Франчайзинг як засіб мінімізації підприємницьких ризиків
Передача ризику (трансфер ризику) - передача відповідальності за ризик підприємцем (трансфером) іншій юридичній особі (трансфері).
Основний засіб передачі ризику - передача його через укладення контракту (в будівництві - між підрядником та замовником; в орендуванні - між орендарем і орендодавцем; контракти на перевезення та збереження вантажів; контракти на продаж та обслуговування).
Лімітування - встановлення ліміту, тобто граничних витрат, продажу товарів, мінімального розміру кредитів. Застосовується при видачі позичок банками, при укладанні договору на видачу кредиту господарському суб'єкту, при вкладанні сум капіталу. Лімітування є важливим прийомом зниження ступеня ризику і застосовується банками при видачі позичок, при виведенні договору на овердрафт і т. ін. Також лімітування застосовується при продажі товарів у кредит, наданні позик, визначенні сум вкладення капіталу і т. ін.
Хеджування - страхування валютних ризиків за допомогою валютного опціону, ф’ючерсних, форвардних угод. Оцінка характеру валютного ризику є найважливішим моментом, який визначає стратегію хеджування.
Самострахування - підприємець сам підстраховується, не купуючи страховку в компанії, шляхом створення додаткових резервних фондів у натуральній і грошовій формі. Основне завдання самострахування полягає в оперативному подоланні тимчасових ускладнень фінансово-комерційної діяльності. У процесі самострахування створюються різні резервні і страхові фонди. Ці фонди в залежності від мети призначення можуть створюватися в натуральній чи грошовій формі. Резервні грошові фонди створюються насамперед на випадок покриття непередбачуваних втрат, кредиторської заборгованості і т. п. [26, с. 248-251]
Окремими випадками мінімізації підприємницького ризику можна вважати також лізинг, аутсорсинг та франчайзинг. Детальніше зупинимося на франчайзингу, як засобу мінімізації підприємницького ризику.
В цілому, до ризиків компаній-франчайзерів насамперед слід віднести такі:
. Економічні ризики. Це ризики, пов’язані з прямою втратою доходу або майна. Франчайзер ризикує роялті. Ризики втрати майна є фактично відсутніми, тому що франчайзі використовує нематеріальні активи франчайзера і, як правило, не використовує його матеріальні активи.
. Ринкові ризики. Їх можна поділити на дві групи:
а) ризики погіршення бізнес-репутації серед підприємців. Поширеним є те, що в підприємницькій діяльності реалізуються як ефективні, так і неефективні рішення. Складність підприємницького управління обумовлює можливість появи невдалих управлінських рішень. Проте чим меншою буде кількість невдалих рішень, тим кращою буде бізнес-репутація компанії, тим потенційно більшим може бути попит на її франчайзингові послуги.
б) ризики погіршення ринкової репутації компанії-франчайзера у споживачів. Франчайзі використовує комунікаційну (брендову) символіку компанії франчайзера. Ефективна робота компанії-франчайзі сприяє зміцненню ринкової репутації бренду, і навпаки.
Група ризиків, пов’язаних із внутрішнім функціонуванням підприємства, складається з таких:
) організаційні (згідно з франшизою франчайзер зобов’язується надавати франчайзі допомогу при веденні бізнесу: методи управління підприємством, організація роботи персоналу, налагоджені канали збуту продукції, відпрацьована система поставки необхідних ресурсів);
) виробничі (франчайзер забезпечує франчайзі відповідними технікою та технологією, за невисоку плату франчайзі користується результатами наукових розробок і маркетингових досліджень, франчайзер зацікавлений у збереженні якості продукції, яку випускає франчайзі, а тому всіляко сприятиме останньому);
Подібні статті по економіці
Ефективне використання оборотних активів підприємства на прикладі ПАТ Баштанський сирзавод
Управління виробничим процесом і оборотними активами на
підприємстві належить до завдань, які вирішують менеджери-економісти. Оскільки
процеси виробництва та реалізації продукції супрово ...
Формування соціально-економічного механізму управління підприємства (за матеріалами Сільськогосподарського ТОВ Агрофірма Ольгопіль)
Актуальність теми. В результаті проведення ринкових реформ
сформувалися нові, специфічні умови функціонування аграрних підприємств.
Жорсткість конкурентної боротьби, насичення ринків тов ...
Дослідження ефективності функціонування поліграфічного підприємства (на прикладі ЗАТ Віпол)
Актуальність
теми даної дипломної роботи є те що на сьогоднішній день питання ефективності
функціонування підприємства займає важливу роль. Кожне підприємство щоб вижити
на ринку глобал ...