Сутність франчайзингу, його основні форми, види
Застосування ділового франчайзингу (бізнес-формату) характерно для фірм громадського харчування, побутового обслуговування, надання професійних послуг з бізнесу. В деяких системах франчайзингу різниця між промисловим і діловим не очевидна.
МакСмак - це ще одна вітчизняна мережа ресторанів швидкого обслуговування, що задовільняє різним смакам. Створена у 1998 р. ця мережа спочатку спеціалізувалася на виготовленні піци та згодом розширила асортимент своєї продукції.
Тепер річний оборот цієї мережі оцінено на рівні 2,3 млн. дол. США. МакСмак має на меті експансію відповідного ринку шляхом франчайзингу, що зрештою може призвести до бажаного загальнонаціонального охоплення ринку ресторанів швидкого обслуговування і високої поінформованості про торгову марку, але разом з тим для цієї мережі можуть виникнути певні загрози.
Ростикс - ще один конкурент на цьому ринку. Мережею цих ресторанів володіє російська компанія Росинтер. У своїй країні - це друга найбільша мережа ресторанів швидкого обслуговування. На ринках Росії й України ця компанія вирішила уповільнити свою експансію і зосередитися на інших європейських ринках. Як вважають фахівці, мережа ресторанів Ростикс в Україні відставатиме від своїх агресивніших місцевих конкурентів, оскільки Росинтер має різні типи ресторанів.
У той час, як бізнес у галузі швидкого харчування в Україні тільки починає реалізовувати свій потенціал, у розвинених країнах він уже давно - основний сегмент індустрії громадського харчування. Ринок швидкого харчування в Україні незважаючи на те, що має багато спільного з Росією, відстає від неї приблизно на сім років і набагато менший за оборотом.
В якості прикладу ділового франчайзингу можна навести відому в усьому світі та представлену на ринку України компанію Баскін-Робінс. Діловий франчайзинг разом з передачею технологій і ноу-хау передбачає щільніший взаємозв'язок франчайзера та франчайзі.
Загалом будь-який вид франчайзингу характеризується певними умовами, визначеними політикою франчайзингу. Проте ці умови для успішного функціонування франчайзерів в Україні відносно нові та потребують досконалішого теоретичного розгляду та вивчення практичного світового досвіду. [13, с. 16-20]
На сьогоднішній день для незалежної України, де малий і середній бізнеси ще не досить розвинені, особливо у сфері виробництва, застосування досвіду використання промислового та ділового видів франчайзингу стає корисним. Дослідження, проведені американськими вченими, показали, що за відкриття нових фірм половина з них припиняє своє існування через два-три роки, а через п'ять років рівень їх банкрутств досягає 70%.
Франчайзинг, як уже зазначено, використовують у найрізноманітніших видах бізнесу. Зокрема він інтенсивно розвивається в таких галузях промисловості і сфери послуг:
• кафе швидкого обслуговування, ресторани, закусочні тощо;
• продуктові палатки, медичні і косметичні послуги;:
• роздрібна торгівля;
• відпочинок і дозвілля;
• послуги, пов'язані з освітою;
• автомобільна промисловість й автосервіс;
• допомога в організації і реалізації бізнесу (бухгалтерія, реклама тощо);
• будівництво, послуги, пов'язані з ремонтом і обслуговуванням приміщень;
• послуги у сфері домашнього господарства;
• багато інших видів бізнесової діяльності.
Будь-який з них можна здійснювати, користуючися франчайзингом. Міжнародна асоціація франчайзингу виокремлює близько 70 галузей господарювання, в яких можна використовувати його методи.
Купівля франшизи - це простий і перевірений часом спосіб розпочати підприємницьку діяльність, власний бізнес, апробована схема його реалізації. «Розкручений» бренд, перевірений часом продукт значно підвищують шанси починаючого бізнесмена (зазвичай малого і середнього рівнів) вижити на ринку.
В розвинених країнах малий бізнес давно став одним з ключових економічних факторів, який дає основну частку ВВП і забезпечує високий відсоток зайнятості населення (в країнах ЄС до 10% від обсягу ВВП і 72% від кількості робочих місць, в Японії - понад 60 і 73,5, у США - до 40 і понад. 50% відповідно).
Проаналізуємо основні види франчайзингових систем.
. Операційний франчайзинг. Його суть полягає в тому, що певний необмежений у своїх діях франчайзі керує роботою власного підприємства на умовах франчайзингової угоди і безпосередньо взаємодіє або з головною організацією, або з територіальною структурою, яка здійснює франчайзинг.
Подібні статті по економіці
Цикли Кондрат'єва
Відомо декілька типів економічних циклів, які іноді
називають хвилями. Їх важко виділиті з-за великої кількості їх показників,
з-за часової pозмитості гpаниць між ними. Так звані довгі ...
Аналіз динаміки матеріальних витрат та структура собівартості продукції в ПП Вебр
Формування ринкової економіки обумовлює розвиток аналізу на рівні окремих
підприємств і їх внутрішніх структурних підрозділів, оскільки ці ланки (при
будь-якій формі власності) складають ...
Види і мотиви злиття і поглинання
А.В.
Дудар викладач Донецького державного університету управління Торезький коледж,
А.І. Войтенко студентка Донецького державного університету управління Торезький
коледж.
В
статті ...