покупцям і т.д., що і забезпечує безперебійність роботи підприємства.

Оборотні кошти підприємств складаються з власних і позикових.

Власні оборотні кошти підприємств призначені для утворення мінімально необхідних виробничих запасів, а також для забезпечення коштами на витрати майбутніх періодів і здійснення розрахунків у встановлений термін. Величина власних оборотних коштів щорічно встановлюється у фінансовому плані (бізнес-плані) підприємства й у залежності від зміни обсягу виробництва, умов постачання і збуту потреба у власних оборотних коштах може змінюватись. Поповнення (приріст) власних оборотних коштів здійснюється за рахунок доходу (прибутку) підприємства.

Також джерелом формування і поповнення оборотних коштів підприємства можуть бути кошти, прирівняні до власних, або так називані стійкі пасиви - періодичні платежі, що мають термін оплати: мінімальна заборгованість підприємства робітникам та службовцям по заробітній платі, що виникає внаслідок розриву між датою нарахування зарплати і датою її виплати, заборгованість по відрахуваннях на соціальне страхування й у Пенсійний фонд, що переходять залишки фондів економічного стимулювання й ін. Ці кошти прирівняні до власних оборотних коштів тому, що постійно використовуються підприємствами в господарському обороті.

До позикових оборотних коштів відносяться короткострокові кредити банків, надані підприємствам на певний строк. Короткостроковий кредит надається, як правило, на термін до одного року. Таке кредитування підприємств дозволяє гнучко змінювати величину оборотних коштів і приводити її у відповідність з потребою.

Таким чином, джерелами оборотних коштів підприємств є їх власні кошти (прибуток), кошти прирівняні до власного (стійкі пасиви), позикові кошти.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6

Подібні статті по економіці

Аграрні відносини та їх розвиток за сучасних умов
Сьогодні сільськогосподарське виробництво і в цілому агропромисловий комплекс України перебувають у центрі суспільної уваги, оскільки і без того небагатий наш стіл останнім часом особливо з ...

Земельні ресурси підприємства
Високоефективну і конкурентоздатну економіку можуть формувати і розвивати лише професійно компетентних і досвідчених управлінських кадрів всіх рівнів, перш за все господарських керівник ...

Іноземний капітал в економіці України стан, проблеми і перспективи
Актуальність теми. Україна як молода незалежна, суверенна держава не має достатнього досвіду налагодження економічних зв'язків з іншими країнами світу. Світові економічні зв'язки нам пот ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.