Вдосконалення соціально-економічного механізму управління підприємством
Організаційні відносини, що складаються між підрозділами і працівниками апарату управління Сільськогосподарського ТОВ Агрофірма «Ольгопіль» визначають його організаційну структуру. Організаційна структура управління Сільськогосподарського ТОВ Агрофірма «Ольгопіль» визначається багатьма об’єктивними факторами й умовами.
У сьогоднішніх умовах чинниками, що впливають на організаційну структуру Сільськогосподарського ТОВ Агрофірма «Ольгопіль», є:
а) управлінська культура:
стиль управління;
процес прийняття рішень;
діапазон контролю;
якість і здатності персоналу;
б) стан бізнесу:
форма власності;
поведінка конкурентів;
поведінка споживачів;
становище в життєвому циклі;
в) навколишнє середовище:
географічне положення і місцеві звичаї;
особливості законодавства;
інформаційні потоки і технічне оснащення;
г) розмір і технології:
рівень диверсифікації;
рівень технічної оснащеності;
номенклатура товарів і послуг;
тип виробництва та галузеві особливості;
обсяг виробництва або послуг;
кількість зайнятих працівників.
Ефективною є система управління, за якої створюються сприятливі умови, що забезпечують досягнення колективом поставлених цілей в оптимальні терміни при оптимальних кількісних і якісних показниках і необхідних витрат ресурсів. Ефективність управління показує, якою мірою керована система реалізує цілі. Вона дозволяє дати оцінку цьому процесу, характеризує швидкість руху цілей і величину витрат.
Можливі три варіанти, коли зміни в системі управління агропромисловим виробництвом на Сільськогосподарському ТОВ Агрофірма «Ольгопіль» призводять до підвищення її ефективності:
. скорочення витрат на управління при незмінних показниках управління або показниках, які поліпшуються (індекси результативності та ефективності апарату управління);
. поліпшення якості управлінської діяльності при незмінному обсязі витрат на управління;
. незначне збільшення витрат на управлінський апарат Сільськогосподарського ТОВ Агрофірма «Ольгопіль», супроводжуване істотним зростанням показників якості управління.
Система управління повинна бути економічно ефективною. Поняття економічної ефективності заходів щодо вдосконалення системи управління на Сільськогосподарському ТОВ Агрофірма «Ольгопіль» містить в собі цілий комплекс взаємопов’язаних чинників. При проведенні його оцінки слід керуватися принципом, що будь-яке перетворення в системі управління має виявитися у виробничій системі.
На нашу думку, в результаті вдосконалення організаційної структури управління на Сільськогосподарському ТОВ Агрофірма «Ольгопіль» економічний ефект буде досягнуто за рахунок:
зниження трудомісткості виконання функцій управління в результаті усунення зайвих, невластивих і дубльованих функцій, зв’язків, документацій;
економії витрат у результаті визначення найбільш раціонального способу виконання функцій управління;
зниження трудомісткості витрат управлінського персоналу на передачу інформації по ходу технологічного процесу її обробки в підрозділах Сільськогосподарського ТОВ Агрофірма «Ольгопіль»;
збільшення продуктивності праці управлінського персоналу, що досягається в результаті ліквідації втрат робочого часу на непродуктивну роботу;
скорочення тривалості циклу обробки всієї сукупності циркулюючих в процесі управління документів в результаті мінімізації суми міжопераційного часу;
скорочення загальної чисельності управлінського персоналу.
Економічний ефект у сфері виробництва в результаті заходів з удосконалення організаційної структури управління буде досягнуто в результаті:
зменшення простоїв у виробництві;
зниження невиробничих витрат;
зниження понаднормових годин роботи;
зменшення кількості наднормативних запасів матеріальних ресурсів;
підвищення оперативності управління виробництвом;
зниження собівартості продукції;
підвищення продуктивності праці.
Доцільно завжди враховувати, що поняття «ефективність управління» за змістом ширше, ніж економічна ефективність управління, оскільки включає в себе не тільки економічний, але й соціальний і політичний ефект. На Сільськогосподарському ТОВ Агрофірма «Ольгопіль» існуюча система управління складається без належної наукової розробки. Характерними недоліками цієї системи є надмірна формалізація організаційної структури, її нездатність швидко реагувати на зміни зовнішнього середовища, а також велика завантаженість керівника, внаслідок зосередження більшості зв’язків, що знижує ефективність управління, а також наявність заступників і фахівців з розмитими і пересічними діапазонами відповідальності. Недостатній рівень якісної підготовки керівника і фахівців різних рівнів управління є однією з причин недоотримання доходів від виробничої діяльності.
Подібні статті по економіці
Аналіз та оцінка оборотних активів та їх використання на ПАТ Завод Фіолент
На
сучасному етапі економічного розвитку, в умовах ринкових відносин в Україні
необхідно приділяти увагу організації управління оборотним капіталом
промислових підприємств. Фінансова ді ...
Витрати підприємства
Виробнича
практика господарювання на ринкових засадах підтверджує ту незаперечну істину,
що результативність (ефективність) будь-якої виробничо-господарської та
комерційної діяльності з ...
Трансформація економічних систем постсоціалістичних країн
Капіталістичний спосіб виробництва розвивається вже п'ять століть. За цей
час у його межах відбулися три революційні зрушення в технологічному способі
виробництва, якісних змін зазнали в ...