Меню сайту

Резерви покращення фінансового стану підприємства

Без аналізу фінансового стану підприємства сьогодні стає неможливим функціонування будь-якого суб’єкта економічної діяльності, включаючи й тих, що з певних причин не переслідують мету максимізації прибутків. Якщо ефективність господарювання є добровільною справою агента економічної діяльності, то фінансова звітність - обов’язковою: навіть дрібні приватні підприємства зобов’язані аналізувати свою фінансову діяльність, на основі якої вони будують звітність перед органами Державної податкової адміністрації.

Головним джерелом аналізу фінансового стану є інформація бухгалтерської звітності підприємств, відповідна обробка якої може сприяти максимізації прибутку підприємства. У виробничій сфері фінансовий аналіз тісно зв’язаний з двома головними функціями управління виробництвом: плануванням та контролем, а також з їхньою проміжною ланкою - бюджетуванням (розподілом коштів для досягнення поставлених виробничих цілей). Без відповідного планування цілі досягаються лише випадково. При плануванні для аналізу головним чином використовуються джерела внутрішнього походження. В основному це дані про сподівані обсяги виробництва (продажу) та витрати. Аналізу належить важлива роль у досягненні стабільного фінансового стану підприємства.

Можливості статистичного аналізу поки що, на жаль, далеко не повністю використовуються під час фінансового аналізу на вітчизняних підприємствах. Без статистичних методів неможливо кількісно розрахувати та мінімізувати економічний ризик, який супроводжує підприємства в їхній діяльності.

Сьогодні нас відділяє вже немало часу відтоді, як Україна стала на шлях ринкових перетворень. Цей шлях і досі залишається складним та заплутаним, а часом навіть незбагненним пересічному громадянину, що давно звик чути про реформування економіки, не помічаючи реальних змін на краще. На думку багатьох західних економістів проблема української промисловості полягає в тому, що керівники багатьох підприємств є вихованцями старої командно-адміністративної системи господарювання, в якій, при відсутності функціонуючого ринкового механізму та дефіцитності ресурсів, споживчій попит сприймався як небажане явище або, навіть гальмо економічного розвитку. Відмінність ринкової економіки в цьому відношенні полягає в тому, що споживчій попит в будь-якій формі розуміється виробником як стимул до збільшення обсягів виробництва.

Світовий досвід вчить нас тому, що дійсне просування на шляху реформ залежить від змін у виробничій сфері та знаходженні ефективних форм господарювання. Важливу роль в цьому процесі сьогодні в Україні відіграє об’єктивний фінансовий аналіз і безпосередньо аналіз фінансового стану підприємств, як невід ямна його складова.

На основі проведеного аналізу фінансового стану підприємства ЗАТ «Укррічтранспроект» ми можемо охарактеризувати це підприємство наступним чином.

Можна зробити такі аналітичні висновки:

За 3 роки майно та капітал підприємства зменшилися на 500,7 тис. грн., що пояснюється збільшенням зносу основних фондів.

Зменшення загальної величини активів відбулося через зменшення залишкової вартості необоротних активів - на 200,3 тис. грн., також прослідковується зменшення всіх статей оборотних активів (в цілому за 3 роки на 400,3 тис. грн.).

Відповідні зміни відбулись і в статтях пасиву балансу. За 3 роки зменшилась величина власного капіталу на 800 тис. грн., в той час як величина позичкового капіталу збільшилась на 400,4 тис. грн. Всі зміни також пов’язані зі зменшенням дебіторської заборгованості.

Зменшення дебіторської заборгованості свідчить про зменшення боргів юридичних і фізичних осіб перед організацією, тобто це свідчить про те, що ЗАТ «Укррічтранспроект» потихенько розраховується з боргами.

В цілому ж структура балансу суттєвих змін зазнала і відповідає галузевим ознакам. Як бачимо, питома вага необоротних активів складає близько 40%, а питома власного капіталу - в середньому 45%. Як негативним чинником в структурі активів можна розглядати наявність значної дебіторської заборгованості. Її частка в оборотних активах в 2006 році склала 56,11%, а в 2008 році - 40,86% (хоча прослідковується зменшення дебіторської заборгованості за 3 роки). Слід відмітити також незначну частку короткострокових кредитів в структурі джерел фінансування.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6 7 8

Подібні статті по економіці

Визначення та аналіз доходів аеропорту (на базі матеріалів міжнародний аеропорт Харків)
Актуальність теми. Реалізація економічної стратегії розвитку підприємства здебільшого визначається обсягом доходу, який отримується. Так, від його розміру залежать можливості підприємств ...

Формування доходів населення
Будь-яке суспільство є складним утворенням, що складається з людей, об'єднаних певними ознаками. Однією з основних характеристик людини в сучасному суспільстві є розмір і засоби одержанн ...

Діагностика відновлення основних фондів підприємства
Одне з чинних місць в управлінні матеріальними ресурсами займає процес відтворення та вдосконалення основних фондів. Мета даної роботи розглянути форми відтворення та вдосконалення осно ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.