Оцінка конкурентоспроможності безалкогольних напоїв підприємства „АВІС”
Конкурентоспроможність товару - вирішальний чинник його комерційного успіху на розвиненому конкурентному ринку. Це поняття, що означає відповідність товару умовам ринку, конкретним вимогам споживачів не тільки по своїх якісних, технічних, економічних, естетичних, але і по комерційних і іншим умовам його реалізації (ціна, терміни, постачання, канали збуту, сервіс, реклама). Більш того, важливою складовою частиною конкурентоспроможності товару є рівень витрат споживача за час його експлуатації.
Будь-який товар, що знаходиться на ринку, фактично проходить там перевірку на ступінь задоволення суспільних потреб: кожен покупець набуває того товару, який максимально задовольняє його особисті потреби, а вся сукупність покупців - той товар, який якнайповніше відповідає суспільним потребам, ніж конкуруючі з ним товари.
Конкурентоспроможність визначається тільки тими властивостями, які представляють помітний інтерес для покупця (і, природно, гарантують задоволення даної потреби). Всі характеристики вироби, що виходять за рамки цих інтересів, розглядаються при оцінці конкурентоспроможності як відносини, що не мають до неї, в даних конкретних умовах.
Вивчення конкурентоспроможності товару повинне вестися безперервно і систематично, в тісній прив'язці до фаз його життєвого циклу, щоб своєчасно уловлювати момент почала зниження показника конкурентоспроможності і ухвалити відповідні попереджуючі рішення (наприклад, зняти виріб з виробництва, модернізувати його, перевести на інший сектор ринку).
При цьому виходить з того, що випуск підприємством нового продукту перш ніж старий вичерпав можливості підтримки своєї конкурентоспроможності, зазвичай економічно недоцільний.
Разом з тим будь-який товар після виходу на ринок починає поступово витрачати свій потенціал конкурентоспроможності. Такий процес можна уповільнити і навіть тимчасово затримати, але зупинити - неможливо. Тому новий виріб проектується по графіку, що забезпечує йому вихід на ринок до моменту значної втрати конкурентоспроможності колишнім виробом.
Інакше кажучи, конкурентоспроможність нових товарів повинна бути такою, що випереджає і достатньо довготривалою.
Особлива увага приділяється не стільки поліпшенню технічних параметрів виробу, скільки зниженню ціни його споживання. Як свідчить світова практика, саме цей параметр часто ставав вирішальним, хоча новий товар продавався за істотно вищою ціною.
Конкурентоспроможність товару - важлива ринкова категорія, що відображає одну з істотних характеристик ринку, - його конкурентність. Конкурентоспроможність товару носить динамічніший і мінливіший характер. При незмінності якісних характеристик товару його конкурентоспроможність може мінятися в досить широких межах, реагуючи на зміну кон'юктури, дії конкурентів - виробників і конкуруючих товарів, коливання цін, на дії реклами і на прояви інших зовнішніх по відношенню до даного товару чинників.
Якість продукції
Центральне місце, займане якістю і конкурентоспроможністю в товарній і в цілому в ринковій політиці, визначає їх місце в стратегії маркетингу і практичної маркетингової діяльності. Проблеми якості і конкурентоспроможності в маркетингу носять не поточний, тактичний, а довготривалий, стратегічний характер. Звідси і довгострокове прогнозування об'єму і характеру потреб, перспективного технічного рівня і якості продукції націлено на: виявлення можливих вимог до асортименту і якості виробів на перспективний період виробництва і споживання; визначення наукове - технічних і економічних можливостей задоволення вимог споживача; встановлення асортименту і показників якості при розробці перспективних видів продукції. Висока якість і конкурентоспроможність продукції забезпечуються всією системою маркетингу - від конструювання, дослідного і серійного виробництва до збуту і сервісу експлуатованих виробів, включаючи в числі інших засоби і методи управління і контролю якості, способи транспортування і зберігання, установку (монтаж) і післяпродажне обслуговування.
Вищевикладене свідчить про те, що існує об'єктивна необхідність в умовах ринкових відносин підсилити роль якості як одного з вирішальних чинників успіху виробника на ринку. У зв'язку із загостренням екологічних проблем в Україні і у всьому світі особливого значення для конкурентоспроможності продукції набувають такі ознаки якості, як безпека для життя населення і екологічна чистота продукції.
В умовах переходу України до відкритої ринкової економіки боротьба за споживача на внутрішньому і зовнішньому ринках вимагає створення і виробництва дійсно конкурентоздатних товарів. В зв'язку з цим виникає проблема пошуку економічно раціональних рівнів конкурентоспроможності товарів і витрат на їх досягнення. Все це підвищує роль управління в цілеспрямованій дії на якість, а через нього - на конкурентоспроможність продукції.
Цінова політика
У умовах, близьких до чистої конкуренції, коли на ринку продається однорідний товар, а ціна формується унас лідок взаємодії багатьох продавців і покупців як ціна рівноваги, кожне окреме підприємство - продавець практично не в змозі впливати на рівень цін. Підвищення ціни в таких умовах приведе до втрати клієнтів, а зниження - до зменшення прибули. У такій ситуації підприємство реалізує свій товар за поточною ціною, яка сформувалася на ринку і практично не залежить від окремого підприємства. Таким чином, метод поточної ціни означає, що підприємству взагалі не потрібно вирішувати питання про ціни, а потрібно лише аналізувати рівень витрат на виробництво і збут товарів.
Подібні статті по економіці
Фірма в умовах монополістичної конкуренції
Термін «фірма» досить часто повторюється і в
економічній літературі, і в побуті. Між тим у законодавстві України такої
категорії немає взагалі. Замість неї використовується поняття «підприє ...
Український державний центр транспортного сервісу Ліски
Залізничний транспорт є однією з важливих галузей економіки
України, забезпечує її внутрішні та зовнішні транспортно-економічні зв’язки і
потребує населення у перевезеннях. Діяльність за ...
Формування доходів населення
Будь-яке суспільство є складним утворенням, що складається з людей,
об'єднаних певними ознаками. Однією з основних характеристик людини в сучасному
суспільстві є розмір і засоби одержанн ...