Меню сайту

Сутність франчайзингу, його основні форми, види

. Територіальний франчайзинг полягає в привілеях, які надає франчайзингова система, що поширені на певній території; власник франшизи відповідає за створення і підготовку на певній території окремих франчайзі та отримує винагороду від продажу.

. Мобільний франчайзинг. Особливість цього виду франчайзингу в тому, що фірма-франчайзі розповсюджує свій товар за допомогою власного пересувного транспортного засобу або орендованого у франчайзера.

. Спільне володіння. Франчайзер і франчайзі здійснюють спільні інвестиції та розподіляють між собою отриманий прибуток.

. Дистриб'юторетво. Фірма-франчайзі отримує право власності на різні товари і продає їх субфранчайзі, який також працює за франчайзипговим договором. Такий дистриб'ютор має виняткове право на діяльність у певному географічному регіоні.

. Обслуговування. Франчайзер описує різні моделі, які дають змогу франчайзі професійно надавати послуги, наприклад послуги агентів щодо працевлаштування.

. Оренда. Франчайзер здає в оренду франчайзі землю, споруди й устаткування. Оренда - це один із пунктів укладеного

договору.

. Виробництво. Франчайзер має право на виробництво власного товару з використанням відповідних матеріалів і технологій. Франчайзі розповсюджують товар, використовуючи при цьому методи, які застосовує франчайзер. [15, с. 67-69]

Виділяють чотири категорії фрашиз:

Фрашиза-робота. Це франшиза, за якої продається робоче місце. Зазвичай така франшиза передбачає продаж товарів та виконання робіт часто з використання свого власного транспорту (робота водопровідника або дрібний ремонт автомобілів). Принциповою перевагою такої франшизи є те, що він не зв’язаний із значними накладними витратами.

Менеджмент-фрашиза. Така франшиза зазвичай передбачає активність business-to-business, тобто надання послуг іншим підприємствам (підготовка секретарів чи послуги по підбору персоналу).

Франшиза з продажу. Продаж товарів та послуг завжди був популярним способом самопрацевлатування. Проте тут існують очевидні перешкоди, такі як проблеми зі знаходженням приміщення, висока вартість обладнання, зростаюча вартість аренди, особливо на центральних вулицях. За допомогою франчайзингу частина з цих проблем може відпасти. Зокрема, франчайзер може оцінити рентабельність тих чи інших приміщень для торгових точок, допомогти в їх обладнанні. Але беручи все це до уваги, необхідно зауважити, що торгова франшиза достатньо дорога.

Інвестиційна франшиза. В цьому випадку власник франшизи купляє бізнес, наприклад готель, і передає управляння бізнесом третій особі. Як правило, в цьому випадку необхідний обсяг вкладень великий, навіть занадто великий для одного покупця тому покупці можуть формувати синдикат.

Проаналізуємо переваги франчайзингу як системи ведення бізнесу. Орієнтація франчайзингу на успіх для його учасників - це те, що відрізняє його від інших концепцій бізнесу. Відмінною ознакою франшизи є не продукти чи послуга самі собою, а якість усієї франчайзингової системи, котра дає змогу здійснювати успішний бізнес, якщо навіть він незначних розмірів, і сприяє його розвитку.

Використовуючи франчайзинг, франчайзер намагається отримати вигоди від швидкого розширення обсягів свого бізнесу. Щоб забезпечити успіх франчайзингової системи, важливо надати франчайзі стандартизовану систему звітності і дозволити виконання ділових операцій, а також зберегти контроль над оформленням торгової точки, місцем надання послуг, устаткуванням і поставками.

Франчайзинг поєднує переваги, характерні для малих підприємств, з одного боку, і великих компаній - з іншого. Головна перевага франчайзингу полягає в тому, що він пов'язаний із меншою кількістю ризиків, ніж відкриття нового підприємства. [16, с. 79-85]

Які переваги дає франчайзинг франчайзеру?

Ø Розвиток мережі франшизних підприємств дозволяє франчайзеру як власнику франчайзингової системи не розширювати мережу власних франчайзингових підприємств, значно зекономити власний капітал, а також трудові ресурси.

Ø Власник кожного франчайзингового підприємства більше зацікавлений в позитивних результатах ведення бізнесу, в тому, щоб максимально збільшити свої продажі та мінімізувати свої затрати ніж найманий керівник підприємства.

Ø Ризик, який супроводжує будь-який бізнес, зменшується для франчайзера, так як його власний капітал бере мінімальну участь в розширенні франчайзингового бізнесу.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6

Подібні статті по економіці

Аналіз фінансового стану підприємства Укррічтранспроект
Відхід суспільства від системи планової економіки і вступ у ринкові відносини дуже сильно змінили умови функціонування підприємств. Підприємства, для того щоб вижити, повинні проявити і ...

Газова промисловість Росії
У період ринкових реформ галузі паливно-енергетичного комплексу Росії удосконалювалися структурні та управлінські. На відміну від нафтової промисловості, де за період соціально-економіч ...

Загальна характеристика господарської діяльності ДП Тростянецьводоканал
Актуальність дипломної роботи полягає у орієнтації на підготовку кваліфікованих фахівців для фінансової системи держави, які повинні об'єктивно оцінювати економічні процеси, що відбуваю ...

Copyright © 2024. www.ekonomikam.com. Всі права захищені.