Ефективний внутрішній ринок як пріоритет соціально-економічного розвитку України
У цілому можна стверджувати, що внутрішній ринок України на сьогодні знаходиться на піднесенні і має усі перспективи для подальшого успішного розвитку. Основна проблема полягає в тому, щоб вітчизняний ринок формувався за рахунок якісної і доступної за ціною продукції вітчизняного виробництва.
Оцінка наявного виробничого потенціалу економіки України дозволяє стверджувати, що мають місце реальні можливості для повноцінного розвитку внутрішнього ринку на власній виробничій основі. Цивілізований сучасний внутрішній ринок неможливо уявити поза ефективним функціонуванням вітчизняних товаровиробників, які випускають якісну конкурентоспроможну продукцію.
На жаль, на багатьох вітчизняних товарних ринках розширення платоспроможного попиту супроводжується зростанням імпорту, що є в сучасних умовах несприятливим чинником для розвитку внутрішнього виробництва. Несприятливою тенденцією стало збільшення в структурі вітчизняного виробництва товарів з низьким ступенем обробки (залізної руди, цементу, зернових, олійних культур). Навпаки, питома вага вітчизняних товарів з високим ступенем обробки у сукупній пропозиції продукції на внутрішньому ринку зменшилася. У структурі пропозиції надмірно зростає питома вага імпорту: наприклад, у структурі пропозиції механічного обладнання, машин і механізмів вона становить 68% [24]. Незбалансованість попиту і пропозиції на внутрішньому ринку є основним чинником інфляції в Україні.
У цих умовах важливе значення має формування національної моделі захисту внутрішнього ринку в умовах його інтеграції у систему глобалізованого товарообміну. В Україні не знайшли належного застосування багато поширених у міжнародній практиці методів та засобів захисту внутрішнього ринку. Недостатньо використовується міжнародний досвід щодо регулювання зовнішньої торгівлі, що сприяло б вирішенню важливих народногосподарських завдань. Йдеться, зокрема, про впровадження ефективних стандартів і технічних норм на імпортовану продукцію, сучасних систем її сертифікації та ін. Соціально-економічний розвиток багатьох постсоціалістичних країн засвідчує, що за умов відсутності розвиненого внутрішнього товарообміну посилення відкритості економіки призводить до надмірно жорсткого тиску імпорту на розвиток внутрішніх ринків.
Отже, в сучасних умовах виникла нагальна потреба у створенні загальнодержавної системи контролю за рухом імпортних товарів аж до кінцевого споживача. Зокрема, важливо забезпечити контроль за виконанням договорів українськими суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності з резидентами офшорних зон. Слід жорстко обмежувати можливості надходження на внутрішній ринок імпорту низької якості. Не можна свідомо ставити вітчизняних виробників у гірші конкурентні умови в боротьбі із закордонними виробниками за ринки збуту.
Багато проблем розвитку вітчизняного внутрішнього ринку пов’язані з наявністю неефективних каналів збуту товарів, де існують труднощі щодо здійснення контролю за товарообігом. Надто великою є частка дрібнороздрібних та дрібнооптових об’єктів торгівлі, більшість з яких належать фізичним особам - підприємцям.
Подібні статті по економіці
Аналіз основних фінансових аспектів діяльності молокопереробного підприємства ПП Молокозавод–Олком
Базою проходження практики є ПП «Молокозавод - Олком»
Метою проходження практики є вивчення основних
фінансових аспектів діяльності молокопереробного підприємства.
Основні завдання ...
Витрати виробництва, їх критерії та класифікація
Актуальність
даного дослідження полягає в тому, що підприємства в процесі своєї діяльності,
здійснюваної на основі комерційного розрахунку та самофінансування, здійснюють
матеріальні і ...
Визначення економічної ефективності використання нового екскаватора
Науково-технічний прогрес (НТП) - це процес розвитку і
удосконалення засобів і предметів праці, технологій і форм організації
виробництва на основі досягнень науки і техніки.
Здійснен ...