Меню сайту

Ефективний внутрішній ринок як пріоритет соціально-економічного розвитку України

Таблиця 3 відображає динаміку результативних показників розвитку внутрішнього ринку України.

У 2005 р. почався ріст основних показників соціально-економічного розвитку України: ВВП на 5,9%, (2005 р. - на 9,2%, 2006 р. - на 5,2%, 2007 р. - на 9,6%, 2008 р. - на 12,1%, 2009 р. - на 2,7%, 2010 р. - на 7,1%, 2011 р. - на 7,6%), оптового товарообороту - на 6,1% у 2006 р. (2007 р. - на 35,8%, 2008 р. - на 38,8%, 2010 р. - на 30,5%, 2011 р. - на 29,5%). Індекс цін виробників промислової продукції у грудні 2011 р. порівняно з груднем 2010 р. складав 23,3%, індекс споживчих цін - 16,6%. У 2009 р. падіння обсягів оптового товарообороту (на 6,6%) обумовило суттєве зменшення темпів приросту ВВП (до 2,7%). На мій погляд, можливі кризові явища в економіці України в нинішніх умовах обов’язково будуть пов’язані з падінням обсягів оптового і роздрібного товарооборотів.

Складні проблеми внутрішнього ринку мають місце у сфері оптового товарообороту. У соціалістичній економіці оптовий ринок створювався і діяв як основний елемент системи централізованого розподілу товарних ресурсів. Нині нові власники оптових підприємств зорієнтовані переважно на короткострокові та високодохідні комерційні угоди. Формування ефективної багатоканальної системи товаропостачання, яка б включала багатоманітність видів оптово-посередницької діяльності відбувається надто повільно.

В Україні необхідне зменшення надмірної кількості посередників між промисловістю і роздрібною торгівлею; діяльність цих посередників супроводжується зростанням («накруткою») роздрібних цін. Промисловості, безумовно, вигідніше працювати з великими оптовими торговельними підприємствами, які пропонують кращі умови і нижчі закупівельні ціни. Однак таких великих оптових підприємств на вітчизняному ринку дуже мало.

У кризовій економіці 90-х рр. ХХ ст. в Україні проявилась тенденція до диверсифікації торговельної діяльності, часто-густо всупереч потребам її спеціалізації. Так, зближення оптової і роздрібної торгівлі виявилося в тому, що багато роздрібних торговців почали виконувати функції оптової торгівлі, а оптовики, в свою чергу, почали, щоб «вижити», займатися роздрібною торгівлею.

Деформація оптової торговельної ланки порушила в Україні систему міжгалузевих господарських зв’язків, позбавила відтворювальний процес важливого інструменту впливу на процес національного виробництва. І. В. Крючкова вважає, що саме в оптовій торгівлі найширше представлені так звані нетипові підприємства, для яких характерними є надзвичайно високі «офіційні» обсяги виробництва, що ніяким чином не співвідносяться з іншими показниками, особливо з чисельністю зайнятих працівників, прибутками, і, особливо, сплачуваними податками. Такі «нетипові» є лише агентами (своєрідними «тунелями») для здійснення переливу доходів за допомогою механізмів так званих цінових трансфертів (посередницької маржі) - від великих підприємств до певних осіб, для наступного використання цих ресурсів з метою особистого збагачення та в політичних цілях [23].

В умовах трансформаційної економіки внаслідок нерозвиненості оптової торговельної мережі відносини між промисловістю та роздрібною торгівлею набувають перекручених форм. Торговельні підприємства отримали реальну можливість диктувати невигідні умови постачання споживчих товарів для товаровиробників-постачальників. Практика виявила дуже різноманітні форми дискримінації постачальників. Переваги оптового торговця над виробником не створюють належних стимулів для розвитку внутрішнього ринку.

Перейти на страницу: 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

Подібні статті по економіці

Безробіття
Праця і земля - два основні джерела багатства, два основні фактори зростання виробництва, бо всі інші фактори - капітал, організація, інформація - це справа рук і розуму людини. Тому су ...

Формування прибутку промислового підприємництва
В Україні відбуваються глибокі економічні перерви, обумовлені поверненням країни в річище загальних процесів світового розвитку. Йде корінна ламка старого механізму керування економікою, ...

Іноземний капітал в економіці України стан, проблеми і перспективи
Актуальність теми. Україна як молода незалежна, суверенна держава не має достатнього досвіду налагодження економічних зв'язків з іншими країнами світу. Світові економічні зв'язки нам пот ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.