Методи факторного аналізу для оцінки конкурентного середовища фірми
метод максимальної правдоподібності (Д. Лоулі), мінімальних залишків (Р. Харман), α-факторного аналізу (Г. Кайзер і І. Кеффрі), канонічного факторного аналізу (До. Рао), всі оптимізуючі. Дозволяють послідовно поліпшити заздалегідь знайдені рішення на основі використовування статистичних прийомів оцінювання випадкової величини або статистичних критеріїв, припускають великий об'єм трудомістких обчислень. Найперспективнішим і зручним для роботи в цій групі признається метод максимальної правдоподібності.
Основною задачею, яку вирішують різноманітними методами факторного аналізу, включаючи і метод головних компонент, є стиснення інформації, перехід від безлічі значень по т елементарних ознаках з об'ємом інформації nхm до обмеженої безлічі елементів матриці факторного відображення (mхr) або матриці значень латентних факторів для кожного спостережуваного об'єкту розмірністю nxr, причому звичайне r < m.
Методи факторного аналізу дозволяють також візуалізувати структуру явищ і процесів, що вивчаються, а це значить визначати їх стан і прогнозувати розвиток. Нарешті, дані факторного аналізу дають підстави для ідентифікації об'єкту, тобто рішення задачі розпізнавання образу.
Методи факторного аналізу володіють властивостями, вельми привабливими для їх використовування у складі інших статистичних методів, найбільш часто в кореляційно-регресійному аналізі, кластерному аналізі, багатовимірному шкалюванні та інших. [18]
Компонентний аналіз відноситься до багатовимірних методів зниження розмірності. Він містить один метод - метод головних компонент. В цьому методі лінійні комбінації випадкових величин визначаються характеристичними векторами коваріаційної матриці. Головні компоненти є ортогональною системою координат, в якій дисперсії компонент характеризують їх статистичні властивості.
Тривалий час метод головних компонент (компонентний аналіз) розглядався багатьма авторами як один з різновидів методів факторного аналізу. При цьому під факторним аналізом розумівся спосіб приведення безлічі безпосередньо спостережуваних ознак до меншого числа неявних, але об'єктивно існуючих факторів. В наш час метод головних компонент часто відділяють від факторного аналізу. Вперше він був запропонований в 1901 р. До. Пірсоном, потім розвинений, допрацьований, описаний і обгрунтований в роботах Хотеллінга, Хармана, Рао, Андруковіча, Айвазяна, Мхитаряна.
В країнах СНД метод головних компонент став розповсюдяться з появою ЕОМ унаслідок зручності математичних процедур і наявності стандартних програм, які виявилися можливими застосувати для організації математичного забезпечення алгоритму розрахунку.
Метод головних компонент володіє певними перевагами перед іншими методами факторного аналізу. Він не вимагає, наприклад, ніяких гіпотез про змінні, є лінійним і аддитивним.
З числа методів, що дозволяють узагальнювати значення елементарних ознак, метод головних компонент виділяється простою логічною конструкцією і в той же час на його прикладі стають зрозумілими загальна ідея і цільові установки численних методів факторного аналізу.
Подібні статті по економіці
Інноваційна діяльність підприємства
У
цей складний для України період відродження ринкових відносин, коли вкрай
важливими завданнями є збереження промислового комплексу, його структурна
перебудова і забезпечення подальшог ...
Економiчна ефeктивнiсть iнформацiних тeхнологiй в управлiннi пiдприємством при здiйснeннi ЗEД (на прикладі ПрАТ Рiвнe-Борошно)
З глобальним розвитком суспiльства, пiдприємств, i наукових
тeхнологiй управлiння ними зростає роль сучасних iнформацiйних тeхнологiй. Бeз
iнформацiйних тeхнологiй тeпeр важко уявити буд ...
Загальноекономічна характеристика діяльності ТОВ Агротранссервіс
Зорієнтованість
України на досягнення до 2020 року економічних показників розвинених
європейських країн вимагає забезпечення щорічного зростання ВВП в розмірі 6-8
відсотків. Уже сьогодн ...