Методи факторного аналізу для оцінки конкурентного середовища фірми
В сучасній статистиці під факторним аналізом розуміють сукупність методів, які на основі реально існуючих зв'язків ознак (або об'єктів) дозволяють виявляти латентні узагальнюючі характеристики організаційної структури і механізму розвитку явищ і процесів, що вивчаються.
Поняття латентності у визначенні ключове. Воно означає наявність характеристик, розкритих за допомогою методів факторного аналізу. Спочатку ми маємо справу з набором елементарних ознак Х, їх взаємодія припускає наявність певних причин, особливих умов, тобто існування деяких прихованих факторів. Останні встановлюються в результаті узагальнення елементарних ознак і виступають як інтегровані характеристики, або ознаки, але більш високого рівня. Природно, що корелювати можуть не тільки тривіальні ознаки Хj але і самі спостережувані об'єкти Nj тому пошук латентних факторів теоретично можливий як по ознаковим, так і за об'єктними даними. Розглянемо декілька прикладів.
Припустимо, n спостережуваних об'єктів (автомобілів) оцінюється в двовимірному ознаковому просторі R2 з координатними осями: Х1 - вартість автомобіля і Х2 - тривалість робочого ресурсу мотора. За умови корельованості Х1 і Х2 в системі координат з'являється направлене і достатньо щільне скупчення крапок, формально що відображається новими осями (F1 і F2). Характерна особливість F1 і F2 полягає в тому, що вони проходять через щільні скупчення крапок і у свою чергу корелюють з Х1 і Х2. Максимальне число нових осей Fr буде рівне числу елементарних ознак (рис. 2.2 а, б). Допускаючи лінійну залежність Fr від Хj можемо записати:
=a1 x1 + a2 x2 F2 =a1 x1 + a2 x2 (2.1)
Інтерпретуємо осі Fr: нехай F1 - економічність автомобіля, F2 - його надійність в експлуатації. Думка про F1 і F2 базується на оцінці структури латентних факторів, тобто оцінці терезів Х1 і Х2 в Fr, а саме по значеннях коефіцієнтів аj.
Рисунок 2.2 - Геометричне представлення спостережуваних об'єктів в тривіальному просторі елементарних ознак (а) і латентних факторів (б)
Якщо об'єкти характеризуються достатньо великим числом елементарних ознак (т > 3), то логічне і інше припущення - про існування щільних скупчень крапок (ознак) в просторі і об'єктів. При цьому нові осі узагальнюють вже не ознаки Хj, а об'єкти ni, відповідно і латентні фактори Fr будуть розпізнані по складу спостережуваних об'єктів:
=c1n1 +c2n2 + . cNnN, (2.2)
де сi - вага об’єкту ni у факторі Fr.
Гіпотетично легко представити слідством такого аналізу, скажімо, виявлення класифікуючих факторі: F1- промисловість, F2 - сільське господарство і т.п.
На рис. 2.3 один з прикладів розподілу значень ознак (Х1 - вартість автомобіля, Х2 - тривалість робочого ресурсу мотора, X3 - час набору максимальної швидкості після старту, Х4 - кількість споживаного бензину на 100 км шляху, Х5 - дальність гальмівного шляху) в координатному просторі для двох видів автомобілів: n1 - "Вольво" і n2 - "Фольксваген".
Подібні статті по економіці
Аналіз господарської діяльності підприємства з виробництва харчових продуктів ТОВ ККС
Товариство з обмеженою відповідальністю "ККС"
Товариство розташоване за адресою: 25014, м. Кіровоград вул.
Аерофлотська, 28А
Місце виробництва: 25005, м. Кіровоград, вул.. ...
Аналіз діяльності компанії Фенікс
При
переході української економіки на ринкові відносини основні завдання
функціонування підприємств вирішувалися в рамках централізованого управління.
Виробничо-фінансовий план підприєм ...
Аналіз економічного потенціалу підприємства та напрями підвищення ефективності його використання
Проблема
підвищення рівня конкурентоспроможності вітчизняного виробництва, наявність
конкретних переваг, що виступають гарантом тривалого та ефективного
функціонування підприємства в ри ...