Вдосконалення державної політики регулювання рівня життя та доходів населення: світовий досвід та вітчизняна практика
Водночас, незважаючи на позитивну динаміку макроекономічних показників, залишаються невирішеними такі проблеми соціально-трудової сфери, як висока диференціація населення за рівнем доходів, низька заробітна плата в низці галузей економіки, високий рівень бідності.
Бідність є наслідком багатьох взаємозалежних факторів, серед яких виділяються:
· економічні (падіння доходів населення, висока диференціація, низька заробітна плата, безробіття);
· соціальні (інвалідність, старість, маргіналізація, дитяча бездоглядність);
· демографічні (неповні родини, родини з високим навантаженням утриманців, молодь і старше покоління зі слабкими позиціями на ринку праці).
На тлі соціальної бідності з традиційними категоріями населення - багатодітними родинами, неповними родинами з дітьми, родинами з високою кількістю утриманців, самотніми пенсіонерами, інвалідами виділяється досить значна за масштабами економічна бідність, коли працездатні громадяни не можуть забезпечити собі соціально прийнятний рівень добробуту через низьку заробітну плату чи затримки з її виплатою.
При цьому чинники, що генерують економічну бідність, такі, що саме по собі одержання роботи працездатним населенням не може слугувати джерелом добробуту з таких причин:
· відсутність ринку праці в депресивних регіонах (особливо у малих містах і селищах), де економіка визначається невеликим колом підприємств (а найчастіше одним - містоутворюючим) стагнуючих галузей економіки;
· фактично нормативно встановлені ставки оплати праці такі, що не дозволяють працівникам офіційно одержувати гідну винагороду залежно від ефективності і якості праці.
Зважаючи на те, що заробітна плата є основним джерелом доходу більшості українців і становить дві третини структури доходів усього населення, необхідно визнати, що негативна ситуація, яка склалась на ринку праці в період економічних перетворень, вплинула на масштаби поширення бідності за минуле десятиліття.
Незважаючи на те, що ринкові реформи розкривають нові можливості у використанні трудового потенціалу і ділової активності, скорочення чисельності економічно активного населення продовжувалось аж до кінця 1999 р. З огляду на те, що бідність серед безробітних у 1,5-2 рази вище, ніж у середньому по всьому населенню, випливає визнання, що процес збільшення чисельності зайнятих і зниження безробіття є самим позитивним за останні роки зрушенням в структурі економічно активного населення.
Водночас, відносне поліпшення економічних показників поки не пов'язано з якісними змінами в структурі зайнятості і складі робочих місць, а відповідно залишається і проблема масштабної бідності, безпосередньо пов'язаної з цими показниками. Існуюча практика по боротьбі з бідністю і соціальному захисту населення поки не враховує тенденції і інституціональні зміни у формуванні ринків праці, які відбуваються в країні та світі.
Зміна профілю бідності, а саме поява категорії «нових бідних» чи «працюючої бідноти» пов'язано, у першу чергу, з невисокими конкурентними позиціями вітчизняного виробництва, що формувалося в умовах закритості національної економіки від світового ринку, неготовністю включення країни в світогосподарські відносини і глобальний товарний ринок. Більшість українських підприємств, незважаючи на економічний підйом, що відбувався у країні із середини 2003 p., поки програють міжнародній конкуренції. Зокрема, до 60% споживаних українським населенням товарів текстильної, легкої, взуттєвої промисловості досі ввозиться з-за кордону.
Подібні статті по економіці
Дослідження рівня життя населення
Дослідження рівня життя населення є завжди актуальною темою,
оскільки стосується безпосередньо основних пріоритетів суспільного розвитку
людської цивілізації.
Рівень життя населення я ...
Шляхи зниження собівартості виробництва молока (на прикладі сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма Зоря Оржицького району Полтавської області)
Найважливішою галуззю продуктивного тваринництва України є
скотарство, яке постачає незмінні продукти харчування і цінну сировину для
харчової і переробної промисловості. У результаті го ...
Фінансова криза та можливі шляхи її подолання
Економіка ніколи не стоїть на місці, її розвиток постійно йде
вгору, але кожна висота починається з падіння. Це породжує циклічний характер
світового господарства.
Економічний цикл - це п ...