Меню сайту

Собівартість виробництва і транспортування енергетичної продукції.

Собівартість одиниці продукції (калькуляція) показує в розрізі калькуляційних статей витрати на виробництво і реалізацію продукції конкретного виду на одну натуральну одиницю.

У калькуляціях усі види покупних матеріалів, палива й енергії приймають за цінами придбання, тобто з урахуванням транспортних витрат, а вартість матеріалів, енергії і послуг власного виробництва - по собівартості їх виробництва.

За обсягом витрат, що враховуються, розрізняють виробничу і повну собівартість.

Виробнича собівартість крім витрат на виробництво продукції в межах підрозділу, враховує витрати на оплату управлінського персоналу, утримання і ремонт офісів і інших споруд, що мають загальне значення для всього підприємства. Для продукції енергетичних цехів промислових підприємств виробнича собівартість включає витрати на виробництво енергії, витрати на її передачу, розподіл і реалізацію, проведення НІОКР і т.д. Для продукції енергетичних підприємств виробнича собівартість являє собою загальні витрати підприємства на виробництво основних видів продукції.

Повна собівартість складається з виробничої собівартості і витрат, що не в виробнпицтві. Ці витрати - це витрати, зв'язані з реалізацією готової продукції, а також витрати на підготовку кадрів, поштово-телеграфні і командировочні витрати.

Калькуляції складаються двох видів - планові і звітні. Планова калькуляція визначає рівень собівартості продукції, що повинний бути досягнутим у планованому періоді. Розраховують на основі прогресивних нормативів і норм витрати матеріалів, палива, енергії, використання основних виробничих фондів і витрат праці в цінах на початок планованого періоду. В плані калькуляції не включають невиробничі витрати і втрати.

Основою для розрахунку звітної калькуляції є фактичні витрати. Звітну калькуляцію складають по закінченню звітного періоду й в неї включають всі витрати, у тому числі і непродуктивні, причому вартість (ціна) покупних матеріалів приймається середньою фактичною за звітний період. Завданням звітної калькуляції є своєчасний контроль за виконанням плану по собівартості, аналіз відхилення фактичних показників від планових, виявлення фактичних витрат матеріалів і палива на одиницю продукції.

Калькуляції собівартості складають як на одиницю продукції, так і на весь випуск кожного виду продукції - за місяць, квартал, рік.

Об'єктами калькуляції на енергетичних підприємствах є:

а) на електростанціях - виробнича собівартість електричної і теплової енергії (1000 кВт×год, відпущених із шин електростанції; 10 Гкал (41,86 ГДж) тепла, відпущеного з колекторів електростанцій зовнішнім споживачам);

б) для електричних і теплових мереж - собівартість передачі і розподіли енергії (1000 кВт×год і 10 Гкал корисно відпущених споживачам);

в) для енергосистем - собівартість корисно відпущеної споживачам електричної і теплової енергії (повна собівартість 1000 квт×год і 10 Гкал, відпущених споживачам).

Калькуляційними одиницями на цих же підприємствах відповідно є:

квт×год електроенергії і 1 Гкал (4,186 ГДж) теплової енергії.

Масовість і однорідність продукції енергетичних цехів полегшує і спрощує складання калькуляцій собівартості різних видів енергії.

Перейти на страницу: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Подібні статті по економіці

Дослідження напрямків підвищення ефективності управління системами оплати праці робітників підприємства
Залізничний транспорт є найрозвинутішим в Україні. Перевагами цього виду транспорту є велика розгалуженість та низькі тарифи. Пропускна спроможність залізничної мережі значно перевищує п ...

Аналіз діяльності ВАТ Стахановский завод феросплавов
В ході проходження практики були пройдені такі основні етапи як: - отримання перепусток, інструктаж з техніки безпеки, отримання інд і виділеного завдання; - ознайомлення ...

Фірма в умовах монополістичної конкуренції
Термін «фірма» досить часто повторюється і в економічній літературі, і в побуті. Між тим у зако­нодавстві України такої категорії немає взагалі. Замість неї використовується поняття «підприє ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.