Види форм і систем оплати праці
Доплата за час виконання державних і громадських ¬ них обов'язків. За час виконання державних обов'язків (участь у судових засіданнях в якості засідателів, громадських обвинувачів, експертів або свідчих; здійснення виборчого права і т.п.) працівники отримують свій середній заробіток за місцем роботи. - Штатним працівникам щорічно надаються чергові відпустки. Право на використання відпустки за перший рік роботи виникає у працівника після закінчення шести місяців його безперервної роботи в даній організації. За угодою сторін оплачувану відпустку працівникові може бути наданий і до закінчення шести місяців. Наступні чергові відпустки - за графіком, затвердженим адміністрацією підприємства. Підставою для розрахунку суми відпускних є наказ, в якому вказується, кому надається відпустка, з якого числа, тривалість відпустки. Мінімальна тривалість відпустки - 28 календарних днів.
А так само згідно чинного законодавства до додаткової заробітної плати відносять гарантійні виплати: Гарантії - це виплати за фактично опрацьованим, неявочний час.
Збереження заробітної плати при приведенні на більш нізкооплачувану роботу і при переміщенні;
За вислугою років;
Оплата спеціальних перерв у роботі у випадках передбачених законом; - Оплата праці за час виробничого навчання, перекваліфікації, або навчанню інший професії, які проводяться підприємство на виробництві; - Регіональні надбавки;
Оплата творчої відпустки, для завершення написання дисертацій, монографій, тривалістю до 3 місяців. За час відпустки за робочим зберігається його заробітна плата та робоче місце;
Виплати пов'язані з індексацією згідно чинного законодавства;
Виплати допомоги особам, які звільнені від роботи не з їхньої вини. Причинами можуть бути реорганізація або банкрутство підприємства;
Спеціальні надбавки та ін.
Виплати працівникові додаткової заробітної плати провадяться в строки, визначені чинним законодавством. Винагорода за результатами фінансово-господарської діяльності підприємства виплачуються за рахунок прибутку, що залишається в розпорядженні підприємства, за вирахуванням коштів, що спрямовуються на споживання. Розмір винагороди встановлюється за нормативом, що визначається як співвідношення 12-ти місячних окладів до суми зазначеної прибутку за попередній календарний рік. Періодичність виплати винагороди визначається підприємством самостійно. В якості джерел винагороди за працю на підприємстві створюються фонди соціальної підтримки та розвитку, фонд розвитку виробництва, резервний фонд. Ці фонди створюються для розподілу доходів і дивідендів між працюючими з метою підвищення їх зацікавленості. Так само до складу фонду оплати праці плати відносять заохочувальні виплати: Премії - це виплати стимулюючого характеру. Вони складають як би додаткову зарплату. Преміювання може проводитися по самих різних-підставах, встановлюваним в корпоративних актах, якось:
За підсумками роботи за місяць;
За підсумками роботи за рік;
За впровадження нової техніки і технології;
За економію матеріальних ресурсів;
За поставку продукції на експорт;
За якісне виконання робіт та завдань адміністрації;
За окремі види робіт;
За кваліфікацію, професійну майстерність.
Є підприємства, де премії складають значну частину зарплати, іноді перевищує основну. Ясно, що адміністрація в цьому випадку робить ставку в стимулюванні праці на додаткову частину зарплати. У подібній ситуації дуже значущим стає такий корпоративний акт, як «Положення про преміювання», «Положення про матеріальне заохочення» тощо.
Формування фонду оплати праці на підприємстві
Загальний фонд оплати праці складається з тарифного, годинного, денного і місячного (річного) фонду оплати праці. (ФОП) Тарифні ФОП - це заробітна плата працівників, яка нарахована за відрядними розцінками за виконану роботу або за тарифними ставками або місячним окладів за відпрацьований час. Часовий ФОП складається з тарифного ФОП та додаткової оплати за фактично відпрацьований час, в тому числі за нічний час, шкідливість, виплати робітникам по прогресивним системам плати праці і преміальні заохочення, за відпрацьований час. Денний ФОП складається з годинного ФОП і передбачених виплат, нараховані працівникам за фактично відпрацьований час на виробництві, пов'язаних з внутрішньозмінной перерви, наприклад оплати перерв матерям, які мають грудних дітей; доплати підліткам (до 18 років) за скорочений робочий день. Місячний (річний) ФОП включає денний ФОП і доплати за неробочі дні: черговий і додаткову відпустки; виконання державних обов'язків; вихідна допомога, заробітна плата під час навчання і відряджень, оплата простоїв не з вини працівників, виплати за вислугу років. Тобто до складу фонду заробітної плати входить основна заробітна плата й додаткова, тобто різні доплати і надбавки, передбачені трудовим законодавством. Сума тарифного ФОП і доплат до нього називається основною заробітної платою. Розрізняють номінальну і реальну заробітну плату. Для розрахунку фонду оплати праці необхідні дані такі як: чисельність працівників, кількість працівників по цехах, відділам, розподіл працівників за тарифними розряд, плановий бюджет робочого часу, тарифні ставки.
Подібні статті по економіці
Дослідження цінової політики торгового підприємства
Незважаючи на зростаючу роль у сучасному маркетинговому процесі нецінових
факторів, ціна залишається основним елементом маркетингу. Ціна - його єдиний
елемент, що приносить дохід. Цим і ...
Ефективність технічного переоснащення підприємств легкої промисловості
План
науково-технічного розвитку передбачає систему взаємопов’язаних заходів по
підвищенню техніко-економічного рівню виробництва на підставі впровадження
самої передової й високоефекти ...
Ефективність технічного переозброєння підприємств та методи оцінки ефективності інвестиційних проектів
Формування національної економіки на засадах самостійного розвитку
зумовило комплекс проблем, серед яких особливе місце належить інвестиціям в
основний капітал, що відтворюють і оновлюют ...