Запровадження лізингу в аграрному підприємстві
Крім того, технічний стан наявних у господарствах основних засобів вкрай незадовільний через високий рівень їх матеріального і морального зносу. За цим показником сільське господарство, мисливство та пов'язані з ними послуги (54,1%) порівняно з іншими видами економічної діяльності перебувають на п'ятому місці після освіти (61,7%), будівництва (55,8%), промисловості, охорони здоров'я та соціальної допомоги (по 54,3%).
Не дивлячись на надзвичайно складний стан із технічним забезпеченням аграрного сектора економіки, темпи щорічного вибуття, зокрема списання, зношеної техніки у кілька разів вищі темпів її поновлення, насамперед закупівлі. Тому для дотримання вимог технології виробництва, і, відповідно, відновлення основних засобів потреба в інвестиціях сільського господарства, мисливства та пов'язаних з ними послуг на початок 2004 р. сягала 8,2 млрд. доларів США, або 9,3% до їх загальної суми [7].
Соціально-економічні фактори - це частка інвестицій в основний капітал у сільському господарстві, мисливстві та пов'язаних з ними послугах мізерна, та ще й скорочується. За даними Державного комітету статистики України, у 2004 р. у зазначений вид економічної діяльності було вкладено 3278 млн. грн., або приблизно 131,1 млн. грн. на одну адміністративну область, чи менше 55 тис. грн на одне діюче сільськогосподарське підприємство. Питома вага інвестицій в основний капітал дорівнювала у 2004 р. 4,3% до загальної їх суми в економіці, що на 0,5 відсоткових пункти менше навіть порівно з 2001р. Тим часом для порівняння - у промисловість вкладалося 37,2%, у транспорт і зв’язок - 19,8, оптову та роздрібну торгівлю транспортними засобами, послуги з ремонту - 7, будівництво - 6,2% всіх інвестицій. Прямі іноземні інвестиції в основний капітал незначні і в2004 році становили 219,9 млн. доларів США, або 2,6% від їх загальної суми.
Господарства через свій тяжкий фінансовий стан, спричинений падінням обсягів виробництва, диспаритетом цін на сільськогосподарську і промислову продукцію, скороченням державної підтримки, виявилися або неплатоспроможними, або з дуже низьким рівнем платоспроможності, що дозволяє забезпечувати тільки найнеобхідніші потреби.
Ці фактори діють у напрямі зниження обсягу лізингових операцій. Тому лізиногодавці і банки змушені мати справу з обмеженою кількістю платоспроможних клієнтів та йти на ризик несвоєчасної сплати платежів за користування лізинговим майном.
Наприклад, на початок 2005 року із загальної вартості техніки,переданої в лізинг сільськогосподарським підприємствам Київської області філією “Київобллізинг” НАК “Украгролізинг” - 41574,7 тис. грн, було виплачено тільки 16085 тис. грн., або 38,5%. Тому лізинго давці змушені вилучати передану у лізинг сільськогосподарську техніку.
Основна причина такого незадовільного стану розрахунків низька платоспроможність сільськогосподарських виробників. За даними Державного комітету статистики України, у 2006 р. більше ніж кожне третє аграрне підприємство було збитковим, а сума збитку в середньому на одне підприємство склала 308,6 тис. грн.
Важливе місце у розвитку лізингу відіграє попит на вироблену продукцію чи сировину. Нажаль, поки що не відпрацьований дієвий механізм їх державних закупівель. Так, при держ. замовленні на закупівлю 5,5 млн. т зерна в господарствах у листопаді 2008 р. було закуплено в середньому лише трохи більше 2 млн. т. так в Вінницькій області було закуплено тільки 10-20 % зерна. Така ситуація створює труднощі із збутом продукції, а отже, й отримання коштів для матеріального стимулювання працівників, забезпечення хоча б простого відтворення належної матеріально-технічної бази і, відповідно, розвитку лізингу в аграрних підприємствах.
Подібні статті по економіці
Вольногорске скло
Скло – штучний матеріал який має такі властивості, як прозорість. Твердість хімічна стійкість, термостійкість. Крім того скло має властивості, які залежать від його прозорості. Завдяки цьому скл ...
Вільні економічні зони в Україні та міжнародний досвід їх створення
Перетворення планово-директивної економіки у
відкриту ринкову пов'язано сьогодні з вирішенням ряду актуальних проблем:
заміною старої господарської структури, реструктуризацією
пром ...
Ефективність використання матеріальних ресурсів на підприємстві ТОВ Гіпрон
В сучасних умовах господарювання економіка України потребує
глибоких і структурних зрушень.
В цих умовах центр економічної діяльності переміщується до
основної ланки всієї економіки п ...