Франчайзинг як засіб мінімізації підприємницьких ризиків
франчайзинг ризик підприємницький правовий
Створення власного підприємства і виконання підприємницьких функцій - надзвичайно складна і ризикована справа. На всіх етапах діяльності господарських суб’єктів незалежно від сфери їх функціонування завжди присутній ризик. Оскільки ризики об’єктивно неминучі і повне усунення їх неможливе, через цілу низку причин як об’єктивного, так і суб’єктивного характеру (наприклад, відсутність повної інформації, постійний розвиток як безпосередньо конкретного ринку, так і економіки країни в цілому і таке інше), то першою умовою управління ними є вміння їх передбачити і знизити до максимально можливого рівня.
Франчайзинг є вдалою моделлю зростання для багатьох видів бізнесу, що розв'язує проблеми забезпечення високих темпів розширєння, подолання дефіциту фінансування та пошуку мотивованого персоналу.
Залучаючи кошти франчайзі, франчайзер компенсує нестачу капіталу й знижує ризики запозичення.
Підприємницький ризик характеризується, як небезпека потенційно можливої, ймовірної втрати ресурсів чи недоодержання доходів у порівнянні з варіантом, розрахованим на раціональне використання ресурсів у певному виді підприємницької діяльності. [17, с. 52-54,57]
За сферою виникнення підприємницькі ризики можна поділити на зовнішні і внутрішні. Джерелом виникнення зовнішніх ризиків є зовнішнє середовище стосовно підприємницької фірми. Підприємець не може здійснювати на них вплив, він може тільки передбачати і враховувати їх у своїй діяльності. Таким чином, до зовнішнього відносять ризики, безпосередньо не пов'язані з діяльністю підприємця. Мова йде про непередбачені зміни законодавства, що регулює підприємницьку діяльність; нестійкість політичного режиму в країні діяльності та інших ситуацій. Існує велика різноманітність підприємницьких ризиків.
Вибір методів керування ризиком (впливу на ризик) має на меті мінімізувати можливий збиток в майбутньому. Це здійснюється вибором раціонального способу зменшення ризику.
Дії щодо зниження ризику проводяться в двох напрямках:
запобігання появі можливих ризиків;
зниження впливу ризиків на результати підприємницької діяльності.
Існують такі шляхи зниження впливу ризику на результати виробничо-фінансової діяльності (шляхи мінімізації ризику): диверсифікація, передача (трансфер) ризику, лімітування, хеджування, самострахування, страхування, отримання додаткової інформації про вибір альтернативного варіанта та його результат, отримання контролю над діяльністю в пов'язаних із виробництвом галузях, облік та оцінка частки використання специфічних фондів у загальних її фондах.
Диверсифікація - процес розподілу капіталу між різноманітними областями впливу, що безпосередньо пов'язані між собою. Вона дозволяє уникнути частини ризику при розподілі капіталу між різноманітними видами діяльності.
Розрізняють: концентричну і горизонтальну диверсифікації.
Концентрична диверсифікація - поповнення асортименту виробами, що відрізняються від тих товарів, що випускаються формою, видом, упакуванням і т.ін.
Горизонтальна диверсифікація - поповнення асортименту виробами, не схожими на товари підприємства, але цікавими для існуючих потреб потенційних покупців. При цьому основний склад товару незмінний.
Можна розглядати диверсифікацію як розсіяння інвестиційного ризику. Однак вона не може звести інвестиційний ризик до нуля. Це пояснюється тим, що на підприємництво й інвестиційну діяльність суб’єкта, який господарює, впливають зовнішні фактори, не пов’язані з вибором конкретних об’єктів вкладення капіталу, і, отже на них не впливає диверсифікація.
Подібні статті по економіці
Дослідження напрямків підвищення ефективності управління системами оплати праці робітників підприємства
Залізничний транспорт є найрозвинутішим в Україні. Перевагами цього виду
транспорту є велика розгалуженість та низькі тарифи. Пропускна спроможність залізничної
мережі значно перевищує п ...
Ефективне використання оборотних активів підприємства на прикладі ПАТ Баштанський сирзавод
Управління виробничим процесом і оборотними активами на
підприємстві належить до завдань, які вирішують менеджери-економісти. Оскільки
процеси виробництва та реалізації продукції супрово ...
Антимонопольна політика держави і її місце у встановлення сучасних ринкових відносин в Україні
В економічній системі розвинутих країн світу оптимально поєднуються
ринкові важелі саморегулювання народного господарства з державним регулюванням.
Незважаючи на це, економіка цих країн ...