Методи факторного аналізу для оцінки конкурентного середовища фірми
Рисунок 2.3 - Розподіл елементарних ознак в координатному просторі n1 і n2
Залежно від того, який з розглянутих вище тип кореляційного зв'язку - елементарних ознак або спостережуваних об'єктів - досліджується в факторному аналізі, розрізняють R і Q - технічні прийоми обробки даних.
Назва R-техники носить об'ємний аналіз даних по m ознаках, в результаті нього одержують r лінійних комбінацій (груп) ознак
Fr = ƒ (Хj; r=1÷m)
Аналіз за даними про близькість (зв'язки) і спостережуваних об'єктів називається Q-технікою і дозволяє визначати r лінійних комбінацій (груп) об'єктів:
F = ƒ (ni); i =1+ N
В наш час на практиці більш 90% задач розв'язується за допомогою R-техніки. [17]
Факторний аналіз має порівняно невелику, але насичену історію. Дослідникам через трудомісткість обчислювальних процедур доводилося витрачати роки не тільки на розробку самих аналітичних методів, але і на демонстрацію їх додатку.
Появи факторного аналізу пов'язують з виходом у світ в 1901 р. статті англійського вченого К. Пірсона "Перехід по лініях і площинах до візуалізованих систем крапок в просторі", в якій була виказана ідея побудови головних осей. В сутності це була ідея методу головних компонент, дозволяючого повно відображати реальний координатний простір в теоретичному просторі, осі якого узагальнюють значення початкових елементарних ознак.
Визначаючими для формування факторного аналізу в самостійний великий розділ статистичної науки сталі роботи британського психолога Ч. Спірмена, більше 40 років свого життя присвятив теоретичним дослідженням. В 1904 р. їм була опублікована фундаментальна стаття "Загальні відомості про об'єктивні рішення і вимірювання".
На основі теоретичних посилок Ч. Спірмена в 40 - 50-е роки з'явилися глибокі розробки американських статистиків і математиків: Л. Гуттмана, Р. Хотеллінга, Л. Терстоуна, До. Хользінгера, С. Рао, англійських: С. Барта, Р. Томсона, Д. Лоулі, А. Максвелла і ін.
В 60-і роки арсенал методів факторного аналізу значно поповнився новими, оптимізуючими рішеннями Р. Кайзера, Р. Йорескога і ін. В 1960 р. виходить працю американського ученого Г. Хармана "Сучасний факторний аналіз" - унікальний по своїй глибині і обхвату різноманітних методів і, що важливе, доступний для ознайомлення найширшому кола читачів.
Поштовхом для розвитку методів факторного аналізу спочатку послужили задачі і проблеми в області психології і майже всі перші роботи з питань факторного аналізу були надруковані в журналах: "Психологія", "Психометріка" і т.п. Пізніше, методи факторного аналізу почали активно застосовуватися в соціологічних дослідженнях, медицині, потім у військовій промисловості, економіці. Сьогодні вже важко назвати області наукових досліджень, де в тій чи іншій мірі ці методи не використовувалися б. Неодмінною умовою розширення сфери їх додатку залишається комп'ютеризація аналітичної практики.[43]
Подібні статті по економіці
Економіка соціальної орієнтації та проблеми її формування в постсоціалістичних країнах
У
світовій системі економіки чималу роль грають колишні соціалістичні країни. До
цієї групи відносяться країни, у яких довгий час існував соціалістичний режим.
Розглянемо основні тенд ...
Україна у вимірі індексу людського розвитку (1998-2009 рр)
Сьогодні
в період трансформаційних змін соціальної та економічної системи України та
багатьох країн світу однією з найважливіших проблем суспільства є не лише
збереження, а й примноженн ...
Економічна діяльність
Економічна діяльність, як центральний і визначальний елемент економічної
культури
Економічній культурі характерна кожному з елементів
економічної системи, усім видам, способам і ф ...